DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO W STAROŹREBCH 07 WRZEŚNIA 2014 r.

10.09.201411:09

W dniu 07 września 2014 roku w Staroźrebach k/ Płocka odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marka Sawickiego.

W uroczystościach Dożynkowych wzięły udział delegacje Województwa Mazowieckiego, wraz z wieńcami dożynkowymi i Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem, Wojewodą Mazowieckim Jackiem Kozłowskim, Starostą Płockim Michałem Boszko, Wójtem Gminy Staroźreby Józefem Stradomskim oraz goście zaproszeni.
    Dożynki to uroczysty, znany od najdawniejszych czasów obrzęd wsi polskiej o charakterze dziękczynnym, podziękowanie Bogu za szczęśliwe zbiory i chleb – owoc rolniczego trudu aby wspólnie podzielić się chlebem z tegorocznych zbiorów i podziękować mieszkańcom mazowieckiej wsi za trud ich pracy.
    Uroczystość rozpoczęła się przemarszem korowodu dożynkowego na Stadion LKS by uczestniczyć w Uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej ofiarowanej za tegoroczne plony, celebrowana przez J.E. Ks. Bpa Piotra Liberę – Biskupa Płockiego.
    Po mszy świętej przedstawiono obrzęd dożynkowy w wykonaniu Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke.
Po przedstawionym obrzędzie dożynkowym rozpoczęto oficjalne uroczystości: m.in. odśpiewano Hymn Państwowy, ceremoniał wręczenia i dzielenia się chlebem dożynkowym, przemówienia powitalne, wręczenia statuetek delegacjom dożynkowym, odznaczeń państwowych i branżowych, pucharów, podsumowanie konkursów.
    W tym roku w obchodach Mazowieckiego Święta Plonów tradycyjnie uczestniczyła delegacja Powiatu Ostrowskiego. Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej reprezentowali: Pan Adam Brzózka – p.o. Naczelnik Wydziału Rolnictwa I Ochrony Środowiska i Teresa Piórkowska oraz delegacja wieńcowa z gminy Andrzejewo , na czele z Powiatowymi Starostami Dożynek - Państwem Małgorzata i Stanisław Legaccy, zam. Nieskórz, gm. Ostrów Mazowiecka.
    Wykonawcami Wieńca Dożynkowego byli rolnicy reprezentujący sołectwo Pieńki Wielkie, gmina Andrzejewo, który zajął I miejsce podczas VII Dożynek Powiatowych organizowanych przez Starostę Ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego w Ugniewie w dniu 17 sierpnia 2014 r. Wieniec wykonany w kształcie łodzi, płynący po sfalowanym morzu, na którym były umiejscowione inicjały AC przedstawiające herb gminy Andrzejewo, wyrażający wdzięczność Bogu za szczęśliwe zebranie plonów. Był wykonany z tegorocznych kłosów zbóż, ziarna, owoców, kwiatów i ziół.
Chleb dożynkowy upiekła piekarnia pana Edwarda Grodzkiego w Jasienicy, gm. Ostrów Mazowiecka.
    Po zakończeniu oficjalnych uroczystości nastąpiła część artystyczna, w której wystąpił: Zespół KOMBI, zespoły folklorystyczne, Zespół BOYS.
    Podczas Uroczystości dożynkowej przeprowadzono Konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” wykonany w stylu tradycyjnym, organizowany przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Płocku i Urząd Gminy Staroźreby.
    Za najładniejsze tradycyjne wieńce dożynkowe komisja konkursowa uznała wieńce przygotowane przez powiaty:
•    ostrołęcki - I miejsce,
•    garwoliński - II miejsce,
•    wyszkowski - III miejsce.
    Wieniec, który reprezentował nasz powiat, zdobył wyróżnienie na II miejscu i został nagrodzony Dyplomem od Wojewody Mazowieckiego.
    Uroczystościom Dożynkowym towarzyszyły imprezy tj.: wystawa płodów rolnych i sprzętu rolniczego, wystawa i kiermasz sztuki ludowej, prezentacja firm związanych z rolnictwem, punkt informacyjny nt. PROW 2007-2013 i PROW 2014-2020, stoiska informacyjne instytucji okołorolniczych oraz stoiska gastronomiczne, w tym z produktami tradycyjnymi, regionalnymi i lokalnymi. Zorganizowano wiele atrakcji dla najmłodszych – konkursy, wesołe miasteczko i wiele ciekawych zabaw.

Tekst: Teresa Piórkowska
Zdjęcia: Adam Brzózka