Herb Powiatu Ostrowskiego

VII Dożynki Powiatowe. Rolnicy świętowali zakończenie żniw i dziękowali za plony

18.08.201414:35

Tegoroczne VII Dożynki Powiatowe odbyły się 17 sierpnia na placu przy Gospodarstwie Agroturystyczno-Rekreacyjnym „Zygi Ranch” w Ugniewie. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Święta polowa w intencji rolników, celebrowana przez ks. Kan. Marka Grudę, proboszcza parafii pw. Opatrzności Bożej w Ostrowi Mazowieckiej. Ks. Gruda odprawił Mszę w asyście ks. dr Prałata Jana Okuły – Dziekana Dekanatu Ostrowskiego parafii pw. WNMP oraz ks. Kan. Piotra Kapelańskiego – proboszcza parafii pw. św. Rocha w Jasienicy. Podczas Mszy ks. Marek Gruda poświęcił przygotowane przez Powiat i Gminy wieńce dożynkowe oraz chleby. Wieńce były wykonane z tegorocznych kłosów zbóż, ziół, kwiatów, a także owoców i warzyw.

 Wśród gości, którzy wzięli udział w VII Dożynkach Powiatowych byli: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Wiesław Opęchowski, Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Mariusz Popielarz, Dyrektor Oddziału Zamiejscowego w Ostrołęce Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Wojciech Bobrowski i Kierownik Oddziału Geodezji i Rolnictwa Delegatury w Ostrołęce Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Stanisław Duszak.

    Nie mogło też zabraknąć gospodarzy spotkania: władz Powiatu na czele ze Starostą Ostrowskim Zbigniewem Kamińskim, Wicestarosty Jerzego Bauera wraz z Zarządem Powiatu, radnych Rady Powiatu oraz burmistrzów i wójtów gmin powiatu ostrowskiego, starostów i burmistrzów poprzednich kadencji, a także kierownictwa Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej oraz jednostek organizacyjnych Powiatu Ostrowskiego, powiatowych służb, inspekcji i straży.

    Po Mszy głos zabrał Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński. Starosta przypomniał, jak w 2008 roku zrodził się pomysł organizacji Dożynek Powiatowych oraz o ich długiej tradycji w polskiej kulturze. Dożynki są uwieńczeniem wielomiesięcznej pracy na roli, stanowią hołd i podziękowanie Bogu za pomyślne zbiory. Dożynki są również doskonałą formą promocji naszego regionu oraz wizerunku gospodarczego i dorobku społeczno-kulturalnego Powiatu Ostrowskiego. Na koniec swojego wystąpienia Starosta złożył życzenia rolnikom.

- Dożynki to czas dziękczynienia Stwórcy za plony – przypominał Zbigniew Kamiński. - Świętujemy zakończenie żniw. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych żywicielach, polskich rolnikach. To ich ciężkiej pracy zawdzięczamy, że na naszych stołach jest chleb. Za chwilę otrzymam z rąk Starostów Dożynek bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna symbolizujący zakończone zbiory. Czując radość i wdzięczność, pragnę powiedzieć obecnym tutaj rolnikom – dziękuję!

    Następnie, zgodnie ze staropolską tradycją, chlebem podarowanym przez Starostów Dożynek, Małgorzatę i Stanisława Legackich z Nieskórza podzielono się z gośćmi i mieszkańcami powiatu.

- Niech nigdy i nikomu nie zabraknie chleba. Szczęść Boże wszystkim. – zakończył przemówienie Starosta i uroczyście otworzył VII Dożynki Powiatowe.

    Po części oficjalnej rozpoczął się program kulturalno-rozrywkowy. Na początku przed publicznością wystąpiły zespoły ludowe z powiatu ostrowskiego: „Żurawiacy” z Bogut-Pianek, „Jarzębina” z Broku i „Małkinianka” z Małkini Górnej. Zespoły swoim śpiewem, muzyką i barwnymi strojami wprowadziły publiczność w nastrój Dożynek.

