Uczniowie „Rubinka” na praktykach zawodowych we Włoszech

06.12.201615:43

Uczniowie „Rubinka” na praktykach zawodowych we Włoszech

erazmus                                            zsz 1 pielecki

W dniach 24.09–8.10.2016 r. kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 1 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej wyjechała na zagraniczne staże, tym razem do Rimini we wschodniej części Włoch. W projekcie wzięło udział 17 uczniów z klas II, III i IV technikum logistycznego, spedycyjnego i informatycznego, opiekę nad młodzieżą sprawowało dwoje nauczycieli. Uczniowie skorzystali z tej formy rozwoju zawodowego w ramach  programu ERASMUS +,  polegającym na odbywaniu praktyk zawodowych w  przedsiębiorstwach i instytucjach zagranicznych. Organizacją pobytu naszej młodzieży w Rimini zajęła się firma Sistema Turismo - akredytowany ośrodek szkoleniowy, który promuje i zarządza zdobywaniem doświadczenia zawodowego młodzieży i dorosłych.

We Włoszech realizowany był  projektpt. ,,Zagraniczna praktyka polskiego ucznia początkiem europejskiej kariery zawodowej”.

Podstawowe założenia tego projektu to:

• zapoznanie się z warunkami funkcjonowania  europejskich firm logistycznych i informatycznych,
  • poszerzenie umiejętności praktycznych i  nabycie nowych doświadczeń zawodowych,
  • doskonalenie umiejętności współpracy w zespole międzynarodowym,
  • wyrabianie i utrwalanie poczucia odpowiedzialności za jakość wykonywanej pracy,
  •  zwiększenie mobilności zawodowej uczestników i ich zdolności w zakresie dostosowania umiejętności i kwalifikacji zawodowych do wymogów regionalnego rynku pracy w warunkach członkostwa w UE,
  • poznanie  języka włoskiego  oraz podniesienie poziomu komunikacji w języku angielskim,
  • poznania obcej kultury, obyczajów  i dnia codziennego mieszkańców Włoch.

Nasza przygoda rozpoczęła się 24 września 2016 r. o godz. 700, kiedy to, w strugach deszczu, wyjechaliśmy z Ostrowi Mazowieckiej i udaliśmy się na lotnisko w Modlinie.

O 1240 mieliśmy lot do Bolonii.  Lot był fascynujący, tym bardziej, że dla większości z nas było to pierwsze tego typu doświadczenie. Bolonia powitała nas piękną słoneczną pogodą, dalsza podróż odbyła się autokarem  do Rimini, żeby zakwaterować się w pięknym hotelu Bengasi.  Popołudnie pierwszego dnia pobytu spędziliśmy na poznawaniu miasta. Odbyliśmy długi spacer wzdłuż pięknej plaży nad Morzem Adriatyckim, podziwialiśmy zabytki, poznawaliśmy uroki wąskich uliczek i pasaży.

Następnego dnia – w niedzielę 25 września udaliśmy się do San Marino – przepięknego miasta będącego stolicą maleńkiego państwa na obszarze Włoch. Wycieczka była naprawdę wspaniała, przepiękne widoki i niezwykłe zabytki zapierały dech.

Kolejny dzień obfitował w spotkania informacyjne i szkoleniowe. W poniedziałek 26 września o godz. 900  stawiliśmy się w siedzibie  Sistema Turismo, gdzie poznaliśmy pracowników firmy, którzy opiekowali się uczniami w czasie  realizacji programu praktyk.  Odbyliśmy szkolenia i podpisaliśmy stosowne dokumenty, obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat miasta Rimini,  żeby  następnie ruszyć z przewodnikiem do zwiedzania miasta. Zostaliśmy zapoznani z atrakcjami turystycznymi i historią Rimini, a tego samego dnia po południu niektórzy z uczniów odbyli już pierwsze wizyty w zakładach, w których mieli kontynuować praktyki. Uczniowie zostali zatrudnieni w firmach zajmujących się sprzedażą i konserwacją sprzętu komputerowego, logistyka i spedycją towarów, tworzeniem podzespołów elektronicznych do urządzeń i maszyn, w zakładzie projektującym i produkującym odzież, w firmie specjalizującej się w opracowywaniu i produkcji kostiumów teatralnych i innych.

Kolejne dni mijały nam na pracy i rozwoju zawodowym. Każdą jednak wolną chwilę wykorzystywaliśmy na poznawanie walorów przyrodniczych i kulturowych Włoch, nie zapominając oczywiście o korzystaniu ze słońca i kąpieli morskich.

4 października przybyli do nas Dyrektorzy naszej szkoły w celu przeprowadzenia kontroli praktyk, w trakcie której odbywali spotkania z zarządami firm oraz z opiekunami staży. Uczestnicy projektu byli  bardzo dobrze oceniani, podkreślano ich zaangażowanie, punktualność, dobre przygotowanie teoretyczne, zawodowe i językowe. Czas mijał jednak nieubłaganie. Zanim się obejrzeliśmy, już trzeba było myśleć o powrocie. 7 października odbyło się spotkanie podsumowujące w biurze firmy Sistema Turismo, w czasie którego wręczono nam certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk  zawodowych we Włoszech.   Z Rimini wyjechaliśmy wczesnym rankiem 8 października, a już ok. godz. 1500 byliśmy w Ostrowi Mazowieckiej.

Nasz pobyt we Włoszech był niezwykle cennym doświadczeniem. Założenia i cele projektu zostały w całości zrealizowane, a my, uczniowie, wróciliśmy o wiele bogatsi w wiedzę i umiejętności, ale też dużo pewniejsi siebie, bo świadomość, że poradziliśmy sobie z zupełnie nowymi wyzwaniami w obcym kraju, daje nam poczucie satysfakcji i dumy. Mieliśmy też wspaniałą okazję rozwijać umiejętności interpersonalne i komunikacyjne w obcym języku.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mieliśmy możliwość uczestniczenia w tym projekcie. Zdobytą wiedzę i umiejętności bez wątpienia wykorzystamy  w dalszej edukacji a następnie w pracy zawodowej. Udział w  zagranicznych praktykach  zawodowych  będzie również naszym atutem podczas poszukiwania pracy (tak w kraju, jak i za granicą).

Zachęcamy wszystkich uczniów do brania udziału w projektach Unii Europejskiej,  między innymi w programie Erasmus +. To niezwykle cenne doświadczenie, które bez wątpienia  będzie miało  wpływ na  życie osobiste i zawodowe uczestników projektu.

Projekt finansowany z funduszy  Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS +

tekst/foto:  Uczestnicy stażu