Władze Powiatu Ostrowskiego uczciły Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

03.03.201413:08

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest wyrazem hołdu dla żołnierzy niepodległościowego podziemia walczących z sowietyzacją Polski. Po raz pierwszy nowe święto było obchodzone w Polsce 1 marca 2011 r. Za jego ustanowieniem opowiadały się liczne środowiska kombatanckie, a w 2010 r. inicjatywę ustawodawczą podjął Prezydent Lech Kaczyński. Po Jego śmierci projekt został podtrzymany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. O uchwalenie ustawy dotyczącej święta apelowała także Fundacja „Polska się Upomni”.

Tegoroczne obchody Dnia „Żołnierzy Wyklętych” władze Powiatu Ostrowskiego na czele ze Starostą Zbigniewem Kamińskim rozpoczęły od spotkania przed Zespołem Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, której patronuje Rotmistrz Witold Pilecki. Tutaj delegacja władz Powiatu Ostrowskiego w osobach Starosty Ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego, Wicestarosty Jerzego Bauera wraz z Sekretarzem Powiatu, przedstawicielami powiatowych Służb, Inspekcji i Straży, Dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych złożyła kwiaty i zapaliła znicz przed pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego. Okolicznościową wiązankę złożyli również przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostrowskiej na czele z Prezesem Renatą Trojanowską.

Podczas krótkiej uroczystości honorową wartę przy pomniku patrona pełnił poczet szkoły. Ponadto, w dniach od 1 do 8 marca br. w Zespole Szkół Nr 1 można oglądać wystawę fotograficzną poświęconą Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Warto też odwiedzić Izbę Tradycji upamiętniającą Rotmistrza Pileckiego.

Później delegacja Powiatu Ostrowskiego wzięła udział we Mszy Św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” celebrowanej przez wikariusza biskupiego ks. Infułata Jana Sołowianiuka, któremu asystował ks. Kanonik Stanisław Gadomski i proboszcz parafii p.w. Opatrzności Bożej, ks. Kanonik Marek Gruda. W kazaniu ks. Jan Sołowianiuk przypominał o tym, kim są „Żołnierze Wyklęci”, kto ich wyklął i  dlaczego ich wspominamy.

- „Żołnierze Wyklęci” to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej Związkowi Radzieckiemu w latach 40. XX wieku – mówił ks. Infułat. - Wielu mówi i słusznie, że lepiej byłoby nazwać ich niezłomnymi, bo przecież to wróg ich wyklął, a nie my. Ponieważ jednak określenie „Żołnierze Wyklęci” weszło do języka potocznego, przy nim pozostajemy.

Ks. Sołowianiuk poinformował też, że trwają starania o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego Rotmistrza Witolda Pileckiego, gdyż jest on bohaterem narodowym i wzorem świętości dla katolików. Na koniec ks. Infułat podkreślił, jak ważne jest to, że prawda o „Żołnierzach Wyklętych” dochodzi do świadomości młodego pokolenia Polaków.

- Pamiętajcie o tym, że naród, który traci pamięć, traci życie, traci swoją tożsamość – mówił.

Następnie uczestnicy Mszy prowadzeni przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą wzięli udział w przemarszu na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Mauzoleum poświęconym Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej zamordowanym w latach 1939 -1956.

Opracowała: Milena Uścińska

Obchody Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych... przez tvostrow