Herb Powiatu Ostrowskiego

Szlaki turystyczne

Trasa rowerowa im. prof. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego

 


7 października 2005 r. uroczyście otwarto trasę rowerową im. prof. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, powstałą dzięki współpracy Gminy Ostrów Mazowiecka, Miasta i Gminy Brok, Miasta Ostrów Mazowiecka oraz Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka. rowery na szlaku turystycznym

Pierwsza w powiecie trasa rowerowa z Ostrowi Mazowieckiej do Broku. Trasa liczy 13 km i prowadzi przez sosnowe bory, które są pozostałością po niegdyś dzikiej i nienaruszonej cywilizacją Puszczy Białej.
Ścieżka rowerowa bierze swój początek przy Stawie Miejskim w Ostrowi Maz., dalej prowadzi wzdłuż ulicy Warszawskiej, przy kapliczce upamiętniającej ostrowskich powstańców styczniowych i następnie skręca w ulicę 63 Roku. Asfaltową drogą dojeżdżamy do miejscowości Stara Grabownica. Przy wyjeździe z wsi rowerzyści mogą zregenerować siły odpoczywając na pierwszym przygotowanym na tej trasie miejscu postojowym. Parkingi leśne wyposażono w stoły, ławki, kosze na śmieci oraz tablice informacyjne. Jadąc dalej rowerzyści dotrą do Nowej Grabownicy, mijając leśniczówkę Antonowo wjadą w malownicze lasy sosnowe. Nieopodal czeka kolejne miejsce postojowe. Dalej trasa prowadzi już bezpośrednio do Broku. W okolicy Łysych Gór (zalesione wydmy) znajduje się kolejne przed końcem trasy miejsce odpoczynku. Wyjeżdżając z lasu, jadąc dalej wzdłuż pól dotrzemy w okolice ruin Zamku Biskupów Płockich w Broku. Trasa kończy się na brokowskiej plaży.

Ludzie na rowerach w lesie
 


 

Druga oznakowana trasa rowerowa przebiega przez teren gminy Ostrów Mazowiecka.

Szlak rekreacyjny rozpoczyna się w Rogóźni i biegnie przez przepiękne leśne tereny sołectw Wiśniewo, Nowa Osuchowa i Nagoszewka. Miłośnicy spędzania wolnego czasu na rowerze, mogą przejechać tą trasą spory odcinek, gdyż trasa liczy 33 km. 


Gmina Małkinia Górna

Na terenie gminy Małkinia Górna wyznaczono trasę rowerową, liczącą około 7 km. 
Szlak przebiega przez tereny o podwyższonych walorach estetycznych, widokowych i rekreacyjnych. Trasa rozpoczyna się przy ul. Nadbużnej w Zawistach Nadbużnych i prowadzi do Rostek Wielkich. Pierwszy punkt postojowy to parking przed wjazdem na łęg. Następnie rowerzyści jadąc dalej docierają do punktu widokowego „na skarpie” oraz kilka kilometrów dalej do kolejnego punktu odpoczynkowego znajdującego się w Rostkach Wielkich, w odrestaurowanym parku. Następnie korzystający ze szlaku przejadą drogą gminną na tereny położone w okolicznych lasach i dotrą do kolejnego miejsca odpoczynku na łące pośród lasów w okolicach miejscowości Zawisty Podleśne. Następnie drogą przez pola i las, rowerzyści docierają do szkoły na ul. Leśnej w Małkini Górnej. Tereny, przez które przebiega szlak położone są w dużej mierze przy rzece Bug oraz terenach  leśnych Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka.

Kontakt z urzędem:

Starostwo Powiatowe
w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 68
07-300 Ostrów Mazowiecka

Kancelaria:

tel. 29 645 71 00
fax: 29 645 71 01
email: 
starostwo@powiatostrowmaz.pl

Wydarzenia w miesiącu

  Kalendarium

  Kalendarz
  Nawigacja
  Nawigacja
  Październik 2017
  Październik 2017
  Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
  01
  02030405060708
  09101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031

  Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
  Wszelkie prawa zastrzeżone
  Projekt, CMS, hosting - Maxus Net Communications 2015