XI Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne w Powiecie Ostrowskim

17.05.201310:17

W piątek 26 kwietnia br. w miejscowości Brok odbyły się XI Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne.
 Jak co roku organizatorem Spotkań jest Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim. Pomysłodawcą i koordynatorem konferencji jest Pan Jerzy Bauer – Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego.

Miłośnicy przyrody mieli okazje uczestniczyć w sesji popularno – naukowej, która miała na celu przede wszystkim popularyzację wiedzy przyrodniczej, w szczególności ornitologicznej, wśród dzieci, młodzieży oraz nauczycieli.
W tegorocznych XI Spotkaniach Ornitologicznych wzięło udział 150 uczniów z 25 szkół z terenu całego powiatu ostrowskiego.
 Ta cykliczna impreza składała się z dwóch części: teoretycznej (wykładowej), gdzie zaproszeni prelegenci prezentowali tematy związane z fauną i florą oraz praktycznej (warsztatowej), która polegała na wnikliwej obserwacji ptaków w terenie. Jednak w inny sposób niż dotychczas zorganizowana była tegoroczna edycja.
Nastąpiła zmiana miejsca wykładów. W ubiegłych latach część teoretyczna odbywała się w Miejskim Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, natomiast w tym roku całość konferencji przeniesiono do Broku. Także po raz pierwszy konferencja rozpoczęła się od warsztatów terenowych przeprowadzonych nad Bugiem, a następnie uczestnicy udali się do pobliskiego Ośrodka Agroturystycznego „Binduga” na część teoretyczną.
 Uczestnikom sesji towarzyszyła piękna wiosenna pogoda. Przeróżne gatunki ptaków zamieszkujące dolinę Bugu jakie udało się zaobserwować zrobiły ogromne wrażenie.
Baczny obserwator mógł zauważyć m.in. piecuszka, łabędzia, sikorkę, bogatkę, skowronka, błotniaka, a także czaplę, słowika, bataliony i sroki, jednak największe wrażenie sprawiła obserwacja orła bielika. Przez dłuższą chwilę można było obserwować jak krąży prezentując swoje wdzięki, jednocześnie szukając ofiary.
Także dużo emocji wzbudziło wypatrzenie wydry i pływającej daleko w wodzie sarny.
 Organizatorzy przedsięwzięcia zapewnili uczestnikom profesjonalny sprzęt niezbędny do obserwacji, a także fachową i bogatą wiedzę przewodników, którzy opowiadali o ptakach zamieszkujących dolinę Bugu.
 Następnie wszyscy przenieśli się do Bindugi gdzie mogli wysłuchać wykładów prelegentów.
 Jako pierwsza wystąpiła Pani Natalia Wielechowska z Mazowieckiego Zespołu Ptaków Krajobrazowych, prezentując temat dotyczący „Zasobów przyrodniczych parków krajobrazowych na Mazowszu ze szczególnym uwzględnieniem ornitofauny”.
 W dalszej części spotkania można było wysłuchać wykładu Pana Pawła Cieśluka, nauczyciela biologii z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, który uczył jak rozpoznawać głosy 30 pospolitych gatunków ptaków.
 Następnie wysłuchano wykładu Rafała Wyszyńskiego, leśniczego z Nadleśnictwa Wyszków, który wytłumaczył jakie jest znaczenie drzew dziuplastych dla ptaków.
 Weronika i Cezary Pióro, fotografowie przyrody, przedstawili spektakl audiowizualny pt. „Ptaki małe i duże”.
 Dla sprawdzenia dotychczas zdobytej wiedzy na temat przyrody wszyscy uczestnicy wzięli udział w quizie. Zadaniem było rozpoznanie różnych gatunków ptaków nie tylko
na podstawie fotografii ale również dźwięków jakie wydają.
 Na zakończenie cała grupa udała się na pożywny poczęstunek.