Ostrowscy uczniowie w Obozie Ornitologicznym - Akcja Siemianówka III

17.10.201412:32

Zbiornik Wodny Siemianówka (gmina Narewka), to ważny punkt na trasie migracji ptaków. Od wielu lat właśnie tu ornitolodzy odławiają największą liczbę ptaków na śródlądziu w Polsce. Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim po raz trzeci zorganizowało terenowe zajęcia dla młodzieży w tym wyjątkowym miejscu.

W wycieczce „SIEMIANÓWKA III - Przyroda i kultura wschodniego pogranicza Polski", która odbyła się 10 października 2014 roku wzięli udział uczniowie ostrowskich szkół: Szkoły Podstawowej Nr 1, Zespołu Szkół Publicznych Nr 1, Zespołu Szkół Publicznych Nr 2  i LO im. Mikołaja Kopernika. Opiekunami byli nauczyciele: Anna Kożuchowska, Adam Krupa, Barbara Gołębiewska i Paweł Cieśluk, współautor koncepcji wycieczki. Ze strony starostwa nadzór nad organizacją wycieczki sprawował Adam Brzózka - Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowi Maz. Obecna też była Edyta Zęgota, pracownik wydziału. Za część ornitologiczną programu wycieczki odpowiadał Paweł Cieśluk a program kulturalno-historyczny zrealizowała Hanna Chromińska, pilot wycieczek.
    Trasa wycieczki prowadziła przez Strękową Górę k. Wizny i Tykocin. Na Strękowej Górze przy ruinach schronu młodzież oddała hołd żołnierzom Września - obrońcom odcinka "Wizna", walczącym pod dowództwem kpt. W. Raginisa - wychowanka Szkoły Podchorążych w Komorowie. W czasie spaceru po Tykocinie, zwiedzania kościoła p.w. Św. Trójcy i muzeum w synagodze uczestnicy wycieczki poznali bogatą i burzliwą historię Podlasia  - od epoki Jagiellonów po czasy współczesne.
    Głównym celem wycieczki był działający od roku 2002 obóz ornitologiczny - Akcja Siemianówka. O jego roli w badaniach ornitologicznych opowiedzieli Roman Sołowianiuk i Michał Korniluk: „Akcja Siemianówka, to jeden z największych obozów obrączkarskich w Polsce i jedyny w pólnocno-wschodniej części kraju. Obóz został zlokalizowany w korytarzu migracyjnym ptaków.  W lesie, na łące, wśród krzewów i na trzcinowiskach rozstawiamy specjalne, prawie niewidoczne sieci. W tym sezonie mamy 29 sieci na ptaki wróblowate i 9 sieci na ptaki drapieżne. Ptaki siewkowate łowi się do specjalnych klatek. Co godzinę patrole ornitologów i wolontariuszy sprawdzają zawartość sieci. Schwytane ptaki są przenoszone do obozu w specjalnych bawełnianych workach. Licencjonowani obrączkarze identyfikują ptaki, mierzą je, ważą, określają wiek i otłuszczenie czyli zapas energii, jaką dany osobnik zgromadził na czas lotu. Przed wypuszczeniem na wolność każdy ptak ma zakładaną odpowiednią obrączkę za specjalnym numerem identyfikacyjnym. Obrączka to taki "ptasi dowód osobisty z PESELEM", który pozwala na określanie tras i szybkości przelotów migrujących ptaków. W tym sezonie w sieci złapało się prawie półtora tysiąca ptaków, a od początku Akcji Siemianówka zaobrączkowano ich prawie 70 tysięcy.”
    Po teorii przyszedł czas na praktykę. W czasie zajęć terenowych uczestnicy wycieczki  poznali wszystkie etapy pracy obrączkarzy - obchód sieci, transport ptaków, ich rozpoznawanie  i opisywanie oraz zakładanie obrączek. Tego dnia w sieci zastawione przez uczestników Akcji Siemianówka wpadały rudziki, piecuszki, gile, bogatki i modraszki. Najwięcej radości sprawiało   wszystkim wypuszczanie zaobrączkowanych ptaków na wolność.
     Dzięki lornetkom, lunetom i książkowym przewodnikom terenowym edukacja ornitologiczna z Centrum Ekologii była ciekawa i bardzo skuteczna.
    Posileni pieczonymi na ognisku kiełbaskami, uczestnicy wycieczki wyruszyli w drogę powrotną do domu. Była to piękna i pożyteczna lekcja przyrody i kultury, której towarzyszyła przez cały czas piękna pogoda.

Opracowanie: Hanna Chromińska

02030405060708