IX Dożynki Powiatowe w Broku

31.08.201609:55

W dniu 28 sierpnia br. w Ośrodku „Binduga” w Broku odbyły się IX Dożynki Powiatowe organizowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej. Patronat medialny nad uroczystością sprawowały: Telewizja Kablowa aMazing w Ostrowi Mazowieckiej oraz Tygodnik Ostrołęcki.

Tegoroczne Święto Plonów rozpoczęło się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Broku,  podczas której poświęcone zostały bochenki chleba dożynkowego oraz wieńce symbolizujące „owoce” rolniczego trudu.

Mszę Świętą celebrował Ks. Mirosław Mierzejewski Dziekan Dekanatu Parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej w asyście Ks. Prałata Jana Okuły Dziekana Dekanatu Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej oraz Ks. Marcina Budnego Wikariusza Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Broku. Po zakończeniu Mszy Św. dożynkowy korowód na czele ze Starostami Dożynek, Państwem Anną i Adamem Grodek z Gliny oraz delegacjami rolników z Gmin z powiatu ostrowskiego, Miasta Ostrów Mazowiecka, władzami samorządowymi, duchowieństwem oraz zaproszonymi gośćmi przemaszerował na plac dożynkowy.

Starosta Ostrowski Pan Zbigniew Kamiński przywitał serdecznie zaproszonych gości, rolników i wszystkich przybyłych na Dożynki. Słowa uznania skierował do rolników: „W tym dniu w szczególny sposób dziękujemy rolnikom za przywiązanie do swojej ziemi, za dbałość o ziemię przodków, za trud włożony w jej pielęgnowanie. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych żywicielach, polskich rolnikach. To Ich ciężkiej pracy zawdzięczamy, że na naszych stołach jest chleb”.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej Pan Dariusz Rafalik, który również przywitał zgromadzonych gości i wiele ciepłych słów skierował do rolników.

Starostowie Dożynek  kontynuując staropolską tradycję przekazali Włodarzom Powiatu chleb upieczony z tegorocznego zboża, który następnie Starosta wraz z Przewodniczącym podzielili wśród uczestników Dożynek .

Wszystkie delegacje, które przybyły na uroczystość z wieńcami wykonanymi z tegorocznych kłosów zbóż, ziół, kwiatów, a także owoców i warzyw otrzymały z rąk Pana Starosty upominki w postaci gadżetów promocyjnych Powiatu.

Po części oficjalnej  na dożynkowej scenie rozpoczął się blok kulturalno-rozrywkowy.

Przed publicznością wystąpiły zespoły ludowe z terenu powiatu ostrowskiego:, „Żurawiacy” z Bogut-Pianek, „Kwiaty Polskie” z Chmielewa, Zespół „Zapominajka” z Zarąb Kościelnych oraz Zespół  „Jarzębina” z Broku.

Uczestnicy Dożynek czynnie brali udział w konkursach: „Wiedzy ekologicznej i rolniczej” zorganizowany przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Ostrowi Mazowieckiej, „Wiedzy o BHP w rolnictwie” prowadzony przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowi Mazowieckiej, „Wakacyjnej Loterii Bankowej” Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, konkursie plastycznym zorganizowanym przez Lokalną Grupę Działania „ZIELONE SIOŁO”, a także konkursie na najpiękniejszą kurę i koguta przeprowadzonym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Hodowców Drobiu Rasowego - Czubatka Polska. Zwycięzcy konkursów otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Podczas trwania imprezy wielu cennych porad i informacji można było zaczerpnąć przy stoiskach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  w Ostrowi Mazowieckiej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowi Mazowieckiej, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Ostrowi Mazowieckiej. Podczas Dożynek zaprezentowali się także: Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej – Sponsor Główny IX Dożynek Powiatowych,  Interchemall Zespół Młynów Jelonki, Plus Bank S.A z siedzibą w Warszawie, Lokalna Grupa Działania „ZIELONE SIOŁO”, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej, Urząd Gminy w Broku, Zespół Szkół Specjalnych w Starym Lubiejewie, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Zuzeli. W namiotach zorganizowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrowi Mazowieckiej oraz Samodzielny Publicznego Zespoł Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej uczestnicy Dożynek mogli zmierzyć ciśnienie, poziom tlenku węgla w  powietrzu wydychanym przez palących,  zmierzyć wagę ciała, a także zasięgnąć cennych porad medycznych.

Kolejnym punktem programu artystycznego był występ duetu wokalnego: Magdaleny Tunkiewicz i Wojciecha Bardowskiego, którzy zaśpiewali najbardziej znane światowe przeboje operetkowe i musicalowe.

Wspaniała atmosfera, piękna pogoda przyciągnęła tłum widzów na koncert Gwiazdy Wieczoru tj. Zespołu EXTAZY. Kilku fanom udało się zdobyć płytę Zespołu, plakat, autograf, a także zrobić wspólne zdjęcie.

Następnie na scenie zaprezentowała się Larysa Tsoy z zespołem, a chwilę później odbył się Koncert: „Młode Talenty Powiatu Ostrowskiego” oraz występ laureatów „III edycji Powiatowego Konkursu Muzycznego „Twoja Szansa”. Tu również na uczestników czekały upominki, które wręczył Starosta Ostrowski.

Dużą atrakcją był także pokaz  sztucznych ogni, który rozświetlił niebo nad Bugiem.

Dobra zabawa trwała podczas koncertu Zespołu muzycznego „RAM” z Ostrowi Mazowieckiej, zaś na zakończenie tej wspaniałej imprezy wystąpił Zespół muzyczny „TAISS”.

Starosta skierował podziękowania dla właścicieli Ośrodka „Binduga” w Broku - Państwa Marzeny i Zdzisława Niegowskich, dzięki gościnności których, mogliśmy przeżywać tegoroczne Święto Plonów właśnie w Bindudze.

Dziękujemy sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe, których hojność pozwoliła na uatrakcyjnienie programu Dożynek.

Sponsorzy:

1. Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej – Sponsor Główny  „IX Dożynek Powiatowych”
  2. Interchemall Zespół Młynów Jelonki Sp. z o.o.
  3. REM-BUD Klepacki Andrzej w Ostrowi Mazowieckiej
  4. B.D. Art. Sp. z o. o.,  Sp.k. w Małkini Górnej
  5. Fabryki Mebli „FORTE” S.A w Ostrowi Mazowieckiej
  6. Rolstal Pawłowski Sp. z o. o. w Ostrowi Mazowieckiej