LUBIEJEWO NA STAŻU ZAGRANICZNYM W NIENBURGU W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+.

07.07.201614:15

W dniach 19.06 – 02.07.2016 roku grupa siedemnastu uczniów i dwóch nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie wzięła udział w projekcie zrealizowanym ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+. Uczniowie z Technikum Mechanizacji Rolnictwa odbyli praktyki w DEULI w Nienburgu (Niemcy), których tematem było „Nowoczesne technologie uprawy roślin uwzględniające ochronę środowiska i bezpieczeństwo pracy”.

Główne tematy zajęć to:

- teoretyczne i praktyczne poznanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych wpływających na bezpieczeństwo eksploatacji i właściwą ochronę środowiska stosowanych w maszynach i urządzeniach rolniczych,

- zapoznanie się z nowymi technologiami w zakresie nawożenia spełniającymi wymogi ochrony środowiska naturalnego,

- zapoznanie się z nowymi technologiami w zakresie chemicznej ochrony roślin z uwzględnieniem przepisów ochrony środowiska,

- poznanie i nabycie umiejętności obsługi i użytkowania nowych maszyn i technik zbioru zbóż i zielonek z uwzględnieniem bezpieczeństwa i ochrony środowiska,

- nabycie umiejętności obsługi nowoczesnych maszyn, urządzeń ich i eksploatacji z uwzględnieniem przepisów ochrony środowiska.

W czasie pobytu, oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych na terenie DEULI, uczestnicy mieli zorganizowane wyjazdy do zakładów produkcyjnych oraz gospodarstw niemieckich (CLAAS, AMAZONE, gospodarstwa rolne specjalizujące się w hodowli bydła, głównie mlecznego, trzody chlewnej, biogazownie).

W zakładach uczniowie zapoznali się z organizacją produkcji, jaka występuje w niemieckich firmach. Mieli możliwość obserwacji toku produkcji, zastosowania nowoczesnych rozwiązań przy produkcji pojazdów i maszyn rolniczych, zespołów roboczych maszyn, urządzeń i całych nowoczesnych linii produkcyjnych. Przedstawiciele zakładów pracy, również podczas spotkań, omawiali nowe kierunki i rozwiązania, jakie występują w ich fabrykach. Obserwacja pracy zakładów niemieckich może mieć pozytywny wpływ na późniejszą pracę zawodową naszej młodzieży.

W czasie odbywania stażu młodzież poznawała również kulturę i obyczaje niemieckie. Brema, Wolfsburg i Nienburg, HEIDE-PARK w Soltau były celem wycieczek krajoznawczych organizowanych w czasie wolnym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się fabryka Volkswagena oraz Autostadt w Wolfsburgu, gdzie znajduje się muzeum z samochodami produkowanymi przez Volkswagena od początku istnienia firmy. Uczestnicy doskonalili także swoje umiejętności językowe, nie tylko podczas zajęć, ale również w kontaktach towarzyskich z ich niemieckimi rówieśnikami, przebywającymi na praktykach zawodowych w DEULI. Mieszkanie w tym samym hotelu oraz wspólne spędzanie czasu wolnego podczas treningu na siłowni, czy przy grze w tenisa stołowego sprzyjało wymianie doświadczeń i poglądów, a jednocześnie pozwalało na doskonały relaks po całodniowej pracy na zajęciach.

Na zakończenie stażu uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte przez nich wiadomości i umiejętności, które będą mogli wykorzystać jeszcze w trakcie pobytu w szkole podczas zajęć praktycznych, jak  również podczas końcowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz na egzaminie maturalnym z języka niemieckiego.

Projekt został dofinansowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca.

Opracowanie: Tadeusz Budzisz

Dyrektor Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie