XII Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne już za nami

10.06.201408:45

Tegoroczne Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne odbyły się we wtorek, 3 czerwca w Morzyczynie i Broku. Wzięło w nich udział 140 osób, w tym z 19 szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego. Ich pomysłodawcą i organizatorem od dwunastu lat jest Jerzy Bauer. Od czterech lat organizowane są w ramach Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim.

Spotkania rozpoczęły się od porannej zbiórki na parkingu przy kościele pw. WNMP w Ostrowi, skąd autokary zabrały wszystkich uczestników do miejscowości Morzyczyn-Włóki w gm. Sadowne. Tam uczniowie zostali podzieleni na grupy i przyporządkowani do ornitologów, którzy tego dnia pełnili również rolę przewodników.

Warsztaty terenowe w dolinie Bugu trwały blisko dwie godziny. W tym czasie uczniowie uzbrojeni w lornetki i podręczne atlasy ptaków mieli okazję zobaczyć i usłyszeć ponad 20 gatunków ptaków, w tym trzy gatunki rybitw, rokitniczkę, pliszkę żółtą, trzciniaka i potrzosa oraz ziębę i piecuszka. Nie zabrakło również popularnych jaskółek, dzikich kaczek, słowików i bocianów.

Przewodnicy uczyli jak rozpoznać ptaki po wyglądzie i głosie, mówili co jedzą oraz gdzie można zauważyć ich gniazda. Uczniowie dowiedzieli się także, że sroki i kruki lubią „śledzić” ludzi i często podlatują w miejsca, do których wcześniej podchodził człowiek. Dlatego, jeśli zobaczymy ptasie gniazdo lepiej nie wskazywać go poprzez podchodzenie, aby nie narazić leżących w nim jaj na zrabowanie przez ptaki z rodziny krukowatych.

Po warsztatach terenowych wszyscy uczestnicy Spotkań udali się do ośrodka agroturystycznego „Binduga” na drugą część zajęć, czyli wykłady w formie prezentacji. Marcin Dolota z Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego opowiedział o bogactwach przyrodniczych tegoż Parku, Marek Kowalski, wiceprezes Towarzystwa Przyrodniczego BOCIAN mówił na temat wróbla, jako gatunku zagrożonego, a Paweł Cieśluk, nauczyciel z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika opowiedział o tym, jak rozpoznać 30 wybranych gatunkach ptaków. Jego wykład zakończył się quizem dla wszystkich uczestników Spotkań.

Quiz był sprawdzianem z uważnego słuchania wykładu p. Pawła Cieśluka, gdyż polegał na rozpoznaniu różnych gatunków ptaków po ich wyglądzie i wydawanym głosie. Po sprawdzeniu wszystkich odpowiedzi wyłoniono zwycięzców w kategorii szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami i płytami CD o tematyce przyrodniczej.

Następnie odbyły się jeszcze dwa wykłady: wiceprezesa TP BOICIAN Mirosława Rzępały o zmianach w awifaunie miast Polski w ostatnim 25-leciu oraz pełna zdjęć prezentacja Macieja Cmocha z TP BOCIAN o przyrodzie Maroka.

XII Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne zakończono wspólnym obiadem.

Sprawy organizacyjne Spotkań prowadził Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska. W wydarzeniu wziął także udział Prezes Banku Spółdzielczego Bartosz Kublik oraz naczelnicy różnych wydziałów Starostwa Powiatowego.

Opracowała: Milena Uścińska

02030405060708