Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

03.03.201514:58

Narodowego Dzień Żołnierzy Wyklętych, przypadający na 1 marca, samorząd powiatowy uczcił wspólnie z samorządem miejskim. Tegoroczne obchody zaplanowano na piątek 27 kutego br., aby mogli w nich uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych , gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta oraz całego powiatu

Dzień pamięci żołnierzy podziemnia niepodległościowego świętujemy od 2011 r. ,  zaś data 1 marca związana jest z wykonaniem wyroku przez władze komunistyczne w 1951 r. na płk. Łukaszu Cieplińskim Prezesie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego przy ZS Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do Kościoła  pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie odprawiono mszę św. w intencji żołnierzy niezłomnych. Mszę celebrowali proboszczowie parafii z terenu miasta oraz proboszczowie parafii z terenu powiatu ostrowskiego.

Ks. Prałat Jarosław Hrynaszkiewicz w swoim kazania nawiązał do życiorysu  płk. Łukasza Cieplińskiego, którego losy „otarły” się również o powiat ostrowski, gdyż był absolwentem Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie.

Po mszy w sali kinowej MDK miała miejsce sesja naukowa poprowadzona przez  dr Kazimierza Krajewskiego z Instytutu Pamięci Narodowej oraz mecenasa Grzegorza Wąsowkiego Prezesa Fundacji „Pamiętamy”. Spotkanie otworzył Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński podkreślając znaczenie, ustanowionego przez Prezydenta RP w 2010 r. Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, a także wspólne podjęcie z samorządem miejskim obchodów tego święta. Powitania gości dokonał Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka  Jerzy Bauer.

Tematyka sesji poświęcona była działalności podziemia niepodległościowego na ziemi ostrowskiej. Dr Krajewski mówił o żołnierzach antykomunistycznego podziemia, których  w obwodzie Ostrów Mazowiecka działało około czterech tysięcy. Należeli do Stronnictwa Narodowego, zaś później weszli w szeregi Narodowych Sił Zbrojnych.   W swoim wystąpieniu dr Krajewski przedstawił między innymi sylwetki: por. Hieronima Piotrkowskiego, ppor. Stefana Głowackiego, kpr. pchor. Aleksandra Kuleszy, plut. Sylwestra Cera.

Następnie głos zabrał mecenas Grzegorz Wąsowki, który odniósł się do metod komunistycznej propagandy tamtych lat. Żołnierzy podziemia przedstawiano jako bandytów działających na szkodę obywateli i władzy państwa. Kraj opanowany był wówczas przez specjalistów od sowieckiej propagandy i oficerów NKWD. Na terenie Polski stacjonowały wojska Armii Czerwonej. Jednak pamięć o Żołnierzach Niezłomnych z tamtych czasów wyszła z „mroków niepamięci”. Fundacja „Pamiętamy” prowadzi działania zmierzającego  do przywrócenia pamięci o ofiarach reżimu komunistycznego.

Mecenas Wąsowski złożył propozycję, aby kolejny pomnik z nazwiskami tych,  co zginęli za prawdę i suwerenność naszego kraju stanął także w Ostrowi. Pomysł uczestnicy spotkania przyjęli spontanicznymi oklaskami. Następnie zaprezentował projekt pomnika, którego koszt budowy pokryje Fundacja „pamiętamy”.

Uroczystości zakończył występ artystyczny przygotowany przez uczniów ostrowskiego „Kopernika”.

Obchodom Dnia Żołnierzy Wyklętych towarzyszyły inne wydarzenia o charakterze kulturalnym, religijnym i sportowym.

W niedzielę 1 marca br. w godzinach popołudniowych na cmentarzu parafialnym  pod Mauzoleum miał miejsce Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zaś w godzinach rannych mieszkańcy Ostrowi wystartowali w I edycji Biegu Wilczym Tropem w hołdzie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. W dniach 1 – 3 marca Kino „Ostrovia” wyświetlało bezpłatne seanse filmu „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”. W Zespole Szkół Nr 1  od 25 lutego do 5 marca ogólnodostępna była wystawa zatytułowana „Ochotnik  do Auschwitz” poświęcona patronowi szkoły Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Opracowała: Adriana Rukat