Blok operacyjny otrzymał imię lek. Witolda Arendarczyka

22.10.201415:24

We wtorek 21 października br. w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej miała miejsce uroczystość nadania blokowi operacyjnemu imienia Witolda Arendarczyka – zasłużonego dla ostrowskiej społeczności chirurga, inicjatora budowy obecnego szpitala.

W uroczystości wzięła udział rodzina i najbliżsi Witolda Arendarczyka, dr Jan Antczak – Jego kolega z czasów pracy w Ostrowi, a także Elżbieta Lanc - Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Konstanty Radziwiłł - Sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej, Mariusz Popielarz - Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Delegatury w Ostrołęce , kierownictwo i pracownicy szpitala wraz z Dyrektorem Andrzejem Sawonim oraz Radni Powiatu i przedstawiciele Starostwa Powiatowego na czele ze Starostą Zbigniewem Kamińskim.

Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia pamiątkowego napisu nad wejściem na blok operacyjny, a następnie goście udali się do sali wykładowej im. prof. dr med. Andrzeja Śliwowskiego, gdzie odbyła się dalsza część spotkania.

Po powitaniu gości Dyrektor Andrzej Sawoni przybliżył wszystkim postać Witolda Arendarczyka. Witold Arendarczyk urodził się w 1923 r. w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczął w Hajnówce, ale w 1953 r., chcąc być bliżej rodziny mieszkającej w Warszawie, podjął pracę jako dyrektor Szpitala Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej. Funkcję tę starał się godzić z pracą lekarską na oddziale chirurgicznym. W tamtych latach szpital mieścił się przy ul. Różańskiej, w starych, drewnianych budynkach ogrzewanych piecami. Trudne warunki sprawiły, że dr Arendarczyk zaangażował się w starania o budowę nowej siedziby szpitala. Jego upór i przychylność miejscowych władz (mimo braku zaangażowania politycznego dr. Arendarczyka) sprawiły, że w 1963 r. otwarty zostaje nowy szpital. Niestety, Witold Arendarczyk nie otrzymał propozycji kierowania placówką, dlatego postanowił wrócić do Warszawy. Podjął pracę w szpitalu w Wołominie, w szpitalu Czerniakowskim, a następnie w Szpitalu Klinicznym MSW. Zmarł w 1995 r.

- Żeby powstał budynek musi mieć silny fundament i takim fundament stworzył dr Arendarczyk. To właśnie m.in. dzięki niemu mamy dziś nasz Szpital Powiatowy – mówił Starosta Zbigniew Kamiński.

Starosta zapewnił też, że Powiat wspiera od początku swojego istnienia szpital i będzie go wspierał nadal. W ostatnich latach w SPZZOZ wykonane zostały inwestycje za ponad 18 mln zł, co przy niewielkim budżecie Powiatu nie jest proste, jednak wiele z tych środków udało się pozyskać z zewnątrz.

- Dla nas to wielki dzień, dzień w którym postać naszego taty została tak wspaniale uhonorowana – mówiła podczas uroczystości córka Witolda Arendarczyka, Elżbieta. – Dziękuję, że mogliśmy tego doczekać.

Na zakończenie spotkania Witold Dżugan, przedstawiciel firmy Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. wręczył Dyrektorowi Szpitala certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2008. W sierpniu br. placówka przeszła pomyślnie audyt, a certyfikat jest dowodem, że szpital prowadzi politykę najwyższej jakości w świadczeniu usług zdrowotnych.

Opracowała: Milena Uścińska

02030405060708