„Transplantacje – dar życia. Jestem na tak” Konferencja w „Koperniku”

29.04.201413:12

W środę, 9 kwietnia br. w sali gimnastycznej ostrowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika odbyła się konferencja pt. „Transplantacje – dar życia. Jestem na tak”. Spotkanie odbyło się w „Ogólniaku” ze względu na obecne tu klasy o profilu medycznym.

Konferencję zorganizowało Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej i Mazowieckie Kuratorium Oświaty. O tym, jak ważne są transplantacje mówił dr Marcin Kotulski i koordynator transplantacji Krzysztof Zając z Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Po wykładach odbyła się dyskusja, podczas której uczniowie i nauczyciele zadawali pytania na temat przeszczepu narządów.

Spotkanie zorganizowano w ramach programu „Partnerstwo dla Transplantacji”. Jest on realizowany w 10 województwach, a w 2010 roku został objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia. Głównym celem programu jest uzyskanie społecznego zrozumienia dla dawstwa narządów i zapoznanie z ideą transplantacji. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się również jakie narządy są najczęściej przeszczepiane i kto może zostać dawcą.

Należy pamiętać, że deklaracja oddania swoich narządów powinna być świadomą decyzją. Dlatego tak ważna jest edukacja na ten temat.

Opracowała: Milena Uścińska