Powiatowe Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada

14.11.201215:21

W dniu 9 listopada br., z inicjatywy Starosty Ostrowskiego – Pana Zbigniewa Kamińskiego, odbyły się Powiatowe Obchody Święta Niepodległości  11 Listopada.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, w kościele pw. WNMP, odprawioną przez proboszcza tej parafii, ks. Dziekana dr Jana Okułę. W Mszy Świętej uczestniczyły władze samorządowe Powiatu Ostrowskiego na czele ze Starostą Powiatu Ostrowskiego – Panem Zbigniewem Kamińskim i Wicestarostą – Panem Jerzym Bauerem, przedstawiciele samorządów gminnych z terenu powiatu ostrowskiego, powiatowe służby, inspekcje i straże, Dowódca 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie - Pan płk Ryszard Kołacz, kadra kierownicza Starostwa Powiatowego na czele
z Sekretarzem Powiatu – Panią Jolantą Ugniewską i Skarbnikiem Powiatu – Panią Małgorzatą Konrad, kierownicy jednostek organizacyjnych Powiatu, dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Ostrowski. Najliczniejszą grupę stanowiła młodzież szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego. Uroczysty charakter Mszy podkreśliła obecność pocztów sztandarowych: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, oraz szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej i Zespołu Szkół – Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie.
    Po Mszy Świętej  wszyscy udali się na uroczyste złożenie wieńców i kwiatów pod obeliskiem przy Dębie Wolności.
    Druga część obchodów Święta Niepodległości odbyła się w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.
    Po odśpiewaniu hymnu narodowego jako pierwszy głos zabrał Starosta Ostrowski – Pan Zbigniew Kamiński. Przywitał przybyłych gości i podziękował za przyjęcie zaproszenia i  udział w tym ważnym dla Polski wydarzeniu. Szczególne słowa skierował do młodzieży. Podkreślił, że to właśnie od młodzieży w dużej mierze zależy, czy będą pielęgnowane tradycje patriotyczne i wolnościowe, poszanowanie tych tradycji, historii i ludzi, którzy tę historię tworzyli, płacąc często cenę własnego życia. Na zakończenie zaapelował  do młodych, aby czynili wszystko, by historia Polski była wciąż żywa, aby nie pozwolili o niej zapomnieć.
    Następnie zebrani z zainteresowaniem wysłuchali pierwszej części programu artystycznego, przygotowanego przez młodzież Liceum Ogólnokształcącego. Ta część poświecona była rocznicy odzyskania niepodległości, patriotyzmowi i walce tamtych pokoleń o wolną i suwerenną Ojczyznę.
    Okolicznościową prelekcję  związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości wygłosił Pan Marcin Kulesza – nauczyciel historii ostrowskiego „Kopernika”.
    Powiatowe Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada w Ostrowi Mazowieckiej zakończyła druga część programu artystycznego, w którym młodzież odniosła się do dnia dzisiejszego i sytuacji Polski po transformacji ustrojowej 1989 r. Były to głębokie przemyślenia i refleksje nad współczesnym, trudnym życiem, problemami dnia codziennego, migracją młodych ludzi za granicę w poszukiwaniu pracy i współczesnym patriotyzmie, widzianymi oczami młodzieży.
     Zebrani gromkimi brawami podziękowali młodym artystom za  interesujący  występ.

Opracował: Jerzy Tryniszewski

02030405060708