LOTTO Poland Bike Marathon: finał z rekordem w Wawrze

17.10.201312:22

LOTTO Poland Bike Marathon 2013 na mecie z fantastycznym rekordem frekwencji. W warszawskim Wawrze został rozegrany dwunasty i zarazem ostatni etap piątego sezonu cyklu wyścigów amatorów jazdy na rowerach górskich, którego organizatorem jest Grzegorz Wajs. Frekwencja znakomita. Rekordowa liczba prawie tysiąca osób stanęła na starcie zawodów pod hasłem „Życie czeka” na terenie Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu.

Podczas finałowej rywalizacji w LOTTO Poland Bike Marathon odbyły się również III Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza MTB Samorządowców pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz finał Wawer Bike Maraton - wyścigów kolarskich na rowerach górskich dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z czterech sąsiadujących ze sobą dzielnic Pragi Południe, Rembertowa, Wesołej i Wawra.

Gościem specjalnym finału LOTTO Poland Bike Marathon był Lechosław Michalak, były kolarski mistrz Polski i zwycięzca Wyścigu Dookoła Polski, a na starcie pojawili się m.in. Michał Podlaski (Bank BGŻ Team) - aktualny górski mistrz Polski w kolarstwie szosowym oraz Bartosz Banach (Sante BSA Tour) – zdobywca tegorocznego Pucharu Polski w kolarstwie górskim.

Stołeczna dzielnica Wawer trzeci raz z rzędu znalazła się na mapie Poland Bike Marathon, a drugi raz była areną finałową cyklu. Trasa prowadziła przez Mazowiecki Park Krajobrazowy, wykorzystując pierwszy, profesjonalny szlak MTB, znajdujący się w Warszawie i jej okolicach, otwarty oficjalnie w maju tego roku. Trasa malownicza, pełna uroku, ale i niezwykle wymagająca, obfitująca w sporo technicznych zjazdów i podjazdów.

Na najdłuższym dystansie MAX (50 km) najszybszy okazał się Michał Ziułek (Sante BSA Tour), który po pasjonującym finiszu wyprzedził Michała Podlaskiego (Bank BGŻ Team), Adriana Jusińskiego, Bartosza Banacha i Krzysztofa Krzywego (wszyscy z Sante BSA Tour). Wśród kobiet zwyciężyła Anna Klimczuk (Świat Rowerów Kellys Team), przed Krystyną Żyżyńską (Mybike) i Bogną Kordowicz (Świat Rowerów Raleigh Team).

Trasę MINI (25 km) najszybciej pokonał Michał Dobrzyński (Legion Serwis Active Jet Merida Team), przed Rafałem Brzyskim (MBike Retro Team) i Piotrem Abramczykiem z Warszawy. W gronie kobiet triumfowała Ewa Duda (Świat Rowerów Kellys Team), wyprzedzając Klaudię Czabok (Warszawski Klub Kolarski) i Sławę Staszczak z Kwiatkówka.

Na trasie FAN (7 km) uczniowie i uczennice szkół podstawowych ścigali się w otwartych mistrzostwach Wawra w kolarstwie górskim. Wśród chłopców zwyciężył Artur Budny (UKK BDC Huragan Wołomin), przed Mateuszem Pomaskim (BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki) i Bartoszem Nowakiem (Gerappa). Rywalizację dziewcząt wygrała Weronika Tyszka (SK Bank Team), która wyprzedziła Aleksandrę Lach (UKK BDC Huragan Wołomin) i Karolinę Kłosiewicz (AGR Płońsk). Swoje wyścigi mieli też najmłodsi. W Mini Crossie na terenie Miasteczka Poland Bike jeździły przedszkolaki w wieku 2-4 i 5-7 lat.

III Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza MTB Samorządowców wygrali Mirosław Kado (Powiat Legionowski) i Katarzyna Bernadetta Olszewska,  Wiceprzewodnicząca Rady warszawskiej Dzielnicy Praga Południe.

Koniec wieńczył dzieło. W Wawrze nastąpiła finałowa dekoracja uczestników LOTTO Poland Bike Marathon 2013. Sześć osób z każdej kategorii wiekowej na dystansach MAX, MINI i FAN zostało zaproszonych na podium i scenę, gdzie czekały niezwykle atrakcyjne nagrody. W prestiżowej klasyfikacji OPEN triumfowali: na dystansie MAX – Adrian Jusiński (Sante BSA Tour) i Agnieszka Sikora (Legion Serwis Active Jet Merida Team), na MINI - Michał Dobrzyński (Legion Serwis Active Jet Merida Team) i Izabela Macutkiewicz (Sante BSA Tour), a na dystansie FAN - Artur Budny (UKK BDC Huragan Wołomin) i Weronika Tyszka (SK Bank Team).

W klasyfikacji drużynowej LOTTO Poland Bike Marathon 2013 zwyciężyła ekipa Sante BSA Tour, wyprzedzając Świat Rowerów Kellys Team i Renault Eco2 Team. Punktację rodzinną rodzinnej wygrała rodzina Lachów, przed Wachnikami i Pomorskimi.

Finałowy, XII etap LOTTO Poland Bike Marathon został zorganizowany przy współpracy z dzielnicą Wawer m.st. Warszawy i Instytutem „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”.

To jeszcze nie koniec sezonu. 10 listopada w Wieliszewie w powiecie legionowskim odbędzie się trzeci i zarazem ostatni etap cyklu Poland Bike XC. Ta impreza zdecyduje o klasyfikacji generalnej Poland Bike XC oraz klasyfikacji Omnium Poland Bike, której liderami są Patryk Białek (SK Bank Team) i Ewa Duda (Świat Rowerów Kellys Team).

Opracowanie: Media Poland Bike

Więcej na www.polandbike.pl i https://www.facebook.com/Poland.Bike.Marathon

02030405060708