Podpisanie porozumienia pomiędzy Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Warszawie a Powiatem Ostrowskim w sprawie rekonstrukcji na motywach wydarzeń "Potyczki pod Feliksowem" z 14 marca 1863 r. oraz przedstawienie stanu zaawansowania prac

13.03.201314:22

W dniu 12 marca 2013 r. w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się drugie spotkanie w sprawie rekonstrukcji na motywach wydarzeń „Potyczki pod Feliksowem” z 14 marca 1863 r.

W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Ostrowski Pan Zbigniew Kamiński, Wicestarosta Pan Jerzy Bauer, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Pan Konrad Grzybowski, Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Pan Waldemar Magiera, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka Pan Piotr Uścian – Szaciłowski, przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Pan Zbigniew Kamiński, Dziekan Dekanatu Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej Ks. Prałat dr Jan Okuła, Burmistrz Gminy Brok Pan Marek Młyński, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowi Mazowieckiej  Pan podinsp. Jan Kudlak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej Pan st. bryg. Józef Warchoł, Zastępca Dowódcy 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie Pan ppłk Wiesław Blachowicz, kierownictwo Powiatu, nauczyciel historii w Zespole Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej Pan Andrzej Manowski, Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostrowskiej Pan Andrzej Mierzwiński, właściciel Stadniny „Western Riding Bronco” w Broku Pan Michał Żarnawski, właściciele Gospodarstwa Agroturystyczno – Rekreacyjnego „ZYGI RANCH” w Ugniewie Panowie Janusz i Zygmunt Szabłowscy, właściciel Firmy „KEFAL Sp. J.” Pan Zbigniew Kempisty, leśniczy Leśnictwa Brzostowa Pan Sylwester Runo, Pan Jacek Frankowski - leśnik, historyk , karykaturzysta oraz lokalne media.
 Spotkanie otworzył Starosta Ostrowski Pan Zbigniew Kamiński, przywitał przybyłych gości, a następnie przedstawił prezentację dotyczącą uroczystości i wydarzeń jakie zostały dotychczas zorganizowane w ramach Powiatowych Obchodów 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.
 Następnie głos zabrał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Pan Konrad Grzybowski. Przybliżył wszystkim krótką historię dotyczącą Obchodów Święta Lasu, jednocześnie zaznaczając, iż między 20 a 27 kwietnia przypada termin Regionalnych Obchodów tego Święta na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka i dlatego postanowiono połączyć tę uroczystość z obchodami 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, w ramach której w dniu 27 kwietnia br. zostanie wystawiona inscenizacja „Potyczki pod Feliksowem”. Ponadto poinformował o możliwości nakręcenia filmu przez „TVP Historia” z rekonstrukcji potyczki styczniowej, który zostałby wyemitowany na kanale telewizji.
 W dalszej części spotkania Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka Pan Piotr Uścian - Szaciłowski przedstawił prezentację dotyczącą stanu przygotowań, które zostały poczynione w związku z organizacją inscenizacji Potyczki, natomiast leśniczy Leśnictwa Brzostowa Pan Sylwester Runo zabrał głos nt. strojów i „uzbrojenia” aktorów biorących udział w potyczce.
 Następnie Starosta Ostrowski otworzył wolną dyskusję nt. rekonstrukcji.
 Burmistrz Gminy Brok Pan Marek Młyński wspomniał o zainteresowaniu mieszkańców miasta i gminy sprawami rekonstrukcji oraz poinformował, że delegacje szkół z terenu Broku będą również obecne podczas inscenizacji.
 Pan Frankowski zakomunikował, że „TVP Warszawa” planuje przygotować reportaż z wydarzenia  27 kwietnia w Kaczkowie, co niewątpliwie byłoby dodatkową promocją dla organizatorów przedsięwzięcia.
Ponadto Pan Frankowski zaznaczył, że warto byłoby zaprosić na kwietniowe uroczystości potomków Ludomira Benedyktowicza. Posiada adresy rodziny i dostarczy je do Nadleśnictwa.
 W zawiązku z tym, że organizatorzy przedsięwzięcia dołożyli wszelkich starań o bezpieczeństwo osób uczestniczących w inscenizacji, Starosta poruszył temat bezpieczeństwa również zwierząt. Pan Michał Żarnawski poinformował, że służby weterynaryjne będą obecne na miejscu inscenizacji.

Następnie Starosta Ostrowski oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie podziękowali wszystkim za pełne zaangażowanie we wspólne przedsięwzięcie.
 Na zakończenie podpisane zostało porozumienie w sprawie organizacji rekonstrukcji na motywach wydarzeń „Potyczki pod Feliksowem” z 14 marca 1863 r. pomiędzy Powiatem Ostrowskim a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Warszawie.

Opracowała: Milena Sokołowska

02030405060708