Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada

14.11.201313:44

W dniu 8 listopada br., z inicjatywy Starosty Ostrowskiego – Pana Zbigniewa Kamińskiego, odbyły się kolejne, drugie Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości  11 Listopada.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, w kościele pw. WNMP, odprawioną przez proboszcza tej parafii, ks. Dziekana dr Jana Okułę. Ksiądz  w swoim kazaniu starał odpowiedzieć na nurtujące pytanie, czy kochamy Ojczyznę  oraz jaki jest rzeczywiście nasz stosunek do Polski. Na koniec stwierdził, że miarą  naszej miłości jest szacunek, uznanie oraz pamięć dla bohaterów, którzy dla dobra potomnych oddali za Polskę swoje życie.  W Mszy Świętej uczestniczyły władze samorządowe Powiatu Ostrowskiego na czele ze Starostą Powiatu Ostrowskiego – Panem Zbigniewem Kamińskim  i Wicestarostą – Panem Jerzym Bauerem, przedstawiciele samorządów gminnych z terenu powiatu ostrowskiego, powiatowe służby, inspekcje i straże, Zastępca Dowódcy 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie - Pan ppłk Wiesław Blachowicz, kadra kierownicza Starostwa Powiatowego na czele z Sekretarzem Powiatu – Panią Jolantą Ugniewską i Skarbnikiem Powiatu – Panią Małgorzatą Konrad, kierownicy jednostek organizacyjnych Powiatu, dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Ostrowski, dyrektorzy i uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu powiatu.
     Najliczniejszą grupę stanowiła  młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Uroczysty charakter Mszy podkreśliła obecność kilkunastu pocztów sztandarowych na czele z pocztem sztandarowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, po raz pierwszy poczet sztandarowy Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej,  szkół ponadgimnazjalnych: Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej,  Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej,  Zespołu Szkół – Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie  oraz pocztów sztandarowych gimnazjów z terenu powiatu ostrowskiego.
     Po Mszy Świętej  wszyscy udali się na uroczyste złożenie wiązanek okolicznościowych  pod Obeliskiem Katyńskim na terenie Liceum Ogólnokształcącego  im. Mikołaja Kopernika. Druga część obchodów Święta Niepodległości miała miejsce  już w budynku Liceum na sali gimnastycznej. Po odśpiewaniu hymnu narodowego jako pierwszy głos zabrał Starosta Ostrowski – Pan Zbigniew Kamiński. Przywitał przybyłych gości, podziękował za przyjęcie zaproszenia i  udział w tym ważnym dla naszej ojczyzny  i lokalnej wspólnoty święcie narodowym. Szczególne słowa skierował do młodzieży. Podkreślił,  że to właśnie od niej w dużej mierze zależy pielęgnacja tradycji  patriotycznych.   Na zakończenie zaapelował  do młodych, aby czynili wszystko, by historia Polski była wciąż żywa, aby nie pozwolili o niej zapomnieć oraz skierował do nich gorącą prośbę  o uczestnictwo w obchodach Święta Niepodległości także w  dniu 11 listopada.
     Kolejnym punktem programu było wręczenie przez Władze Powiatu pucharów  dla zwycięzców konkursów:  historycznego, strzeleckiego oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej.
     Następnie zebrani z zainteresowaniem i wzruszeniem wysłuchali programu artystycznego, przygotowanego przez młodzież i nauczycieli  Liceum Ogólnokształcącego. Akademia była swoistym przekrojem wydarzeń i postaci, które przez swoje poświęcenie doprowadziły Polskę do niepodległości w 1918 roku. Uczniowie mówili o konkretnych postaciach, znanych i mniej znanych, które poprzez swoją patriotyczną postawę i czyny przyczyniły się do odzyskania wolnej Polski. Wzniosłym momentem była także chwila odśpiewania „Roty”, kiedy to wszyscy uczestnicy uroczystości wstali i razem z uczniami odśpiewali patriotyczną pieśń.
    Zebrani gromkimi brawami podziękowali młodym artystom za  interesujący  występ.

Opracowała: Natalia Wujek

02030405060708