UCZNIOWIE Z LUBIEJEWA NA STAŻU ZAGRANICZNYM W PADERBORN W RAMACH PROGRAMU LEONARDO DA VINCI

22.04.201410:44

W dniach 30.03 – 12.04.2014 roku grupa siedemnastu uczniów i dwóch nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie wzięła udział w projekcie zrealizowanym w ramach programu Leonardo da Vinci. Uczniowie z Technikum Mechanizacji Rolnictwa odbyli praktyki w Paderborn (Niemcy), których tematem było „Ekologia i bezpieczeństwo w rolnictwie”.

Zajęcia odbywały się w Fundacji Kształcenie i Rzemiosło (Stiftung Bildung & Handwerk) w Paderborn w Niemczech. Firma ta zatrudnia ponad 200 pracowników i specjalizuje się w szkoleniu zawodowym w różnych zawodach.
      W czasie pobytu i odbywania stażu uczestnicy zapoznali się z najnowszymi osiągnięciami dotyczącymi budowy pojazdów, szczególnie pod katem bezpieczeństwa ruchu. Tematyka zajęć skupiona była głównie na takich tematach jak:

- teoretyczne i praktyczne poznanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych w samochodach i ciągnikach rolniczych wpływających na ekologię i bezpieczeństwo eksploatacji,

- analiza geometrii układów zawieszenia samochodów pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego,

- analiza spalin silników benzynowych i Diesla pod kątem wymagań i norm ekologicznych,

- poznanie nowych rozwiązań układów napędowych pojazdów mających na celu wzrost bezpieczeństwa ruchu (ABS, ASR, ESP, TCS, ESP, EBD),

- zapobieganie wypadkom i dbałość o ekologię przy pracach związanych z rolnictwem,

Poza zagadnieniami ściśle fachowymi, uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z:

-    systemem  szkolenia i doskonalenia zawodowego w Niemczech (uczniowie byli na spotkaniu w dużej szkole zawodowej w Paderborn, kształcącej między innymi mechaników samochodowych),

-    organizacją placówki kształcenia i doskonalenia zawodowego w Niemczech,

-    regulacjami prawnymi dotyczącymi kształcenia i doskonalenia zawodowego w Niemczech z uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy,

Podczas realizacji Programu uczniowie mieli do dyspozycji doskonale wyposażone warsztaty, w których znajdują się między innymi kompletnie wyposażone samochody (Golf, BMW, VW Passat, Opel Astra, Toyota, Mercedes, IVECO, MAN). W zakresie obsługi silników SBH dysponuje silnikami samochodów osobowych różnych producentów i z różnych lat produkcji oraz silnikami samochodów ciężarowych. Wszystkie silniki i samochody wyposażone są w systemy testowe i możliwości programowania błędów, co pozwala to na doskonałą naukę podczas pracy.
      W czasie pobytu uczniowie mieli poza zajęciami bezpośrednio w miejscu pobytu wyjazdy do różnych firm, aby na miejscu poznać praktycznie różne nowoczesne rozwiązania związane z techniką pojazdową.

1.    Volkswagen w Kassel – zakład produkujący zespoły napędowe, układy wydechowe do silników benzynowych i Diesla oraz różne części do karoserii samochodowych
do różnych modeli samochodów osobowych i ciężarowych.

2.    CLAAS w Harsenwinkel – jeden z wiodących producentów ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych oraz różnorodnego sprzętu rolniczego.

3.    GRIMME - jeden z wiodących producentów sprzętu do zbioru okopowych, szczególnie maszyn samojezdnych.

4.    Uczestnicy wzięli też udział w zajęciach zorganizowanych w firmie specjalizującej się w naprawach i sprzedaży samochodów Vokswagen, Audi i Porsche.

W zakładach uczniowie zapoznali się z organizacją produkcji, jaka występuje w niemieckich firmach. Mieli możliwość obserwacji toku produkcji, zastosowania nowoczesnych rozwiązań przy produkcji pojazdów, zespołów roboczych maszyn, urządzeń i całych nowoczesnych linii produkcyjnych. Przedstawiciele zakładów pracy, również podczas spotkań, omawiali nowe kierunki i rozwiązania, jakie występują w ich fabrykach. Obserwacja pracy zakładów niemieckich może mieć pozytywny wpływ na późniejszą pracę zawodową naszej młodzieży.
      Jedne z zajęć odbyły się na torze sprawnościowym ADAC, na którym kierowcy uczeni są umiejętności jazdy w trudnych warunkach drogowych (śliskość nawierzchni i ewentualny poślizg).

W czasie pobytu uczestnicy uczyli się kultury i obyczajów niemieckich. Poznali doskonale miasto, w którym przebywali – Paderborn, wzięli udział w wycieczkach turystyczno-krajoznawczych po okolicy.
      Zdobyte umiejętności uczniowie będą mogli wykorzystać jeszcze w trakcie pobytu w szkole podczas zajęć praktycznych. Wykorzystają je również podczas egzaminu końcowego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Wielu z tych uczniów zdaje w tym roku szkolnym egzamin maturalny, więc bardzo istotne są również zdobyte umiejętności językowe. Pobyt w Paderborn pozwolił również na poznanie sposobu życia i kultury w Niemczech.
      Dzięki temu projektowi Zespół Szkół w Starym Lubiejewie utrwalił kontakty z partnerem zagranicznym w Unii Europejskiej, co w przyszłości może zaowocować dalszą współpracą i kolejnymi wyjazdami naszej młodzieży. Już dziś prowadzone są rozmowy na temat kolejnego szkolenia, co podnosi atrakcyjność naszej szkoły i ułatwia jej wybór przyszłym uczniom, którzy kończąc naszą szkołę będą też mieli większe możliwości podjęcia pracy.
     Projekt został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca, Komisja Europejska nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

Tadeusz Budzisz