Szkolnictwo zawodowe tematem Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego w Broku

24.06.201411:33

Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego odbył się w dniach 17 – 18 czerwca w Ośrodku Agroturystycznym „Binduga” w Broku. Wzięło w nim udział blisko 50 przedstawicieli powiatów: prezydentów, starostów lub ich zastępców oraz kilkudziesięciu dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych.

Gospodarzem spotkania był Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński, który powitał przybyłych gości i opowiedział o powiecie ostrowskim oraz jego walorach turystycznych. Następnie przekazał mikrofon Staroście Wyszkowskiemu Bogdanowi Pągowskiemu, który jako Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego koordynował spotkanie.

Organizowane co kilka miesięcy Konwenty Powiatów są okazją do podzielenia się opiniami i doświadczeniem oraz pogłębienia swojej wiedzy m.in. dotyczącej zmian w przepisach prawnych oraz możliwości pozyskiwania środków finansowych z różnych źródeł przez powiaty dzięki prezentacjom multimedialnym i innym materiałom przygotowanym przez zaproszonych na Konwent prelegentów.

Tematem spotkania była problematyka związana ze szkolnictwem zawodowym. Prelegenci mówili o przyszłości szkolnictwa zawodowego w Polsce oraz proponowanym modelu programu rozwoju dla szkół zawodowych opartym na badaniach Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy. O „zawodówkach” mówiono również w perspektywie unijnej i podkreślano potencjał, który tkwi w tego typu szkołach.

Wiele czasu poświęcono również skutkom niżu demograficznego i bezrobociu wśród młodych ludzi. Iwona Trzcińska specjalista ds. badań w Wojewódzkim Urzędzie Pracy omówiła wyniki badań przeprowadzonych wśród młodzieży ze szkół zawodowych i o tym, co należy zmienić w zakresie kształcenia praktycznego, aby było ono efektywniejsze. Jej zdaniem konieczna jest poprawa jakości kształcenia oraz doradztwa w zakresie poszukiwania pracy.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mińsku Mazowieckim, a jednocześnie Przewodnicząca Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Grażyna Borowiec opowiedziała o dostępnych formach aktywizacji bezrobotnych oraz narzędziach dostępnych na rynku pracy, które również mają na celu pomóc bezrobotnym w zdobyciu pracy.

Prelegentami byli też m.in. Monika Fedorczuk z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Zofia Dembska – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz przedstawiciele Agencji Rozwoju Mazowsza.

W zastępstwie Wojewody Mazowieckiego, w Konwencie wziął udział nadbryg. Gustaw Mikołajczyk – Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Komendant poruszył temat bardzo popularnych w ostatnich latach klas mundurowych (na terenie województwa mazowieckiego jest już 60 tego typu klas).

- Proponuję, aby zachęcić dyrektorów, mających w swoich szkołach takie klasy, do uzupełnienia programu nauczania o kursy, które są też przeprowadzane w służbach – mówił Komendant. – Po pierwsze to uatrakcyjni naukę, a po drugie po zakończeniu szkoły da młodzieży możliwość otrzymania pewnych preferencji przy naborze do służby. A na brak chętnych nie narzekamy. Wiem też, że są szkoły, które takie kursy już przeprowadzają,  bo są one bardzo praktyczne.

Wykłady, które zaprezentowano drugiego dnia były przygotowane głównie z myślą o dyrektorach szkół, którzy tego dnia przybyli na Konwent. Dotyczyły przede wszystkim projektów wspierających szkolnictwo zawodowe.

Opracowała: Milena Uścińska

Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego... przez tvostrow