Inauguracja Powiatowych Obchodów Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego pod patronatem Starosty Ostrowskiego

21.03.201710:59

2619 marca br. w dzień Imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się Powiatowe Obchody Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zorganizowane we współpracy ze Związkiem Piłsudczyków RP Oddział Ostrów Mazowiecka reprezentowanym przez Pana Jerzego Trojanowskiego – Pułkownika Zwiazku. Dla godnego uczczenia 150. Rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, Rada Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej ogłosiła rok 2017 Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Jozafata w Komorowie.
W obchodach uczestniczyli Radni Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin, dyrektorzy i uczniowie szkół noszących imię Marszałka Józefa Piłsudskiego lub innych patronów wojskowych, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Ostrowski, kierownicy powiatowych inspekcji, służb i straży, kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych.
Główna część obchodów miała miejsce przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, gdzie Starosta Ostrowski przybliżył znaczenie Powiatowych Obchodów, postać Marszałka oraz przełomowe wydarzenia związane z postacią Marszałka. Przedstawił najważniejsze przedsięwzięcia zaplanowane przez Starostwo w ramach Obchodów Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Powiecie Ostrowskim.
Starosta Ostrowski z rąk Wiceprezesa Zarządu Krajowego ZP RP Generała Związku Wiesława Leszka Ząbka otrzymał Złoty Krzyż Honorowy Związku Piłsudczyków RP za krzewienie wartości patriotycznych, kultywowanie pamięci Józefa Piłsudskiego oraz jego dokonań. Wyróżnieni Złotym Krzyżem Związku także zostali: ppłk Mirosław Haba Dowódca 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie oraz Ks. Prał. płk Sławomir Niewęgłowski Proboszcz Parafii pw. św. Jozafata w Komorowie.
Następnie delegacje władz Powiatu Ostrowskiego na czele ze Starostą Ostrowskim, delegacja Związku Piłsudczyków RP Oddział Ostrów Mazowiecka, delegacja Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie, delegacja Związku Piłsudczyków RP Oddział Pułtusk, delegacja Dowódcy Garnizonu Ostrów Mazowiecka, delegacje szkół, stowarzyszeń i instytucji z terenu powiatu ostrowskiego złożyły kwiaty i oddały honory Temu Wybitnemu Mężowi Stanu.
Uroczystości towarzyszyło zwiedzenie Izby Pamięci oraz Alei Pomników.

Opracowała: Monika Szwarc

02030405060708