LUBIEJEWO NA STAŻU ZAGRANICZNYM W NIEMCZECH

14.11.201615:36

W dniach 16.10 – 29.10.2016 roku grupa siedemnastu uczniów i dwóch nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie wzięła udział w projekcie zrealizowanym ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+. Uczniowie z Technikum Mechanizacji Rolnictwa odbyli praktyki w DEULI w Nienburgu (Niemcy), których tematem były „Nowoczesne technologie uprawy roślin uwzględniające ochronę środowiska i bezpieczeństwo pracy”.

Główne tematy zajęć to:

- teoretyczne i praktyczne poznanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych wpływających na bezpieczeństwo eksploatacji i właściwą ochronę środowiska stosowanych w maszynach i urządzeniach rolniczych,

- poznanie nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz nowych technik stosowanych przy uprawie, siewie i sadzeniu roślin okopowych,

- zapoznanie się z nowymi technologiami w zakresie chemicznej ochrony roślin z uwzględnieniem przepisów ochrony środowiska,

- poznanie i nabycie umiejętności obsługi i użytkowania nowych maszyn i technik zbioru roślin okopowych z uwzględnieniem bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

W czasie pobytu, oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych na terenie DEULI, uczestnicy mieli zorganizowane wyjazdy do zakładów produkcyjnych oraz gospodarstw niemieckich (CLAAS, AMAZONE, GRIMME gospodarstwa rolne specjalizujące się w hodowli bydła, głównie mlecznego, trzody chlewnej, biogazownie).

W zakładach uczniowie zapoznali się z organizacją produkcji, jaka występuje w niemieckich firmach. Mieli możliwość obserwacji toku produkcji, zastosowania nowoczesnych rozwiązań przy produkcji pojazdów i maszyn rolniczych, zespołów roboczych maszyn, urządzeń i całych nowoczesnych linii produkcyjnych. Przedstawiciele zakładów pracy, również podczas spotkań, omawiali nowe kierunki i rozwiązania, jakie występują w ich fabrykach. Obserwacja pracy zakładów niemieckich może mieć pozytywny wpływ na późniejszą pracę zawodową naszej młodzieży.

W czasie odbywania stażu młodzież poznawała również kulturę i obyczaje niemieckie. Brema, Wolfsburg i Nienburg, HEIDE-PARK w Soltau były celem wycieczek krajoznawczych organizowanych w czasie wolnym.

Na zakończenie stażu uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte przez nich wiadomości i umiejętności, które będą mogli wykorzystać jeszcze w trakcie pobytu w szkole podczas zajęć praktycznych, jak również podczas końcowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz na egzaminie maturalnym z języka niemieckiego.

Projekt został dofinansowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca.

Opracował:              Tadeusz Budzisz Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie