Delegacja samorządowa z Powiatu Ostrowskiego z wizytą na Ukrainie

17.05.201314:42

W dniach od 1 do 5 maja br. delegacja samorządowa z Powiatu Ostrowskiego, z inicjatywy i pod przewodnictwem Starosty Ostrowskiego – Pana Zbigniewa Kamińskiego gościła na Ukrainie. Był to pierwszy wyjazd tak licznej grupy od czasu podpisania przez Powiat Ostrowski umowy partnerskiej z Powiatem Zasławskim i Miastem Izjasław.

W 43 osobowej grupie byli członkowie Zarządu Powiatu: Pani Urszula Wołosiewicz, Pan Dariusz Chmielewski, Pan Waldemar Wojtkowski, Przewodniczący Rady Powiatu-
Pan Dariusz Rafalik, Wójtowie Gmin: Gminy Nur- Pan Jacek Murawski, Gminy Małkinia Górna- Pan Marek Kubaszewski, Gminy Andrzejewo- Pan Michał Rutkowski, Zastępcy Wójtów gmin: Małkini Górnej- Pan Jan Borowy, Ostrów Mazowiecka- Pan Marian Stankiewicz, Przewodniczący Rady Gminy w Nurze- Pan Marek Góral, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej – st. bryg. Józef Warchoł, Prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej- Pan Bartosz Kublik, dyrektorzy i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych z terenu powiatu ostrowskiego, przedstawiciele instytucji. Duchowe przewodnictwo pełnił ks. dr. Jerzy Kruszewski, proboszcz Parafii pw. WNMP w Andrzejewie.

Pierwszy dzień pobytu to zwiedzanie Łucka i przyjazd do Izjasławia. W Łucku zwiedziliśmy min. zamek zbudowany w latach 1340-1385 przez Lubarta, syna Godymina i udzielnego księcia wołyńskiego oraz spacerowaliśmy po pięknym, zabytkowym Starym Mieście.
 Drugiego dnia  wyruszyliśmy w drogę do Kijowa. Tam zwiedziliśmy ciekawe zakątki miasta, szczególnie Ławrę Kijowsko-Peczerską, najsłynniejszy zespół klasztorny Kijowa, wpisany na listę UNESCO, składający się z ok. 80 budynków. Następnego dnia wyruszyliśmy w drogę powrotną do Izjasławia. Po drodze zatrzymaliśmy się w miejscu uświęconym krwią Polaków: na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. W zbiorowych mogiłach spoczywają  szczątki blisko 3,5 tysiąca  Polaków z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej, zamordowanych w 1940 r. przez NKWD w Kijowie (taką liczbę podają odnalezione dokumenty). Cmentarz ten został otwarty 21 września 2012 r. w obecności Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Złożyliśmy wieniec pod pomnikiem – ołtarzem, na którym wyryto  nazwiska ofiar, a następnie uczestniczyliśmy w Mszy Polowej, odprawionej w intencji pomordowanych. Chwilom zadumy towarzyszyły dźwięki  Dzwonu Pamięci.

Po powrocie do Izjasławia uczestniczyliśmy w spotkaniu z kierownictwem Powiatu Zasławskiego i Miasta Izjasław, pod przewodnictwem Burmistrza Miasta Walentyna Pańkowskiego. Podczas spotkania mówiono o współpracy. Obie strony wyraziły zadowolenie, że kontakty zacieśniają się i są już plany na najbliższe miesiące wspólpracy.

Czwarty dzień to zwiedzanie Izjasławia, min. ruin pałacu Sanguszków, wizyta w gimnazjum. Okazuje się, że i w Polsce i na Ukrainie w oświacie występują podobne problemy: malejąca liczba dzieci oraz skromne środki finansowe z budżetu państwa przeznaczane na edukację. Następnie „ słodka wizyta” w Ukraińsko – Polskim Przedsiębiorstwie „Bartnik”, w którym produkuje się miód, znany w całej Europie i wyjazd  do Lwowa. Po drodze zatrzymaliśmy się w „Wołyńskich Atenach” – przepięknym pełnym zabytków architektury, Krzemieńcu. Tam zwiedziliśmy min. dworek Słowackich, Muzeum Juliusza Słowackiego, otwarte w 2003 r. staraniem miejscowych Polaków, kościół katolicki pw. Św. Stanisława z pomnikiem Juliusza Słowackiego w środku oraz panoramę miasta. Kolejny przystanek to Poczajów i prawosławna Ławra – najważniejsze sanktuarium prawosławne w Zachodniej Ukrainie.

Pobyt na Ukrainie zakończyliśmy odwiedzeniem pięknego Lwowa, gdzie na każdym kroku spotykaliśmy ślady polskości tego miasta. Zwiedziliśmy Cmentarz Łyczakowski – najstarszą zabytkową nekropolię Lwowa, miejsce pochówku wielu wybitnych i zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Znajduje się tam bardzo dużo zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej, jest około 300 tys. mogił w tym około 2 tys. ma formę kamiennych grobowców a 23 to kaplice nagrobne.

Autonomiczną część Cmentarza Łyczakowskiego stanowi Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich. Znajdują się na nim mogiły uczestników obrony Lwowa i Małopolski Wschodniej, poległych w latach 1918-1920. Pochowanych  jest tutaj blisko 3 tys. żołnierzy, z których większość to młodzież szkół średnich i szkół wyższych oraz inteligencji (stąd nazwa Cmentarz Orląt Lwowskich). Złożyliśmy wieńce pod Pomnikiem Chwały i uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, odprawionej w intencji poległych w Kaplicy Obrońców Lwowa.

Następnie spacer i zwiedzanie zabytków Lwowa i Lwowskiej Starówki, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lwów jest przepiękny, a ludzie gościnni. Często zatrzymywano nas, pozdrawiano i pytano skąd przyjechaliśmy. Wszystko to z tradycyjną, lwowską serdecznością.
Pewna ciekawostka: w tym roku w niedzielę piątego maja, według obrządku prawosławnego, obchodzona była Wielkanoc. Niecodziennym zwyczajem jest to, że mieszkańcy, po świątecznym śniadaniu, całymi rodzinami wychodzą na spacer po Starówce, gdzie są kiermasze, wesołe miasteczka i odbywają się  koncerty.

W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Ostrowi Mazowieckiej. Już przy pożegnaniu uczestnicy wycieczki podziękowali Staroście Zbigniewowi Kamińskiemu za zorganizowanie tego wyjazdu, który pozostawił niezapomniane wrażenia. Ważną sprawą była także wspaniała, wręcz letnia pogoda, która towarzyszyła nam przez cały  okres pobytu na Ukrainie.

Jerzy Tryniszewski

02030405060708