Inauguracyjna Sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Ostrowskiego

21.10.201411:29

W dniu 17 października 2014 r. w  Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się inauguracyjna Sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Ostrowskiego.
Rada powstała kilka miesięcy temu, z inicjatywy młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego.

Inicjatywa ta spotkała się z pozytywnym odbiorem Starosty Ostrowskiego – Pana Zbigniewa Kamińskiego i Zarządu Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej. Ze względów formalno-prawnych została umiejscowiona przy Radzie Koła Wychowanków i Absolwentów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej. W skład Rady wchodzi młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych  prowadzonych przez Powiat Ostrowski oraz z Zespołu Szkół – Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie, szkoły prowadzonej przez Ministra Rolnictwai Rozwoju Wsi.
Na swojej pierwszej sesji  Rada zebrała się w sali konferencyjnej Starostwa, gdzie na co dzień obraduje „dorosła” Rada Powiatu. Posiedzenie rozpoczęła Przewodnicząca, Aleksandra Krakówka, która przywitała młodych radnych oraz gości, wśród których przybyli: Pan Zbigniew Kamiński – Starosta Ostrowski, Pan Jerzy Bauer – Wicestarosta, Pani Jolanta Ugniewska – Sekretarz Powiatu, Pan Jerzy Tryniszewski – Główny Specjalista ds. Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych.
Starosta Ostrowski w swoim wystąpieniu podziękował młodzieży za cenną inicjatywę powołania takiej Rady. Podziękował też  członkom i Zarządowi Koła Wychowanków i Absolwentów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego za umożliwienie powołania  Rady w strukturze Koła. Starosta podkreślił, że chociaż oficjalna  inauguracja następuje dzisiaj, to już zostało zrealizowanych szereg inicjatyw młodzieży: w dniu 4 czerwca br., w  25 –tą rocznicę  pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu RP i wolnych wyborów do Senatu RP, młodzież zorganizowała powiatową uroczystość z tej okazji. Inną inicjatywą było zorganizowanie po raz pierwszy powiatowego konkursu talentów pt.: „Twoja szansa”. Starosta obiecał, że będzie wspierał  realizację kolejnych inicjatyw i pomysłów młodych ludzi. Zaapelował także do młodzieży, aby była aktywna w zgłębianiu tajników demokracji i  problematyki samorządu terytorialnego różnych szczebli, bo przecież to oni w przyszłości   mają szansę przejąć  stery władzy samorządowej w swoim mieście, gminie,  województwie. Tylko dobrze przygotowani do tej roli w młodości, będą mogli ją z powodzeniem wypełnić w życiu dorosłym. Jednym z tych elementów jest aktywny udział w wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada 2014 r.
Następnie głos zabrała Pani Ilona Plewnicka, Koordynator Młodzieżowej Rady Powiatu Ostrowskiego, nauczycielka  Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Stwierdziła, że Młodzieżowa Rada właściwie działa od kilkunastu lat i w tym czasie miała swoje wzloty i upadki. Do niedawna funkcjonowała w innej formule, i z różnych przyczyn, niezależnych od  obecnych na sali, tamta forma działalności dobiegła końca. Był to jednak okres, w którym udało się zrealizować szereg inicjatyw. Jedną z takich inicjatyw, trwającą z krótką przerwą od czternastu lat, jest Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Historii Ziemi Ostrowskiej, w którym uczestniczy młodzież szkół ponadgimnazjalnych i do niedawna uczestniczyła młodzież szkól gimnazjalnych. Konkurs ten, jak powiedziała, jest doskonałym elementem pogłębiania przez młodzież wiedzy o samorządzie lokalnym a także wiedzy o historii i tradycji naszego powiatu.
W dalszej części obrad, już bez gości, na roboczo, członkowie Młodzieżowej Rady Powiatu Ostrowskiego dyskutowali o swoim programie działania, na razie  na najbliższy rok. Do programu przyjęto m.in.: uczczenie 70-tej rocznicy zakończenia II wojny światowej, organizację kolejnej edycji konkursu talentów „Twoja szansa”, rajdy, konkursy, w tym Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Historii Ziemi Ostrowskiej, ale także inicjatywy społeczne: akcje charytatywne i społeczne, m.in. zbiórki żywności dla potrzebujących, akcje czytania  dzieciom przebywającym w ostrowskim szpitalu, porządkowanie grobów na cmentarzu,  i wiele innych ciekawych przedsięwzięć.
Młodzieżową Radą Powiatu Ostrowskiego kieruje Prezydium w składzie: Aleksandra Krakówka, uczennica LO im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej jako Przewodnicząca, Kinga Radomska z Zespołu Szkół Nr 2 i Karol Michalik z Zespołu Szkół Nr 1 jako Wiceprzewodniczący oraz Aleksandra Kraszewska  z LO im. Mikołaja Kopernika jako Sekretarz.
Koordynatorem Rady jest wspomniana już Pani Ilona Plewnicka, a opiekunką Pani Magdalena Konrad, nauczycielka  Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.

Opracował:
Jerzy Tryniszewski