Jednodniowe Warsztaty Serowarskie!

24.08.201611:17

Po raz drugi w ramach Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju Powiatu Ostrowskiego, w dniu 18 sierpnia 2016 r. w Bursie Szkolnej przy ul. Rubinkowskiego 8 w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się warsztaty serowarskie przeprowadzone przez Panią Mariannę Kuźma, która prowadzi ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne w Grodzisku, gmina Sabnie, w którym specjalnością są: mleko kozie i krowie oraz nabiał – masło, śmietana, sery twarogowe.

Produkty z gospodarstwa nagradzane były na wielu konkursach: ser biały otrzymał I miejsce w konkursie o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego i II nagrodę w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” ; sernik otrzymał I miejsce w konkursie na najciekawszy produkt regionalny w kategorii: Chleby, Ciasta i Wypieki. W warsztatach uczestniczyło 38 osób w tym młodzież z Ukrainy, która przebywała w tym czasie na terenie powiatu ostrowskiego w ramach programu ERASMUS+. Warsztaty składały się z wstępnego wykładu wprowadzającego w świat serów. Wykład obejmował zagadnienia z historii serowarstwa, techniki wytwarzania serów oraz podstawowe zagadnienia dotyczące mleka, jako surowca serowarskiego.

Podsumowując warsztaty serowarskie, dowiedzieć się można było jak w prosty sposób zrobić świeży ser w gospodarstwie domowym. Wystarczy mieć świeże mleko i podpuszczkę (którą kupuje się w specjalnym sklepie). Do posypania takich serów możemy użyć posypek ziołowych suchych np. papryka, zioła prowansalskie, susz z pietruszki, imbir, majeranek, suszone pomidory. Można też ser podawać na słodko dodając: suszoną żurawinę, rodzynki, wiórki kokosowe i migdałowe, orzechy włoskie lub laskowe. Na zakończenie Wicestarosta Pani Urszula Wołosiewicz podziękowała wszystkim uczestnikom za czynny udział w warsztatach serowarskich, mając nadzieję że zdobyta wiedza i doświadczenie przyczyni się do wytwarzania tak wspaniałych serów w każdym gospodarstwie domowym a Pani Marianna Kuźma zapraszała do gospodarstwa agroturystycznego w Grodzisku, gm. Sabnie, które jest na etapie rozwoju. Pokoje dla gości są dopiero w planach, ale można odwiedzić gospodarstwo – spędzić miło dzień, zjeść domowy obiad oraz skosztować nagradzanych w konkursie serników pani Marianny, obejrzeć pokaz wyrobu masła, sera, wypożyczyć rowery i zwiedzić okolice z przewodnikiem.

Tekst: Teresa Piórkowska
Zdjęcia: Adam Brzózka