Ziołowy Zakątek

23.09.201615:10

W ramach Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w powiecie ostrowskim zorganizowano wyjazd dniu 20 września 2016 r. do gospodarstwa zielarskiego „Ziołowy Zakątek” w Korycinach, gm. Grodzisk na Podlasiu, w którym uczestniczyło 46 osób.

Inicjatorem wyjazdu była Pani Urszula Wołosiewicz – Wicestarosta  przy współpracy pracowników Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska P. Adama Brzózka Naczelnika Wydziału oraz P. Teresa Piórkowska. Wyjazd organizowany był dla osób dorosłych  z powiatu ostrowskiego, dla miłośników ziół i ziołolecznictwa. Ziołowy Zakątek – jest to Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, którego celem jest przekazywanie wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego Podlasia, tradycji zielarskich i zrównoważonego rozwoju, działa od maja 2012 roku. Ośrodek ma do dyspozycji ogród botaniczny z największą kolekcją roślin użytkowych, gospodarstwo ekologiczne, las, staw oraz laboratorium wyposażone w nowoczesny sprzęt. Program edukacyjny skierowany jest do różnych grup wiekowych, od dzieci przedszkolnych aż do osób dorosłych. Podlaski Ogród Ziołowy jest integralną częścią Ziołowego Zakątka, który powstał w czerwcu 2011 roku. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili Ogród Ziołowy z przewodnikiem,  gdzie na 15 hektarach uprawianych jest ponad 700 gatunków roślin leczniczych   i aromatycznych. Przy „Ziołowym Zakątku” funkcjonuje  firma Dary Natury – produkująca mieszanki i herbatki, kawy, przyprawy, zaprawki do nalewek, zioła do kąpieli, surowce zielarskie, owoce suszone, ekologiczne nasiona na kiełki oraz tłoczone oleje na zimno. Uczestniczono w warsztatach ziołowych i nalewkowych, gdzie własnoręcznie można było skomponować własną mieszankę leczniczą ziołową i alkoholową. Mieszanki można było wykonać według własnego przepisu, jak również skorzystać z udostępnionej receptury.   Po aktywnym zwiedzaniu gospodarstwa „Ziołowy Zakątek” uczestnicy posilili się obiadem przygotowanym z produktów ekologicznych z własnego gospodarstwa. Na zakończenie zwiedzania „Ziołowego Zakątka” i warsztatów uczestnicy mogli zakupić zioła uprawiane   w gospodarstwie ekologicznym Ziołowy Zakątek oraz pochodzących z firmy dary Natury: przyprawy, mieszanki przyprawowe, herbatki, oleje. Pomimo chłodnego dnia uczestnikom dopisywały humory.

Tekst: Teresa Piórkowska

Zdjęcia: Adam Brzózka