Inauguracja nowej kadencji Młodzieżowej Rady Powiatu Ostrowskiego

13.10.201515:02

DSC_0682W dniu 8 października 2015 r. w  Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się inauguracja nowej kadencji Młodzieżowej Rady Powiatu Ostrowskiego. Zgodnie ze statutem, kadencja Rady trwa jeden rok szkolny.

W sali konferencyjnej zebrali się członkowie Rady, wyłonieni w wyborach, przeprowadzonych we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych, działających na terenie powiatu ostrowskiego. Podobnie, jak  „dorosła Rada Powiatu” , Młodzieżowa Rada Powiatu Ostrowskiego liczy dziewiętnastu radnych.
    W pierwszej części sesji uczestniczyli: Pan Zbigniew Kamiński – Starosta Ostrowski, Pani Urszula Wołosiewicz –Wicestarosta, Pani Jolanta Ugniewska – Sekretarz Powiatu, Pani Małgorzata Mazurek i Pan Jerzy Tryniszewski – Główni Specjaliści ds. Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego, Panie: Ilona Plewnicka i  Magdalena Konrad – Koordynatorki Rady , Pan Waldemar Bartosik – Dyrektor LO im. Mikołaja Kopernika, Pan Ryszard Kowalczyk – Zastępca Dyrektora ZS Nr 1 oraz Pani Katarzyna Oczkowska – opiekun samorządu uczniowskiego w ZS-CKR w Starym Lubiejewie.
    Posiedzenie rozpoczęła dotychczasowa Wiceprzewodnicząca Rady –Kinga Radomska, uczennica Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej. Przywitała gości, przedstawiła proponowany porządek obrad. Omówiła też najistotniejsze  działania, jakie udało się zrealizować Młodzieżowej Radzie Powiatu Ostrowskiego w minionym roku szkolnym. Do tych działań należą m.in.: mający już wieloletnią tradycję Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Historii Ziemi Ostrowskiej, akcje Bożonarodzeniowej i Wielkanocnej zbiórki żywności dla najbardziej potrzebujących, czy organizowany od dwóch lat konkurs muzyczny „Twoja Szansa”, zdobywający coraz większą popularność.
    Następnie głos zabrał Pan Zbigniew Kamiński – Starosta Ostrowski. Wyraził zadowolenie, że młodzież podjęła inicjatywę powołania Młodzieżowej Rady Powiatu Ostrowskiego. Przybliżył młodzieży zasady funkcjonowania ”dorosłej Rady Powiatu”. Pogratulował osiągnięć i życzył kolejnych, udanych inicjatyw. Zwrócił także uwagę, że ta młodzieńcza aktywność w życiu społecznym może zaowocować w przyszłości aktywnością  w „dorosłych” strukturach samorządowych różnych szczebli. Zadeklarował  także pomoc w realizacji podejmowanych inicjatyw.
    Również Pani Urszula Wołosiewicz -Wicestarosta pogratulowała młodzieży zaangażowania i życzyła kolejnych udanych przedsięwzięć.
    Pani Ilona Plewnicka – koordynator Młodzieżowej Rady Powiatu Ostrowskiego wróciła do historii: stwierdziła m.in., że Rada, w różnych formach, funkcjonuje od 16 lat, a jej członkowie zawsze byli aktywni i pełni ciekawych pomysłów, z których większość udało się zrealizować. Wszystko to było możliwe dzięki dobrej współpracy z władzami samorządowymi Powiatu Ostrowskiego. Na zakończenie życzyła młodzieży, żeby zawsze im „chciało się chcieć”.
    W drugiej części  sesji dokonano wyboru władz Młodzieżowej Rady Powiatu Ostrowskiego na najbliższą kadencję. Przewodniczącą Rady została Kinga Radomska z Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej, Zastępcami Przewodniczącego: Agnieszka Paszczyk z Zespołu Szkół – Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie oraz Joanna Brzostek z Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, natomiast Sekretarzem – Kamil Kisło z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.
    Na zakończenie przyjęto bogaty program działania, którego głównymi elementami będą: Konkurs Wiedzy o Samorządzie Powiatowym i Historii Ziemi Ostrowskiej, Konkurs Muzyczny „Twoja Szansa”, akcje charytatywne, spotkania, udział w wolontariacie. Młodzież planuje także  zorganizowanie konferencji dotyczących istotnych problemów młodego pokolenia.

Opracował: Jerzy Tryniszewski