    Po występach zespołów ludowych podsumowano konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. Komisja konkursowa oceniając wieńce brała pod uwagę różnorodność naturalnych materiałów wykorzystywanych w wieńcu związanych ze świętem plonów oraz jego wygląd zewnętrzny: kompozycję, walory estetyczne, technikę wykonania, dobór barw i kształt. Najwięcej punktów zdobył wieniec reprezentujący gminę Andrzejewo i to on weźmie udział w Dożynkach Wojewódzkich. Drugie miejsce zajął wieniec z gminy Brok, a trzecie – wieniec z gminy Szulborze Wielkie.

    Kolejną atrakcją przygotowaną przez mieszkańców powiatu było „Miasteczko Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”, gdzie można było wziąć udział w konkursie o tytuł mistrza jazdy rowerowej i zobaczyć działanie symulatora dachowania samochodu oraz symulatora zdarzeń. Następnie rozstrzygnięto konkursy przygotowane przez ostrowskie placówki KRUS i ODR oraz LGD „Zielone Sioło”. Były to konkursy „Wiedzy ekologicznej i rolniczej”, „Wiedzy o BHP w rolnictwie” oraz Wiedzy o Lokalnej Grupie Działania „Zielone Sioło”.

    Wieczorem na scenie zaprezentowali się młodzi artyści z powiatu ostrowskiego.
W pierwszym koncercie „Młode Talenty Powiatu Ostrowskiego” wystąpiła uzdolniona wokalnie młodzież z naszego powiatu, zaś w drugim zaprezentowali się laureaci Powiatowego Konkursu „Twoja Szansa”. Później odbył się recital Eweliny Pabian – mieszkanki gminy Nur. Następnie publiczność przypomniała sobie lata 70. dzięki występowi zespołu „ABBA Family”. Gwiazdą wieczoru był „Don Vasyl i Gwiazdy Cygańskiej Pieśni”. Nie był to jednak koniec repertuaru Dożynek: po Don Vasylu na scenie zaprezentowały się jeszcze zespoły RAM i EWENT. Bardzo efektownym akcentem na zakończenie dnia był pokaz fajerwerków.

Patronat honorowy nad uroczystością objął Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski.

Sponsorzy VII Dożynek Powiatowych

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Maz.,
PLUS BANK S.A.,
Zakład Produkcyjny OSTROVIA Sp. z o.o. w Ostrowi Maz.,
ALPLA Sp. z o.o. Ostrów Mazowiecka,
B.D. ART. Sp. z o.o. Spółka Komandytowa w Małkini Górnej,
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „EMMA” w Ostrowi Maz.,
ROCKWOOL  Polska Sp. z o.o.,
Interchemall Zespół Młynów Sp. z o.o. w Jelonkach,
Transport krajowy i handel obwoźny Mariusz Iwanicki w Ostrowi Maz.,
KEFAL Kempisty Spółka Jawna w Ostrowi Maz.,
Transport Krajowy i Międzynarodowy Henryk Krystosik w Ostrowi Maz.,
CANEXPOL w Ostrowi Maz.,
Stowarzyszenie Przewoźników Krajowych i Międzynarodowych oraz Spedytorów Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Maz.,
INTER BROKER Sp. z o.o. Grupa Mentor w Toruniu,    
Firma B.M.B. Budownictwo w Ostrowi Maz.,
Firma ECOmmerce Sp. z o.o. z Krakowa,
Zajazd COBRA w Ostrowi Maz.,                
Stacja Paliw WIG Sp. Jawna w Ostrowi Maz.,
Salon Meblowy Krzysztof Trzaska w Ostrowi Maz.,
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BROMAT w Broku,
Zakład Robót Budowlano-Drogowych DROGBUD w Ostrowi Maz.,
Zakład Produkcyjno-Usługowy „Jacek” Jacek Grabowski w Broku,
Piekarnia Edward Grodzki w Jasienicy,
Brokowskie Stowarzyszenie Wspierania  Przedsiębiorczości w Broku,
Wytwórnia Wód Gazowanych, Makaronu i Sękaczy w Andrzejewie,
Firma ROLSTAL w Ostrowi Maz.

Opracowała: Milena Uścińska

 


VII Dożynki Powiatowe w Ugniewie 2014 przez tvostrow

 

 

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt, CMS, hosting - Maxus Net Communications 2015