Wycieczka dla uczestników III edycji Powiatowego Konkursu ,,Odnawialne źródła energii”

05.01.201812:41

WIODACE (Custom)

Uczestnicy trzeciej edycji Powiatowego Konkursu ,,Odnawialne źródła energii” zobaczyli, w jaki sposób podlaskie zakłady łączą pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł z racjonalną gospodarką odpadami przemysłowymi i komunalnymi.

Jedną z form edukacji jest organizowanie konkursów o tematyce ekologicznej dla uczniów szkół w powiecie ostrowskim. W trzeciej edycji Powiatowego Konkursu ,,Odnawialne źródła energii” wzięło udział 18 uczestników, którzy musieli wykazać się nie tylko wiedzą praktyczną, ale też samodzielnie wykonać mikroinstalację fotowoltaiczną.

Jedną z nagród dla uczestników konkursu była wycieczka do dwóch podlaskich zakładów przemysłowych, które pozyskują energię z przetwarzania odpadów.

W wycieczce, która odbyła się w dniu 28 grudnia 2017 r. wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej pod opieką Grzegorza Jasionowskiego i Karola Dąbkowskiego, uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej pod opieką  Małgorzaty Jamiołkowskiej oraz uczniowie z  Zespołu Szkół w Starym Lubiejewie pod opieką Romana Szwecha. Ponadto w wycieczce wzięli udział organizatorzy konkursu - Wicestarosta Urszula Wołosiewicz, Naczelnik Wydziału Środowiska, Geologii i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej Adam Brzózka wraz z pracownikiem Teresą Piórkowską oraz osoby zainteresowane problemami ekologii i propagowaniem idei stosowania alternatywnych źródeł energii. W Wysokim Mazowieckim uczestnicy wycieczki odwiedzili SM MLEKOVITA. Wiodący producent w branży mleczarskiej po modernizacji zakładowej oczyszczalni ścieków mleczarskich i komunalnych produkuje „zieloną energię” z biogazu powstającego w procesie fermentacji osadu poflotacyjnego, osadu nadmiernego tlenowego i serwatki. Po obejrzeniu instalacji do flotacji ciśnieniowej i fermentacji beztlenowej uczestnicy wycieczki odwiedzili sklep firmowy SM MLEKOVITA.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. Bardzo nowoczesna instalacja do przetwarzania odpadów, którą dysponuje ZUOK  pozwala na termiczne przetwarzanie ok. 370 ton odpadów komunalnych na dobę. Pozyskana energia elektryczna może zasilić ok. 16 tys. gospodarstw domowych, a pozyskana energia cieplna może ogrzać 900 domów jednorodzinnych.

Opracowała: Teresa Piórkowska

miniatura