Pierwsza wymiana młodzieży pomiędzy Polską a Ukrainą

08.07.201311:19

W ramach umowy o partnerstwie, zawartej 26 października 2012 r. pomiędzy Powiatem Ostrowskim a Miastem  Izasław i Powiatem Zasławskim  w dniach 15-23 czerwca 2013r. młodzież z 4 szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Ostrowski  ( 10 osób i 2 opiekunów) z powiatu ostrowskiego wyjechała  na Ukrainę. Natomiast młodzież z Ukrainy (13 osób i 2 opiekunów) przyjechała do Polski. Wymiana nastąpiła na  granicy polsko-ukraińskiej. Nasza młodzież mieszkała  w mieście Izasław w hotelu „Zasław”, natomiast młodzież ukraińska mieszkała  w Bursie Szkolnej w Ostrowi Mazowieckiej.

Organizator pobytu młodzieży ukraińskiej w Polsce, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, przygotowało atrakcyjny i różnorodny program pobytu dla gości z Ukrainy. Już pierwszego dnia, w niedzielę 16 czerwca młodzież uczestniczyła w uroczystościach odsłonięciu obelisku w miejscu dawnej plebanii. Uroczystość ta była jednym z elementów Powiatowych Obchodów 150. Rocznicy Powstania Styczniowego. W kolejnych dniach młodzież zwiedzała Warszawę, w tym Muzeum Techniki, Łazienki Królewski i Warszawską Starówkę. Z zaintweresowaniem zwiedziła także Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia, Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli.
     Atrakcją pobytu  był rejs statkiem szlakiem wysp kormoranów w Giżycku na Mazurach, możliwość przejażdżki bryczką i ognisko w  ośrodku „Binduga” w Broku.  W trakcie pobytu w Ostrowi Mazowieckiej młodzież ukraińska zwiedziła także zamek  w Tykocinie i Białystok, Izbę tradycji w Jednostce Wojskowej w Komorowie i ostrowski Szpital.
    Był także czas na spotkanie z aktorami ostrowskiego teatru „Scena Kotłownia” oraz rozgrywki sportowe z udziałem młodzieży polskiej na „Orliku” i w sali sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Młodzież ukraińska miała też okazję uczestniczyć  w lekcji wizażu, przygotowanym przez uczniów i nauczycieli szkoły fryzjerskiej funkcjonującej w Zespole Szkół Nr 1, sprawdzić swoje celne oko na strzelnicy z broni pneumatycznej, zwiedzić tę największą na terenie powiatu ostrowskiego szkołę i jej Izbę Tradycji. Dla zrelaksowania się, szczególnie po trudach wyjazdów, młodzież mogła skorzystać także z krytej pływalni i kręgielni.
    Ciekawe i niezapomniane (tak przynajmniej goście z Ukrainy mówili), były wieczorne spotkania, gry, zabawy i dyskoteki, organizowane wspólnie z młodzieżą polską, zamieszkującą w Bursie.
    Jedno z przedpołudni młodzież ukraińska spędziła w Starostwie Powiatowym  w Ostrowi Mazowieckiej. Było to spotkanie z kierownictwem Starostwa. Starosta Ostrowski, Pan Zbigniew Kamiński przybliżył młodym  gościom historię powiatu, jego organizację działania, szczególnie w zakresie oświaty. Na zakończenie młodzież została obdarowana pamiątkowymi gadżetami promocyjnymi powiatu.
    Wyjeżdżając do domu w dniu 23 czerwca goście z Ukrainy nie kryli wzruszenia i żalu, że to już minęło. Dziękowali Staroście za tak piękne i atrakcyjne przyjęcie i deklarowali chęć, jeżeli nadarzy się taka możliwość, ponownego przyjazdu do Polski, do Ostrowi Mazowieckiej, która bardzo im się spodobała.
    Program pobytu polskiej młodzieży, jaki przygotowała w tym samym czasie strona ukraińska był także bogaty i atrakcyjny. Młodzież wraz z opiekunami zwiedziła; Kijów –  a w nim – Złotą Bramę, Sobór Mądrości Bożej , Plac Niepodległości, Chreszczatik., obejrzała  przedstawienie w Narodowym Cyrku Ukrainy; Lwów- a w nim - Stare Miasto, Gaj Szewczenki, Wysoki Zamek, Sobór św. Jury, Muzeum Czekolady, Kopalnię Kawy (tak, nie jest to błąd: w ten sposób nazwana jest jedna z ciekawszych atrakcji Lwowa. Jest to miejsce  w byłej kopalni, gdzie eksponowane są różne gatunki kaw i urządzenia do jej przyrządzania. W kolejnym dniach pobytu był wyjazd do Chocima, Zbaraża, Kamienica Podolskiego oraz Krzemieńca.
       Młodzież odwiedziła także obóz kozacki w W. Radogoszcz, gdzie młodzi Ukraińcy kultywują w ramach  specjalnie skonstruowanego programu tradycje, obrzędy i zwyczaje kozackie.
       Ponadto gospodarze zorganizowali spotkanie z przewodniczącym Powiatu Zasławskiego, spotkanie z Młodzieżową Radą Miasta i  Powiatu Izasław, turniej sportowy wspólnie  z Młodzieżą Dziecięco- Młodzieżowej Szkoły Sportowej, taneczny Master Class  w Młodzieżowo-Dziecięcej Szkole Sztuki oraz dyskotekę. W trakcie pobytu na Ukrainie łodzieży zorganizowano  wyjazd do Nowej Wsi – miejscowości, z której młodzież Ukraińska (w większości) pojechała w tym czasie  na wymianę do Ostrowi Mazowieckiej.

W opinii  młodzieży i opiekunów zarówno ze strony polskiej jak i ukraińskiej, gościnność i serdeczność Gospodarzy z obu stron przerosła oczekiwania wszystkich uczestników wymiany. Kiedy nadszedł czas odjazdu, ze łzami w oczach żegnano się, wymieniano adresy, telefony i meile, przyrzekając sobie wzajemnie, że kontakty będą utrzymywane. Wyrażano też  nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkają się..

Ilona Plewnicka
 Ewa Mrowiec