Herb Powiatu Ostrowskiego

Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju
w Powiecie Ostrowskim

STOP NISKIEJ EMISJI - czyli jak skutecznie dbać o czyste powietrze


Jest to projekt edukacyjny realizowany przez Stowarzyszenie na rzecz efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii HELIOS dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zasadniczym problemem, którego dotyczy niniejszy projekt jest ograniczenie zanieczyszczania powietrza, czyli tak zwanej „niskiej emisji”, poprzez szeroko rozumianą edukację społeczną. Analizy wykonywane w ramach programów ochrony powietrza wskazują, iż znaczna liczba mieszkańców Polski narażonych jest na jego złą jakość wywołaną znacznie przekraczającą normy zawartością pyłu zawieszonego PM10.
Niestety nadal znaczna część społeczeństwa, za główną przyczynę zanieczyszczeń powietrza  uznaje przemysł (fabryki i huty). Nieliczni mieszkańcy wiedzą, że powodem największych przekroczeń norm zanieczyszczeń są efekty spalania paliw stałych w domowych paleniskach i kotłach połączone ze spalaniem odpadów, a także wzrastająca liczba pojazdów poruszających się po drogach. Aby zrozumieć jakim zagrożeniem dla życia i zdrowia jest „niska emisja” należy poznać jej przyczyny.
W tym celu powstała strona internetowa www.smog.helios-edukacja.pl.  Umieszczone tam artykuły, videoblogi oraz kurs e-learningowy pozwalają zwiększyć wiedzę dotyczącą przyczyn powstawania i wpływu zanieczyszczeń na zdrowie człowieka. Korzystając z kalkulatora niskiej emisji możemy sprawdzić, jak człowiek oddziałuje na środowisko naturalne, natomiast działy „Źródła ciepła” i „Dobre praktyki” podpowiedzą, jak zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. W ramach projektu powstała również publikacja pt. „Przeciwdziałanie niskiej emisji na terenach zwartej budowy mieszkalnej”, którą można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej. Przedmiotowa publikacja stanowi kompendium wiedzy o problemie niskiej emisji. Poradnik prowadzi czytelnika przez kolejne rozdziały, wyjaśniające zjawisko niskiej emisji, opisujące skutki i zagrożenia problemu (negatywny wpływ na środowisko naturalne, zdrowie ludzkie, obiekty budowlane), pokazujące sposoby przeciwdziałania niskiej emisji (wskazanie bezpiecznych dla środowiska rozwiązań w zakresie źródeł ogrzewania, porównanie tradycyjnych i ekologicznych źródeł energii, ograniczenia emisji komunikacyjnej, właściwe planowanie zabudowy miejskiej, przykłady dobrych praktyk w innych miastach Polski i Europy) oraz wskazujące zalety wynikające z eliminacji zjawiska niskiej emisji (korzyści zdrowotne i społeczne).

Zapraszamy do korzystania ze strony internetowej projektu!

XVI Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne już za nami!

24.05.2018

09:30

1 DSCF3168Po raz XVI odbyły się Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne organizowane w ramach Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim przez Panią Urszulę Wołosiewicz - Wicestarostę i Wydział Środowiska, Geologii i Leśnictwa Pana Adama Brzózkę – Naczelnika Wydziału oraz pracowników: Martę Jabłonkę i Arkadiusza Dudę. Wydarzenie to co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej. W tym roku wyjazd odbył się 18 maja. Wzięło w nim udział 95 uczniów wraz z opiekunami z 13 szkół powiatu ostrowskiego oraz 10 członków Koła Ornitologicznego z gminy Małkinia Górna. W sumie w XVI Ostrowskich Spotkaniach Ornitologicznych wzięło udział 125 osób.

czytaj więcej »
X Powiatowa Olimpiada Ekologiczna

13.04.2018

13:33

wiodace (Custom)

 

W dniu 10 kwietnia 2018 r. odbyła się X Powiatowa Olimpiada Ekologiczna im. Wiktora Godlewskiego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego organizowana przez Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. ks. płk. Antoniego Warakomskiego w Jasienicy pod patronatem Starosty Ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego.

 

czytaj więcej »

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt, CMS, hosting - Maxus Net Communications 2015