Herb Powiatu Ostrowskiego

Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju
w Powiecie Ostrowskim

Wycieczka edukacyjna – „SIEMIANÓWKA I – Przyroda i kultura wschodniego pogranicza Polski”

Banner Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim

Dnia 21 września 2012 roku Centrum Ekologii z i Zrównoważonego Rozwoju Powiatu Ostrowskiego organizowało wyjazd przyrodniczo – etnograficzny dla młodzieży i nauczycieli na wschodnie i północne krańce Puszczy Białowieskiej. Po drodze na obóz ornitologiczny nad  Zbiornikiem Siemianówka, sztucznym jeziorem powstałym w latach 1977−1990 w wyniku spiętrzenia wody zaporą ziemną zbudowaną w przewężeniu doliny w górnym biegu Narwi,  odbyła się wizyta w Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce.  

Wśród 50 uczestników była młodzież z ośmiu szkół powiatu ostrowskiego: trzech ponadgimnazjalnych, trzech podstawowych, gimnazjum i Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zuzeli.

Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce, to największa tego typu instytucja zajmująca się podtrzymywaniem i promocją kultury tej mniejszości narodowej. Jej zasoby oraz organizacja zwiedzania budzi uznanie. Dzieci i młodzież obejrzały gromadzone przez wiele lat eksponaty dokumentujące życie i kulturę materialną Białorusinów i Podlasia. Zbiory zaprezentowano na dwóch stałych wystawach etnograficznych:

  • "Zanim chleb położono na stole” – wystawa etnograficzna pokazująca typową wiejską zagrodę gospodarską Białorusinów Podlasia.
  • „Dzień za dniem” – wystawa etnograficzna poświęcona została życiu i pracy Białorusinów Podlasia, ukazana w cyklu rocznym.  Sala została zaaranżowana tak, by w dwunastu podcieniach pokazać wybrane, ważniejsze prace w gospodarstwie. Ukazane jest min. „świniobicie”, młócenie zboża, sianokosy, miodobranie, żniwa, pieczenie chleba, wykopki.

Po części etnograficznej wycieczki i przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów przez wschodni skraj Puszczy Białowieskiej, lekko po południu dotarliśmy nad brzegi Siemianówki. W tym roku, ze względu na suszę, jej lustro znacznie się obniżyło a brzeg cofnął. Ale obóz ornitologów – obrączkarzy był na swoim miejscu. Był to z całą pewnością najciekawszy punkt wyjazdu. Dla niemal wszystkich uczestników był to pierwszy kontakt z badaczami ptaków. Przejście do siatek, wyplątywanie z nich ptaków, towarzyszenie mierzeniu, ważeniu i obrączkowaniu oraz osobiste ich wypuszczanie na wolność stanowiły wyjątkowe doświadczenie. Wszyscy uczniowie i nauczyciele zapoznali się z metodami odłowu, badania i obrączkowania ptaków, a ponadto, wyposażeni w lornetki i lunety oraz przewodniki terenowe wypożyczone z Centrum, mieli okazję zwiedzić okolice Zbiornika Siemianówka, ucząc się rozpoznawania napotkanych tu gatunków.

 

Ostatnim punktem programu było ognisko z kiełbaskami. Na stuprocentową realizację planów wycieczki wpływ miała również doskonała pogoda. Dla wszystkich był to czas nauki i relaksu jednocześnie. Wyjazd został przez uczestników oceniony bardzo dobrze. Dodatkowym bonusem wycieczki jest możliwość wzięcia udziału w konkursie z nagrodami na najlepszą pisemną relację z wyprawy. Konkurs ogłoszony będzie wkrótce.

WICESTAROSTA
/-/ Jerzy Bauer

Mapa Siemiatówka

Zdjęcie zbiorowe grupy ludzi

Dziewczynka trzymająca w ręce ptaka.

Ludzie przyglądający się i fotografujący

Zdjęcie grupowe dzieci na biwaku.

Dziewczynki oglądające stoisko z bransoletkami.

XVI Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne już za nami!

24.05.2018

09:30

1 DSCF3168Po raz XVI odbyły się Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne organizowane w ramach Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim przez Panią Urszulę Wołosiewicz - Wicestarostę i Wydział Środowiska, Geologii i Leśnictwa Pana Adama Brzózkę – Naczelnika Wydziału oraz pracowników: Martę Jabłonkę i Arkadiusza Dudę. Wydarzenie to co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej. W tym roku wyjazd odbył się 18 maja. Wzięło w nim udział 95 uczniów wraz z opiekunami z 13 szkół powiatu ostrowskiego oraz 10 członków Koła Ornitologicznego z gminy Małkinia Górna. W sumie w XVI Ostrowskich Spotkaniach Ornitologicznych wzięło udział 125 osób.

czytaj więcej »
X Powiatowa Olimpiada Ekologiczna

13.04.2018

13:33

wiodace (Custom)

 

W dniu 10 kwietnia 2018 r. odbyła się X Powiatowa Olimpiada Ekologiczna im. Wiktora Godlewskiego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego organizowana przez Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. ks. płk. Antoniego Warakomskiego w Jasienicy pod patronatem Starosty Ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego.

 

czytaj więcej »

Kontakt z urzędem:

Starostwo Powiatowe
w Ostrowi Mazowieckiej
ul. 3 Maja 68
07-300 Ostrów Mazowiecka

Kancelaria:

tel. 29 645 71 00
fax: 29 645 71 01
email: 
starostwo@powiatostrowmaz.pl

Inspektor Ochrony Danych:
Michał Mrówka
e-mail: starostwo@powiatostrowmaz.pl

Wydarzenia w miesiącu

Kalendarium

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt, CMS, hosting - Maxus Net Communications 2015