XV Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne już za nami!

17.05.201712:37

Po raz XV odbyły się Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne organizowane w ramach Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim, którego pracami kieruje Pani Urszula Wołosiewicz Wicestarosta. Przygotowanie przedsięwzięcia zapewnili pracownicy Wydziału Środowiska, Geologii i Leśnictwa.

Wyjazd na Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne co roku  cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej. Tegoroczne spotkania przeprowadzono w dniu 11 maja br. w Morzyczynie i Broku. Wzięło w nim udział 14 szkół, w tym szkoły podstawowe, gimnazja i ponadgimnazjalne z terenu powiatu ostrowskiego, tj. 125 osób, w tym 103 uczniów wraz z opiekunami, przewodnikami i prelegentami.
Spotkania rozpoczęły się od porannej zbiórki na parkingu przy kościele pw. WNMP w Ostrowi Mazowieckiej, skąd dwa autokary zabrały wszystkich uczestników do miejscowości Morzyczyn-Włóki w gm. Sadowne. Tam uczniowie zostali podzieleni na V grup i przyporządkowani do ornitologów, którzy tego dnia pełnili rolę przewodników.
Warsztaty terenowe w dolinie Bugu trwały około 2 godzin. W tym czasie uczniowie wyposażeni w lornetki mieli okazję zobaczyć i usłyszeć wiele gatunków ptaków, w tym: rybitwę, rokitniczkę, pliszkę żółtą, trzciniaka, potrzosa oraz ziębę i piecuszka. Nie zabrakło również popularnych jaskółek, dzikich kaczek, słowików, łabędzi i bocianów.
Przewodnicy uczyli jak rozpoznać ptaki po wyglądzie i głosie, mówili co jedzą oraz gdzie można zauważyć ich gniazda. Uczniowie dowiedzieli się także, że sroki i kruki lubią „śledzić” ludzi i często podlatują w miejsca, do których wcześniej podchodził człowiek. Dlatego, jeśli zobaczymy ptasie gniazdo lepiej nie wskazywać go poprzez podchodzenie, aby nie narazić leżących w nim jaj na zrabowanie przez ptaki z rodziny krukowatych.
Po warsztatach terenowych wszyscy uczestnicy udali się do Ośrodka Agroturystycznego „Binduga” na drugą część zajęć, czyli wykłady w formie prezentacji.
Pani Urszula Wołosiewicz – Wicestarosta przywitała wszystkich gości i opiekunów wraz z uczniami na XV Ostrowskich Spotkaniach Ornitologicznych i życzyła wszystkim miłego pobytu i jak najwięcej wiedzy zdobytej podczas prezentacji multimedialnej zakończonej konkursem nt. „ Rozpoznawanie wizerunków i głosów ptaków”. Następnie głos zabrał Pan Paweł Cieśluk, nauczyciel z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika. Opowiedział o tym, jak rozpoznać głosy i sylwetki wybranych 25 gatunków ptaków. Jego wykład zakończył się konkursem dla wszystkich uczestników Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych. W dalszej części spotkania Pan Tomasz Kłosowski, fotograf, dziennikarz prowadzący programy telewizyjne, jak: „Dzika polska”, Tańczący z naturą” opowiedział o „Ptakach, które dał nam Bóg” oraz podał ciekawostki z życia obserwatorów przyrody.

Po wysłuchaniu części wykładowej komisja sprawdziła prace uczestników biorących udział w konkursie. Wyłoniono 25 laureatów w kategorii szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Pomimo chłodnego dnia wszystkim dopisywały humory. XV Ostrowskie Spotkanie Ornitologiczne zakończono wspólnym obiadem.

Tekst: Teresa Piórkowska
Zdjęcia: Arkadiusz Duda