Spotkanie organizacyjne w sprawie inscenizacji „Bitwy pod Feliksowem”

14.02.201310:33

W dniu 13 lutego br. o godz. 10.00 w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie rekonstrukcji powstańczej potyczki na motywach wydarzeń z 14 marca 1863 roku, planowanej w ramach Powiatowych Obchodów 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

Na spotkaniu obecni byli: Starosta Ostrowski Pan Zbigniew Kamiński, Wicestarosta Pan Jerzy Bauer, Skarbnik Powiatu Pani Małgorzata Konrad, Naczelnik Wydziału Promocji
i Rozwoju Powiatu Pani Adriana Rukat, Główny Specjalista ds. Oświaty i Kultury Pan Jerzy Tryniszewski, przedstawiciel Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych w Warszawie Pan Zbigniew Kamiński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka Pan Piotr Uścian – Szaciłowski, Dziekan Dekanatu Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej Ks. Prałat dr Jan Okuła, Proboszcz Parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła w Broku Ks. Prałat Jarosław Hrynaszkiewicz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej Pan st. bryg. Józef Warchoł, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowi Mazowieckiej Pan podinsp. Jan Kudlak, zastępca Dowódcy 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie Pan ppłk Wiesław Blachowicz, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej Pan Grzegorz Jasionowski, Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostrowskiej Pan Andrzej Mierzwiński, właściciel Ośrodka Agroturystycznego „BINDUGA” w Broku Pan Zdzisław Niegowski, właściciel stadniny „Western Riding Centern Bronco” w Broku Pan Michał Żarnawski, właściciel Gospodarstwa Agroturystyczno – Rekreacyjnego „ZYGI – RANCH” w Ugniewie Pan Janusz Szabłowski, leśnik, historyk, karykaturzysta Pan Jacek Frankowski oraz leśniczy Pan Sylwester Runo.
 Spotkanie otworzył Starosta Ostrowski Pan Zbigniew Kamiński witając przybyłych gości i poinformował o jego celu.

Następnie głos zabrał Nadleśniczy Pan Piotr Uścian – Szaciłowski, który przedstawił propozycję włączenia się Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we wspólne
ze Starostwem Powiatowym zorganizowanie na terenie powiatu ostrowskiego rekonstrukcji powstańczej potyczki na motywach wydarzeń z 14 marca 1863 roku planowanej w ramach 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Nadleśniczy przedstawił zarys koncepcji do scenariusza na uroczystości zaplanowane na dzień 27 kwietnia br. w Kaczkowie, a także proponowany zakres prac dla poszczególnych podmiotów, które włączą się w organizację przedsięwzięcia. Zaznaczono, że część aktorów biorących udział w inscenizacji jako uczniowie historycznego Zakładu Praktyk Leśnych w Feliksowie będą to uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej z klasy „mundurowej”. Opiekunem
i nadzorującym udział uczniów w rekonstrukcji będzie nauczyciel historii Pan Andrzej Manowski. Ponadto omówiono zadania poszczególnych partnerów przedsięwzięcia i wybrano zespoły tematyczne odpowiedzialne za przygotowanie przydzielonych zakresów zadaniowych.

W związku z powyższym powołano 4 zespoły:

• Zespół ds. scenariusza

- Zbigniew Kamiński – przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
- Andrzej Mierzwiński
- Jacek Frankowski

• Zespół ds. rekonstrukcji

- Zbigniew Kamiński – przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
- Andrzej Mierzwiński
- Jacek Frankowski
- Michał Żarnawski

• Zespół ds. szkoły
- Grzegorz Jasionowski
- Andrzej Manowski
- Sylwester Runo

• Zespół ds. wojskowych i logistycznych
- ppłk Wiesław Blachowicz
- Piotr Uścian – Szaciłowski

Po zakończeniu spotkania zespoły ds. scenariusza i rekonstrukcji udały się na obrady w celu ustalenia szczegółów scenariusza bitwy, a następnie wyruszyły do miejscowości Kaczkowo, gdzie dokonano oględzin terenu i przedyskutowano scenariusz inscenizacji dokonując umiejscowienia poszczególnych sekwencji w plenerze.

Kolejne spotkanie organizacyjne zaplanowano na 12 marca br. o godz. 10.00 w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej.

Opracowała: Milena Sokołowska

02030405060708