29.11.201611:58

5W dniu 17 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się XVI edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Historii Ziemi Ostrowskiej. Organizatorem konkursu jest Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, a inicjatorem i współorganizatorem Młodzieżowa Rada Powiatu Ostrowskiego.
Patronat nad tą ciekawą inicjatywą edukacyjną  sprawuje Starosta Ostrowski.

W tegorocznej edycji, oprócz młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, wzięli udział  także uczniowie gimnazjów z terenu powiatu ostrowskiego. Łącznie w konkursie uczestniczyło ośmiu uczniów z czterech szkół ponadgimnazjalnych i dwunastu uczniów z sześciu gimnazjów.
    Konkurs został przeprowadzony według zasad zbliżonych do telewizyjnego turnieju „Jeden z dziesięciu”: uczestniczy odpowiadali na wylosowane pytania (po trzy  pytania w rundzie zasadniczej). W kolejnych rundach pozostawali ci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i między nimi  toczyła się rozgrywka o trzy pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach.
    Młodzież wykazała się dużą wiedzą, zarówno z zakresu samorządu terytorialnego  wszystkich szczebli, jak i znajomością historii powiatu ostrowskiego. Do wyłonienia zwycięzców  trzeba było przeprowadzić dodatkowo kilka rund pytań.

Wyniki konkursu:

W kategorii gimnazjów:
I miejsce - Aleksandra Śladewska z Gimnazjum Publicznego Nr 2 w Zespole Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowi Mazowieckiej,
II miejsce - Magda Sienicka z Gimnazjum Publicznego im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach-Piankach,
III miejsce - Patrycja Guberów z Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Zespole Placówek Oświatowych w Wąsewie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce -  Magdalena Kaczyńska z Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej,
II miejsce - Paulina Godlewska z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej,
III miejsce - Urszula Sokołowska z Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej.

Zwycięzcy otrzymali z rąk Pana Zbigniewa Kamińskiego – Starosty Ostrowskiego nagrody rzeczowe i okolicznościowe dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu i ich opiekunowie otrzymali upominki oraz dyplomy. Fundatorem wszystkich nagród i upominków było Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej.
    Na zakończenie Pan Zbigniew Kamiński podziękował uczestnikom konkursu. Stwierdził także, że tego typu konkursy odgrywają ważną rolę edukacyjną dla młodzieży, uczą ją samorządności oraz  przygotowują do funkcjonowania w społeczeństwie i w strukturach samorządowych różnych szczebli  w dorosłym życiu.

Opracował: Jerzy Tryniszewski