Dwa brązy dla OKKK podczas Mistrzostw Europy Open i Pucharu Europy Juniorów w Katowicach !!!!! Wysokie klasyfikacje pozostałych zawodników !!!

17.12.201512:06

W dniach 5-6 grudnia odbyły się Mistrzostwa Europy Open  oraz Puchar Europy Juniorów Karate Kyokushin. W tych prestiżowych zawodach wzięło udział 5 zawodników  trenujących w Ostrowskim Klubie Karate Kyokushinkai. W drużynie OKKK znaleźli się : seniorka Maria Jasko oraz  uczestnicy europejskiego turnieju dla juniorów: Mikołaj Radgowski, Julia Skwierczyńska, Magda Baczewska i Dominika Wojewódzka.

Pierwszego dnia zmagali się  młodsi zawodnicy. Spośród nich najlepiej spisała się Magda Baczewska. Wywalczyła  brązowy medal i puchar wśród  16 dziewczyn z rocznika 2001-2002 pokonując w eliminacjach dwie zawodniczki , w tym koleżankę z klubu Dominikę Wojewódzką. Dominika z kolei znalazła się na piątym miejscu. Jak na pierwszy start w międzynarodowych zawodach obie zawodniczki spisały się bardzo dobrze i jedna z nich przywiozła trofeum w postaci III miejsca.
O pechu w losowaniu mogą mówić Julia Skwierczyńska i Mikołaj Radgowski. Niestety w eliminacjach trafili na bardzo dobrych zawodników. Mikołaj  walczył z zawodnikiem, który zakończył turniej na drugim miejscu. Walka była bardzo widowiskowa jednak Bułgar okazał sie lepszy. Przegrana z wicemistrzem Europy  to jednak 8 miejsce wśród  szesnastu zawodników   biorących udział w tej kategorii.
Julia  Skwierczyńska  z kolei musiała walczyć z zawodniczką z Ukrainy, wielokrotną medalistką  Mistrzostw Europu i Pucharu Europy z poprzednich lat.  Pocieszeniem jest fakt, że  Julia  chyba jako jedyna stawiła czoła zawodniczce , która kolejny raz została mistrzynią Europy. Walka była bardzo zacięta i wyglądało na to , ze nasza zawodniczka  sprawiła  swojej przeciwniczce  najwięcej problemów, szkoda tylko, że w eliminacjach. Podobnie jak w przypadku Mikołaja  mimo przegranej walki w ogólnej klasyfikacji Julia zajęła wysokie 6 miejsce.
    Kolejny dzień  przyniósł walki seniorów. Mistrzostwa Europy Open to pojedynki najtwardszych zawodników bez podziału na kategorie wagowe. Trzeba  dużej odwagi aby  walczyć  w tej  formule. W tym elitarnym gronie znalazła się nasza seniorka Maria Jasko. 16 zawodniczek, w tym trzy Polki stanęły na macie aby w walce wyłonić najlepsze zawodniczki naszego kontynentu.  Maria w pierwszej walce napotkała zawodniczkę z Białorusi i rozstrzygnęła ten pojedynek na swoją korzyść. W drugiej  kolejce pozostało juz osiem zawodniczek. Na tym etapie przeciwniczką naszej seniorki była zawodniczka z Bułgarii. I tym razem sędziowie nie mieli wątpliwości kto jest zwycięzcą pojedynku. Tym sposobem M. Jasko znalazła się wśród  najlepszej czwórki. Kolejną przeciwniczką była młoda zawodniczka z Rosji. Niestety okazała się ona rewelacyjnie przygotowana i pokonała naszą reprezentantkę. Pozostała więc walka o trzecie miejsce. Do walki o miejsce na podium stanęła również występująca gościnnie w Europie reprezentantka Nowej Zelandii. Dobrze zmotywowana Maria bez większych problemów pokonała tę zawodniczkę górując nad nią siłą, szybkością i przygotowaniem kondycyjnym. Tym samym Maria Jasko zdobyła drugi w tym roku medal na imprezie rangi Mistrzostw Europy. W maju zajęła drugie miejsce podczas  Wagowych Mistrzostw Europy w Berlinie. W walce finałowej zawodniczka z Rosji pokonała również  inną zawodniczkę z Polski - Agnieszkę Winek.
     Opiekunami i sekundantami  zawodników byli sensei Radosław Grabowski III Dan i sensei Tomasz Marcjaniak I Dan. Udział zawodników z tej prestiżowej imprezie był możliwy dzięki Bankowi Spółdzielczemu w Ostrowi Mazowieckie  oraz wsparciu władz samorządowych z Ostrowi Mazowieckiej i Małkini
    W całej imprezie udział wzięło ponad 400 zawodników z 15 krajów europejskich oraz Nowej Zelandii. Imprezę zaszczycił swoją obecnością Kancho Shokei Matsui – prezydent IKO Kyokushinkaikan oraz Shihan Katsuhito Gorai. Organizatorem zawodów był Shihan Jacek Czerniec, Sensei Dariusz Łyczko, TKKF „Czarni”.

Teks i zdjęcia: Radosław Grabowski
DOP Ostrów Mazowiecka