Herb Powiatu Ostrowskiego

Rekonstrukcja na motywach wydarzeń „Potyczki pod Feliksowem” z 14 marca 1863 r.

07.05.201313:18

    Niezwykła lekcja historii i patriotyzmu miała miejsce 27 kwietnia 2013 r.  w Kaczkowie Starym (gm. Brok). W tym dniu została wystawiona rekonstrukcja na motywach wydarzeń „Potyczki pod Feliksowem” z 14 marca 1863 r.  To niecodzienne wydarzenie było wspólnym przedsięwzięciem Powiatu Ostrowskiego i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, zorganizowane w ramach Powiatowych Obchodów 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego oraz Regionalnych Obchodów Święta Lasu.

    Na rekonstrukcję przybyło wielu znamienitych gości: poseł na sejm RP Pan Jan Szyszka, Szef Kancelarii Prezydenta RP Pan Jacek Michałowski, Wiceprezes NIK Pan Marian Cichosz, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Pani Janina Ewa Orzełowska, Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Pani Izabela Siander, zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej Pan Jan Szramka, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Pan Konrad Grzybowski, Starosta Ostrowski Pan Zbigniew Kamiński, Wicestarosta Pan Jerzy Bauer, Radni Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej na czele z Przewodniczącym Rady Panem Dariuszem Rafalikiem, Burmistrzowie i Wójtowie miast i gmin z terenu powiatu ostrowskiego. 
   

    Wydarzenia sprzed 150  lat rozpoczęto przed Zakładem Praktyk Leśnych w Feliksowie, założonego tutaj niegdyś przez prof. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.

    Uczniowie rozpoczynają właśnie lekcje, gdy pod budynek szkoły podjeżdża bryczka z Feliksem Młodzianowskim i Władysławem Wilkoszewskim „Wirion”, który w imieniu Rządu Narodowego wzywa młodzieży do walki z carskim zaborcą. Studenci leśnictwa pod dowództwem „Wiriona”  dołączają do wyborowego Oddziału Celnych Strzelców. 
Przed wyruszeniem na walkę młodzi powstańcy otrzymują błogosławieństwo podczas Mszy Św. oraz składają  przysięgę. Poświęcenia sztandaru oraz powstańczego błogosławieństwa dokonał ks. Prałat Jarosław Hrynaszkiewicz.
 

    Dalsza część widowiska toczy się w pobliżu kuźni, gdzie 14 marca 1863 r. polscy powstańcy stoczyli potyczkę z kozackim patrolem. Zgromadzeni w sektorach widzowie mogli obserwować następującą scenę:
 

    „W kuźni kowal i jego pomocnicy kują kosy, gdy nagle podjeżdża Nepomucena Sarnowiczowa – właścicielka miejscowego majątku ziemskiego, informując o Kozakach
we wsi. W momencie gdy, kowal zdążył ukryć kosy w stogu siana, podjeżdża kozacki patrol. Po przeszukaniu kuźni, Kozacy odjeżdżają w las. Za chwilę pojawia się pięcioosobowy patrol powstańczy, który poinformowany o niebezpieczeństwie oddala się. Niestety powstańcy napotykają wrogów, dochodzi do starcia.  Kozacy przed odjazdem podpalają drewnianą stodołę. Podczas walki ginie m.in. Wilkoszewski „Wirion”, a także zostaje ciężko ranny uczeń Zakładu Praktyk Leśnych Ludomir Benedyktowicz, który ma zmiażdżone lewe ramię
oraz odciętą przez  Kozaka prawą dłoń.  W czasie, kiedy opatrywany jest Ludomir Benedyktowicz przez Nepomucenę Sarnowiczową,  nadjeżdża z ksiądz, który błogosławi zabitych kosynierów. Ciała poległych oraz rannego Benedyktowicza zostają złożone na wóz i odwiezione w kierunku szkoły”.  
   

    W rzeczywistości Benedyktowicz został przewieziony na plebanię do Ostrowi Mazowieckiej do księdza Floriana Jastrzębskiego, gdzie lekarze w wyniku poniesionych ran amputowali mu lewą rękę powyżej łokcia.  Pomimo trwałego kalectwa Ludomir Benedyktowicz zasłynął jako słynny malarz – pejzażysta.
 

    Dalsza cześć uroczystości, którą poprowadziła Jednostka Wojskowa w Komorowie  odbyła się w lesie przy Pomniku Powstańca,  Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego został odczytany „Apel Pamięci”  z okazji 150. Rocznicy Powstania Styczniowego, zakończony salwą honorową. Delegacje samorządowców, leśników i zaproszonych gości uczciły pamięć poległych składając pod pomnikiem wiązanki i zapalając znicze.

    Następnie przedstawiciele władz zostali poproszeni o posadzenie  klonów w Alei, poświęconej powstańcom.
 

    Kolejnym elementem, który upamiętnił walkę narodu polskiego o wolność i niepodległość było odsłonięcie przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Pana Konrada Grzybowskiego oraz Starostę Ostrowskiego Pana Zbigniewa Kamińskiego pamiątkowej tablicy.
 

    Po odsłonięciu Obelisku nadszedł czas na przemówienia. Głos zabrał Starosta Ostrowski, który po krótce opowiedział o podjętej przez władze powiatowe idei uczczenia powstania styczniowego na terenie powiatu ostrowskiego. Przypomniał działania już zrealizowane w ramach tego przedsięwzięcia i zapowiedział kolejne uroczystości. Podziękował także za trud i zaangażowanie w przygotowanie rekonstrukcji. Słowa uznania skierował przede wszystkim do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, uczniów Zespołu Szkół Nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej, służb porządkowych oraz wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tej podniosłej i wyjątkowej uroczystości.
 

    Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w swoim wystąpieniu mówił o powstańcach – leśnikach oraz o  roli lasu, który „chronił, żywił i bronił”, będących ostoją i schronieniem dla walczących.
 

    W imieniu Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego, który objął patronatem całość obchodów, Pan Jacek Michałowski Szef Kancelarii Prezydenta RP przypomniał
jak niezwykle ważna jest pamięć o naszych przodkach, którzy walczyli za wolność dla przyszłych pokoleń. Pani Marszałek Janina Orzełowska w obrazowy sposób zdefiniowała znaczenie niepodległości. Głos zabrał także Pan Zbigniew Zieliński – Prezes honorowy leśników - kombatantów, który z wielkim wzruszeniem dziękował za pamięć i chęć uczczenia powstańców.
 

    Na zakończenie uroczystości na wszystkich w namiocie promocyjnym Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej czekała smaczna grochówka przygotowana przez Ośrodek Binduga w Broku. Ponadto można było odwiedzić stoiska przygotowane przez Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, w których leśnicy prowadzili konkursy z wiedzy z powstania styczniowego, a także udzielali informacji związanych z pracą leśnika. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko z bronią historyczną. Na miejscu rekonstrukcji zostały także ustawione tablice z krótkimi informacjami na temat powstania styczniowego, ubioru powstańców i życiorysem Ludomira Benedyktowicza.
 

Opracowała: Marzena Rafalik

 

FILM Z REKONSTRUKCJI "POTYCZKI POD FELIKSOWEM" 

 

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt, CMS, hosting - Maxus Net Communications 2015