Ostrowscy uczniowie w Obozie Ornitologicznym Akcja Siemianówka IV

12.10.201509:50

CentrumekologiiDnia 2 października 2015 roku odbył się po raz czwarty wyjazd zorganizowany przez Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim pt. „SIEMIANÓWKA IV - Przyroda i kultura wschodniego pogranicza Polski", w którym uczestniczyła młodzież z Publicznego Gimnazjum Nr 1, Zespołu Szkół Publicznych Nr 1, Zespołu Szkół Publicznych Nr 2 i LO im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Jasienicy, Zespołu Szkół Publicznych w Jelonkach oraz Zespołu Szkół Publicznych w Komorowie pod opieką Pani Beaty Kaczyńskiej, Pani Justyny Kołodziej, Pani Moniki Kucharczyk, Pani Ewy Sokołowskiej, Pani Małgorzaty Szyszkowskiej, Pana Pawła Cieśluka oraz Pana Bogusława Konrada. Nadzór nad organizacją wycieczki sprawowała Wicestarosta - Urszula Wołosiewicz, Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska – Pan Adam Brzózka oraz pracownicy tego wydziału: Pani Teresa Piórkowska i Pani Magdalena Godlewska.

Za część ornitologiczną programu wycieczki odpowiadał Pan Paweł Cieśluk, a program wycieczki zrealizowała Pani Hanna Chromińska, pilot wycieczek.
    Pierwsze zajęcia odbyły się w Białostockim Muzeum Wsi. Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku realizuje w latach 2014 – 2016 projekt Ośrodek edukacji ekologicznej Muzeum Podlaskiego – sokolarnia. Celem projektu jest wzrost świadomości społecznej w zakresie roli i znaczenia ptaków drapieżnych w naturalnych ekosystemach przyrodniczych, a dzięki temu ochrona bioróżnorodności naturalnego środowiska. Najciekawszym punktem okazały się pokazy lotu m.in. sokoła wędrownego, puchacza, raroga czy płomykówki.
    Głównym celem wycieczki był działający od roku 2002 obóz ornitologiczny - Akcja Siemianówka. „Akcja Siemianówka, to jeden z największych obozów obrączkarskich w Polsce i jedyny w pólnocno-wschodniej części kraju. Obóz został zlokalizowany w korytarzu migracyjnym ptaków. Uczestnicy wycieczki poznali technikę wyjmowania ptaków z sieci oraz wszystkie etapy pracy obrączkarzy Licencjonowani obrączkarze identyfikują ptaki, mierzą je, ważą, określają wiek i otłuszczenie czyli zapas energii, jaką dany osobnik zgromadził na czas lotu. Przed wypuszczeniem na wolność każdy ptak ma zakładaną odpowiednią obrączkę za specjalnym numerem identyfikacyjnym, który pozwala na określanie tras i szybkości przelotów migrujących ptaków. Uczniowie obejrzeli różne rodzaje obrączek przeznaczone dla dużych i małych ptaków.
    Ostatnim punktem programu było ognisko. Plan wycieczki został zrealizowany w stu procentach. Była to pożyteczna lekcja przyrody, której towarzyszyła przez cały czas piękna pogoda.