Uroczystość z okazji Jubileuszu XX - lecia Powiatu Ostrowskiego

10.09.201812:55

1W dniu 7 września br. w Zajeździe „Cobra” w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się uroczystości związane z obchodami XX - lecia istnienia Powiatu Ostrowskiego. 20 lat temu, w wyniku reformy samorządowej, na mapę Polski powróciły powiaty. Jednym z nich jest Powiat Ostrowski. Z tej okazji Rada Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej w dniu 14 grudnia 2017 r. przyjęła Stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2018 w Powiecie Ostrowskim Rokiem Jubileuszu 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Rokiem Jubileuszu 20-lecia Powiatu Ostrowskiego.

Piątkową uroczystość rozpoczął Starosta Ostrowski Pan Zbigniew Kamiński, który poprosił przybyłych gości o uczczenie minutą ciszy zmarłego w tym roku pierwszego Starostę Ostrowskiego w latach 1998 – 2002 Pana Bogumiła Brzózkę, zmarłych samorządowców oraz pracowników Starostwa.

Następnie Starosta przywitał wszystkich zaproszonych i wygłosił okolicznościowe przemówienie. W swoim wystąpieniu przypomniał historię Powiatu, podsumował dotychczasowe osiągnięcia, podziękował wszystkim samorządowcom, władzom Samorządu Województwa Mazowieckiego, instytucjom zaangażowanym w rozwój Powiatu. Później głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu Pan Dariusz Stanisław Rafalik, który podsumował działalność poszczególnych Rad Powiatu w ciągu ostatnich 20 lat oraz podziękował wszystkim, z którymi Rada Powiatu miała zaszczyt współpracować.

W spotkaniu udział wzięli licznie zaproszeni goście: władze Samorządu Województwa Mazowieckiego, duchowieństwo, radni powiatowi wszystkich pięciu kadencji, wójtowie i burmistrzowie miast i gmin z terenu powiatu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, prezesi, dyrektorzy, kierownicy i przedstawiciele instytucji publicznych i organizacji na co dzień współpracujących z Powiatem Ostrowskim, kierownictwo Starostwa Powiatowego i powiatowych jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży, emerytowani pracownicy Starostwa, lokalni przedsiębiorcy, media.

Z okazji Jubileuszu XX-lecia Powiatu Ostrowskiego, Starosta Ostrowski, Pan Zbigniew Kamiński, Zarządzeniem z dnia 28 czerwca 2018 r., ustanowił „Wyróżnienie Honorowe Starosty Ostrowskiego Zasłużony dla Powiatu Ostrowskiego”.

Wyróżnienie to ma na celu uznanie zasług  osób, instytucji i organizacji społecznych, działających na rzecz rozwoju Powiatu Ostrowskiego, szczególnie w zakresie działalności samorządowej, społecznej, edukacyjno-kulturalnej, sportowej i gospodarczej.

Wyróżnienie przyznaje Starosta Ostrowski, w oparciu o opinię specjalnie w tym celu powołanego Kolegium Wyróżnienia. Wyróżnienie to zostało przyznane dla: Ś.P. Pana Bogumiła Brzózki (pośmiertnie), Pana Marka Kamińskiego, Pana Józefa Polaka, Pana Romana Świerżewskiego, Pana Stefana Matysa, Samorządu Województwa Mazowieckiego, Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.

Na okoliczność 20-lecia Powiatu Ostrowskiego zostały wybite pamiątkowe medale „XX LAT POWIATU OSTROWSKIEGO”, które zaproszonym gościom „za współpracę z samorządem Powiatu Ostrowskiego” wręczyli Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński i Przewodniczący Rady Powiatu Dariusz Stanisław Rafalik.

Z okazji Jubileuszu XX - lecia Powiatu Ostrowskiego Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Adam Struzik, podjął decyzję o przyznaniu Powiatowi Ostrowskiemu medalu pamiątkowego „PRO MAZOVIA”. Wyróżnienie to, w imieniu Pana Marszałka wręczyli na ręce Starosty i Przewodniczącego Rady, Pani Elżbieta Lanc i  Radni Samorządu Województwa Mazowieckiego Pan Marian Krupiński i Pan Krzysztof Winiarski.

Związek Powiatów Polskich podjął uchwałę o przyznaniu honorowej  statuetki oraz wyróżnieniu tytułem „SAMORZĄDOWIEC 20-lecia” Panu Zbigniewowi Kamińskiemu – Staroście Ostrowskiemu. Wręczenia statuetki i wyróżnienia dokonał Pan Rudolf Borusiewicz – Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich. Starosta Ostrowski na ręce Pana Borusiewicza przekazał dla Związku Powiatów Polskich medal pamiątkowy „XX – lecia Powiatu Ostrowskiego”.

Uroczystość uświetnił występ Karoliny Czarkowskiej uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, zwyciężczyni  Powiatowych eliminacji  do II Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowych, zdobywczyni wyróżnienia w finale krajowym podczas Festiwalu w Zielonce.

Opracowała: Agnieszka Nowacka

miniatura