KONKURS HISTORYCZNY POWSTANIE STYCZNIOWE NA ZIEMI OSTROWSKIEJ POD HONOROWYM PATRONATEM STAROSTY OSTROWSKIEGO ZBIGNIEWA KAMIŃSKIEGO ROZSTRZYGNIĘTY

26.06.201315:11

Powstanie styczniowe było bez wątpienia największym polskim zrywem niepodległościowym, cieszącym się poparciem ówczesnej międzynarodowej opinii publicznej. Jednakże, mimo dzielnej postawy walczących, zakończyło się ono klęską powstańców.

Także na terenie obecnego powiatu ostrowskiego stoczono wiele bitew i potyczek. Niestety, wiele z miejsc czy nazwisk zaczyna się powoli zacierać w pamięci potomnych.
Właśnie po to, by ponownie rzucić blask na bohaterów powstania, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, Biuro Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej i Spraw Obronnych w Ostrowi Mazowieckiej i Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej wspólnymi siłami i pod honorowym patronatem Starosty Ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego zorganizowały konkurs historyczny obejmujący wiedzę z zakresu powstania styczniowego.
Myśl przewodnia konkursu  „Non Omnis Moriar” (nie wszystek umrę),  idealnie podkreślała jego rolę – kształtowanie w uczniach postaw patriotycznych, rozbudzanie szacunku dla dziedzictwa narodowego a także krzewienie pamięci o bohaterach powstania.
Konkurs został zorganizowany dla dwóch grup wiekowych – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i składał się z dwóch etapów.
Pierwszym etapem był testem pisemnym. Powodzenie drużyn w tym etapie zagwarantowało  im przejście do etapu drugiego – ustnego.
W tych zmaganiach najlepszymi w kategorii szkół gimnazjalnych okazały się:
- drużyna z Gminnego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Andrzejewie która zdobywając 81 pkt. zajęła pierwsze miejsce.
- drużyna z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych uplasowała się na drugim miejscu z liczbą 71 pkt.
- drużyna reprezentująca Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Nurze zajęła trzecie miejsce osiągając wynik 64 pkt.
Z kolei w kategorii szkół ponadgimnazjalnych wyniki przedstawiały się następująco:
- pierwsze miejsce zajęła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej z sumą 80 pkt.
- drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej którego drużyna zdobyła 79 pkt.
- Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej i jego drużyna zajęli miejsce trzecie z liczbą 64 pkt.

W etapie drugim (ustnym) konkursu który zadecydował o klasyfikacji ogólnej, najwyższą ilość punktów zdobyły następujące drużyny.
W szkołach gimnazjalnych:
- pierwsze miejsce zajęła drużyna z  Gminnego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Andrzejewie (Aneta Kulesza, Ewa Jagielska)
- drugie miejsce zajęła drużyna reprezentująca Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Nurze (Joanna Zawistowska, Paweł Wiśniewski)
- trzecie miejsce zajęła drużyna z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych (Aleksandra Malinowska, Anna Dąbkowska)
W szkołach ponadgimnazjalnych:
- Pierwsze miejsce przypadło drużynie z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej (Patrycja Wardaszka, Katarzyna Gumkowska)
- Drugie miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej (Katarzyna Puścian, Monika Fidura)
- Trzecie miejsce zajęła drużyna Zespółu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej (Justyna Kaczmarczyk, Nicol Korytkowska)

Tekst: Maksymilian Werner
Zdjęcia: Mateusz Kryspin