XIV Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne

17.06.201611:43

Po raz XIV Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne organizowane w ramach Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim przez Panią Urszulę Wołosiewicz Wicestarostę i Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska odbyły się 10 czerwca w Morzyczynie i Broku. Wzięło udział 12 szkół, w tym podstawowe, gimnazja i ponadgimnazjalne z terenu powiatu ostrowskiego, tj. 130 osób, w tym 113 uczniów wraz z opiekunami, przewodnikami i prelegentami.

Spotkania rozpoczęły się od porannej zbiórki na parkingu przy kościele pw. WNMP w Ostrowi Mazowieckiej, skąd dwa autokary zabrały wszystkich uczestników do miejscowości Morzyczyn-Włóki w gm. Sadowne. Tam uczniowie zostali podzieleni na VI grup i przyporządkowani do ornitologów, którzy tego dnia pełnili również rolę przewodników. Warsztaty terenowe w dolinie Bugu trwały około 2ºº godzin. W tym czasie uczniowie wyposażeni w lornetki mieli okazję zobaczyć i usłyszeć wiele gatunków ptaków, w tym: rybitwę, rokitniczkę, pliszkę żółtą, trzciniaka, potrzosa oraz ziębę i piecuszka. Nie zabrakło również popularnych jaskółek, dzikich kaczek, słowików, łabędzi i bocianów. Przewodnicy uczyli jak rozpoznać ptaki po wyglądzie i głosie, mówili co jedzą oraz gdzie można zauważyć ich gniazda. Uczniowie dowiedzieli się także, że sroki i kruki lubią „śledzić” ludzi i często podlatują w miejsca, do których wcześniej podchodził człowiek. Dlatego, jeśli zobaczymy ptasie gniazdo lepiej nie wskazywać go poprzez podchodzenie, aby nie narazić leżących w nim jaj na zrabowanie przez ptaki z rodziny krukowatych. Po warsztatach terenowych wszyscy uczestnicy udali się do Ośrodka Agroturystycznego „Binduga” na drugą część zajęć, czyli wykłady w formie prezentacji.

Pani Urszula Wołosiewicz – Wicestarosta przywitała wszystkich gości i opiekunów wraz z uczniami na XIV Ostrowskich Spotkaniach Ornitologicznych i życzyła wszystkim miłego pobytu i jak najwięcej wiedzy zdobytej podczas prezentacji multimedialnej zakończonej konkursem nt. „ Rozpoznawanie wizerunków i głosów ptaków” . Następnie głos zabrali prelegenci: Pan Paweł Cieśluk, nauczyciel z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika opowiedział o tym, jak rozpoznać głosy i sylwetki wybranych 25 gatunków ptaków. Jego wykład zakończył się konkursem dla wszystkich uczestników Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych. Pan dr hab. Artur Goławski – Zakład Zoologii , Uniwersytet Przyrodniczo – Humanistyczny w Siedlcach opowiedział o ekologii rozrodu rybitwy czarnej i rybitwy białoskrzydłej a Pani mgr inż. Emilia Mróz opowiedziała o funkcjach składowania ofiar przez gąsiorka. Po wysłuchaniu części wykładowej komisja sprawdziła prace uczestników biorących udział w konkursie polegającym na rozpoznaniu 25 różnych gatunków ptaków po ich wyglądzie i wydawanym głosie. Po sprawdzeniu wszystkich odpowiedzi wyłoniono zwycięzców w kategorii szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. Ogólnie wyłoniono 30 laureatów w ww. kategoriach.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami i płytami CD o tematyce przyrodniczej.

XIV Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne zakończono wspólnym obiadem.

Tekst: Teresa Piórkowska

Zdjęcia: Robert Leoniak