X Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika

11.09.201412:54

W dniach 6-7 września br. w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika odbył się X Zjazd Absolwentów. Zjazd rozpoczął się od Mszy Świętej celebrowanej przez arcybiskupa Wojciecha Załuskiego, nuncjusza apostolskiego w Burundi - absolwenta ostrowskiego „Kopernika”.

Następnie odbył się przemarsz przez miasto i złożenie kwiatów przed pomnikiem ostrowskiej Nike i 18-PALu, a także pod Dębem Wolności i przed obeliskiem w hołdzie nauczycielom tajnego nauczania w latach 1939 - 1944. Dalsza część obchodów odbyła się na boisku szkolnym „Koperniku”.

- Aż trudno uwierzyć, że nasza szkoła skończyła 105 lat – powitała absolwentów Barbara Jaroszkiewicz, Prezes Koła Wychowanków. - Metrykalnie ta szkoła to leciwa staruszka, ale jak na swój dostojny wiek trzyma się naprawdę świetnie. Dzisiaj jest trochę inna niż ta sprzed lat: coraz piękniejsza, coraz nowocześniejsza. Ale dla nas absolwentów bez względu na wszystko jest zawsze taka sama. Jest po prostu nasza.

Dyrektor Waldemar Bartosik zwrócił uwagę, że powrót do szkoły to powrót do tego co w naszej pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia. Życzył absolwentom, aby podczas uroczystości i zwiedzania szkoły, w sercach odżyły wspomnienia tej niepowtarzalnej atmosfery, której doświadczyli tutaj, podczas lat szkolnych.

- 5 lat temu obiecałem, że gdy spotkamy się na następnym Zjeździe Absolwentów, ten budynek będzie po kapitalnym remoncie – rozpoczął swoje wystąpienie Zbigniew Kamiński. - Dzisiaj mogę powiedzieć, że dotrzymałem słowa.

Starosta podziękował wszystkim absolwentom za obecność na Zjeździe i wyraził nadzieję, że spotkają się tu ponownie na XI Zjeździe Absolwentów. Opowiedział też o nowo budowanej inwestycji, jaką jest sala gimnastyczna przy Liceum.

Będzie to pełnowymiarowa sala gimnastyczna przystosowana do wszystkich gier zespołowych. W tym roku zostanie postawiona w stanie surowym. Wartość inwestycji to 4.123.675,69 zł, ale część kosztów zostanie pokryta dzięki środkom z zewnątrz.

Po części oficjalnej odbyły się spotkania uczestników Zjazdu, a wieczorem absolwenci odwiedzili groby nauczycieli na cmentarzu parafialnym. Dzień zakończył się wieczorkiem koleżeńskim.

Opracowała: Milena Uścińska