Dzień Dziecka w plenerze

07.06.201112:28

Wspaniała pogoda i dobry humor dopisały uczestnikom warsztatów przyrodniczych zorganizowanych przez Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim w dniu 1 czerwca br. Do udziału w projekcie pn. „W Dniu Dziecka – bliżej NATURY – PROSTYŃ 2011” Centrum zaprosiło wszystkie szkoły z terenu powiatu.

Dzięki tej inicjatywie dzieci i młodzież dowiedziały się, co to znaczy żyć w zgodzie z naturą, miały możliwość pogłębienia swojej wiedzy w tym zakresie i przede wszystkim ucząc się świetnie się bawiły. W warsztatach wzięło udział około 200 uczniów z nauczycielami, ornitolodzy, pszczelarze i przedstawiciele lokalnych mediów.
Warsztaty odbyły się na terenach NATURA 2000 – Ostoja Nadbużańska i Dolina Dolnego Bugu w Prostyni, gmina Małkinia Górna nad jeziorem Bużysko. Zainteresowanie było bardzo duże, tak więc uczestników warsztatów podzielono na 3 grupy, a zajęcia odbywały się w 3 punktach edukacyjnych:

1) „Bogactwo przyrodnicze obszarów NATURA 2000 – jezioro Bużysko”

Nad jeziorem Bużysko, ornitolodzy z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” w Siedlcach oraz ornitolog, nauczyciel z Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowi Mazowieckiej,
w profesjonalny sposób dzielili się swoją wiedzą. W ciekawy i przystępny sposób starali się zainteresować młodzież ptakami i ich ochroną. Obserwowano kolonię rybitw, pojedyncze osobniki błotniaka stawowego, pliszki, skowronki i trznadle. Słychać było głosy wilgi, czajki, kukułki, trzciniaka i potrzosa.

2) Pszczelarstwo, prezentacja miodobrania przygotowana przez pszczelarzy z Powiatowego Związku Pszczelarzy, pod przewodnictwem prezesa Pana Mirosława Pędzicha, na posesji Pani Marty Deniszewskiej – Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Prostyńskiej w Prostyni.

Miodobranie” rozpoczęto krótkim wykładem nt. właściwego spożywania i zastosowania miodu. Uczestnicy mieli możliwość obserwowania ciężkiej pracy pszczół i całego procesu wytwarzania miodu. O walorach smakowych miodu mógł przekonać się każdy podczas degustacji. Pszczelarze przygotowali przykładowe przepisy kulinarne z wykorzystaniem miodu, które cieszyły się dużym powodzeniem.

3) „Zabytki etnograficzne na obszarze Puszczy Białej” - Prywatne Muzeum Etnograficzne w Prostyni Pana Andrzeja Ryszarda Kongiela

Podczas wizyty w Prywatnym Muzeum Etnograficznym oglądano zgromadzoną przez właściciela muzeum kolekcję starych maszyn i narzędzi rolniczych. Podziwiano kolekcję rzeźb. Ponadto dzieci i młodzież wysłuchały ciekawej historii powstania muzeum.
Zorganizowane w ramach działań Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim przez pracowników Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska, koordynowane przez Pana Jerzego Bauera – Wicestarostę, przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem i uznaniem zarówno nauczycieli, jak i młodzieży szkolnej.
Organizatorzy połączyli przyjemne z pożytecznym. Spędzony czas na świeżym powietrzu i interesująca lekcja przyrody była wspaniałym sposobem na świętowanie Dnia Dziecka.

Opracowały:
Agnieszka Nowacka
Marta Samson-Zgoda

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie zdjęć Panu Andrzejowi Mierzwińskiemu.

Dzień Dziecka w Prostyni przez tvostrow

02030405060708