PIERWSZE POSIEDZENIE W 2019 ROKU KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU

01.02.201915:09

komisja bezpieczenstwa 2019W dniu 22 stycznia br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się pierwsze w roku bieżącym posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Ostrowi Mazowieckiej.

Posiedzeniu przewodniczył Pan Zbigniew Chrupek Starosta Ostrowski – Przewodniczący Komisji.

Na spotkaniu m. in. opiniowano budżet na rok 2019 w dziale dotyczącym Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej. Ponadto przyjęto sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Ostrowi Mazowieckiej w 2018 roku, Plan Pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Ostrowi Mazowieckiej na 2019 rok, Wytyczne Starosty Ostrowskiego z dnia 22 stycznia 2019 roku do działalności w dziedzinie bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2019 roku oraz Plan do działalności w dziedzinie bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2019 roku.

Jednym z głównych tematów, który poruszony został na poprzednim posiedzeniu komisji w dniu 19 grudnia 2018 roku, było rozważenie możliwości utworzenia na terenie powiatu ośrodka dla osób nietrzeźwych, uzależnionych, będących pod wpływem substancji psychotropowych. Starosta Ostrowski – Pan Zbigniew Chrupek podkreślił, że problem związany z ilością osób uzależnionych nasila się i w związku z tym kluczowe jest monitorowanie sytuacji na terenie powiatu ostrowskiego przy współpracy z odpowiednimi jednostkami.

Po raz kolejny poruszono również problem braku w powiecie lekarza stwierdzającego zgon w nagłych przypadkach, tzw. koronera. Pan Zbigniew Chrupek – Starosta Ostrowski poinformował, że na chwilę obecną obowiązują uzgodnienia pomiędzy Dyrekcją SPZOZ w Ostrowi Mazowieckiej a Starostą Ostrowskim, na mocy których SPZOZ wykonuje te zadania. Ponadto zgodnie z zapisami w projektach ustaw najprawdopodobniej od marca zakres działania w tej sprawie będzie należał do właściwego wojewody, a w budżecie wojewódzkim zostaną zapewnione środki na pokrycie kosztów związanych z oględzinami zwłok oraz wystawieniem świadectwa zgonu.

tekst: Justyna Kulesza

zdjęcia: Milena Waracka