Wycieczka edukacyjna „SIEMIANÓWKA II – Przyroda i kultura wschodniego pogranicza Polski”

14.10.201314:14

Dnia 2 października 2013 roku odbył się drugi już wyjazd do Hajnówki oraz nad Zbiornik Siemianówka, w którym uczestniczyła młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w Ostrowi Mazowieckiej.

Wyprawę przyrodniczo-kulturową SIEMIANÓWKA II - "Przyroda i kultura wschodniego pogranicza Polski" zorganizowało Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim. Program wyjazdu jest oryginalnym pomysłem naszego Centrum. Przewidywał zapoznanie z północno-wschodnimi fragmentami Puszczy Białowieskiej, oraz przyrodą i historią powstania sztucznego Zbiornika Siemianówka.
Dolina Narwi oraz sam Zbiornik jest ważnym korytarzem wędrówek ptaków. Stąd też nad jego brzegami już od lat prowadzone są badania ornitologiczne pod naukowym nadzorem Uniwersytetu w Białymstoku. To właśnie w obozie ornitologów – obrączkarzy młodzież mogła się zapoznać z metodami odłowu, badania i obrączkowania ptaków. Na część kulturową wyjazdu złożyło się zwiedzanie Muzeum Kultury Białoruskiej oraz największej w Polsce dwupoziomowej cerkwi prawosławnej - Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce.
W obozie ornitologów uczestniczyliśmy w badaniu różnych gatunków ptaków oraz ich obrączkowaniu. Dzięki lornetkom, lunetom i książkowym przewodnikom terenowym z Centrum edukacja ornitologiczna była i łatwiejsza i bardziej skuteczna. Podczas wycieczki terenowej wzdłuż Zbiornika Siemianówka uczyliśmy się obserwowania i rozpoznawania napotkanych gatunków ptaków. Spotkaliśmy m.in. grupę kobuzów, bielika, liczne ptaki wróblowe. Podczas obrączkowania z bliska obserwowaliśmy pokrzewki, sikory, rudziki.
Posileni pieczonymi na ognisku kiełbaskami, uczestnicy wycieczki ruszyli w dalszą drogę do Hajnówki, w której zaplanowano zwiedzanie Muzeum Kultury Białoruskiej oraz cerkwi prawosławnej.
Plan wycieczki został zrealizowany w stu procentach, a i pogoda tego dnia również dopisała. Sądząc po zainteresowaniu uczniów, zarówno etnografią ludności białoruskiej zamieszkującej wschodnie tereny Polski, jak i metodą badań ornitologicznych, jaką jest obrączkowanie ptaków, wyjazd należy zaliczyć do udanych.
Zrealizowanie założonych celów przyniosło wiele radości i ciekawych doświadczeń zarówno organizatorom jak i uczestnikom wyprawy. Była to piękna i pożyteczna lekcja przyrody i kultury.

WICESTAROSTA
Jerzy Bauer