Herb Powiatu Ostrowskiego

Turystyka i rekreacja

Rekreacja i turystyka aktywna

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Za Stawem”

07-300 Ostrów Mazowiecka, ul. Trębickiego 10
tel. (29) 645 21 31
e- mail: mosirostrowmaz@op.pl
www.mosir.ostrowmaz.pl

W skład Ośrodka wchodzą następujące obiekty sportowo – rekreacyjne:

 • pływalnia kryta przy ul. Trębickiego 10,
 • hala widowiskowo – sportowa ul. Trębickiego 10,
 • kręgielnia,
 • wielofunkcyjny pawilon sportowy przy ul. Warchalskiego 3,
 • stadion przy ul. Warchalskiego 3,
 • korty tenisowe,
 • Ogródek Jordanowski,
 • lodowisko – w trakcie budowy.

Ostrów Mazowiecka to miasto aktywnego wypoczynku. W 2009 r. oddano do użytku pierwszy etap Centrum Kultury i Rekreacji „Za Stawem” wraz z nowym system komunikacyjnym, parkingami i terenami zielonymi. Odwiedzający korzystać mogą z licznych form rekreacji oferowanych przez MOSiR: krytej pływalni, sauny, kręgielni, ścianki wspinaczkowej, kortów tenisowych.

foto. Archiwum Urzad Miasta w Ostrowi Mazowieckiej

foto. Archiwum Urzad Miasta Ostrow Mazowiecka


Integralną częścią Centrum Kultury i Rekreacji „Za Stawem” jest Ogródek Jordanowski.

Jest to zakątek miasta, który budzi najwięcej sentymentów i refleksji historycznych. W tym miejscu w średniowieczu znajdował się leśny dwór książąt mazowieckich, a później okazała rezydencja króla Zygmunta Augusta. W książęcym dworze w roku 1392 odbyło się spotkanie króla Jagiełły z księciem Witoldem, które zakończyło się zawarciem między nimi ugody będącej jednym z fundamentów późniejszej Unii Polsko-Litewskiej. Podczas Powstania Styczniowego miała tutaj miejsce potyczka powstańców z wojskami carskimi, a po upadku powstania odbywały się tu egzekucje polskich patriotów. W latach powojennych wybudowano w tym miejscu Ogródek Jordanowski z placem i urządzeniami do zabaw, boiskiem sportowym oraz torem saneczkowym. Upływ czasu spowodował, że wyposażenie Ogródka stało się przestarzałe i mało atrakcyjne. We wrześniu 2011 r. dokonano przebudowy Ogródka.  Dziś jest to wspaniałe miejsce wypoczynku zarówno dla młodszych jak i starszych mieszkańców naszego miasta. W kompleksie znajdują się: place zabaw, fontanny, skatepark, boisko do gry w piłkę, muszla koncertowa, alejki spacerowe, fosa biegnąca wokół Grodu Książąt Mazowieckich. Obiekt czynny codziennie od 6.30. – 21.30.

foto. Archiwum Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej (3)

foto. Archiwum Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej


Siłownie zewnętrzne na terenie Miasta Ostrów Mazowiecka usytuowane są:

 • przy ul. Trębickiego
 • przy ul. Zwycięstwa
 • przy ul. Widnichowskiej
 • przy ul. Partyzantów

Siłownie te są obiektami rekreacyjnymi, ogólnodostępnymi i bezpłatnymi, a korzystanie z nich nie jest objęte limitem czasowym. Darmowe korzystanie z urządzeń, które zwykle są udostępniane odpłatnie, ma na celu zmobilizowanie zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych do regularnych ćwiczeń na świeżym powietrzu. Wyposażenie siłowni przystosowane jest do potrzeb różnych grup wiekowych. Urządzenia takie jak orbitrek eliptyczny, twister, wahadło czy rowerek treningowy służy do treningu zarówno siłowego, jak i ćwiczeń fitness czy koordynacji i wytrzymałości.  

foto. Archiwum Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej (4)
 

Infrastruktura sportowa na terenie powiatu ostrowskiego

Na terenie powiatu ostrowskiego zostały wybudowane wielofunkcyjne boiska „ORLIK 2012”, które stwarzają możliwość prowadzenia zajęć lekcyjnych, jak i rekreacyjno - sportowych na odpowiednim poziomie. Przyczyniają się do zwiększenia rozwoju fizycznego społeczności lokalnej i jej czynnego uczestnictwa w różnego rodzaju zawodach sportowych.
 

,,Orliki” zlokalizowane są przy:

 • Zespole Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej ul. Rubinkowskiego 8, 07-300 Ostrów Mazowiecka (czynny marzec - listopad),
 • Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej ul. Kościuszki 8, 07-300 Ostrów Mazowiecka (czynny marzec - listopad) ,
 • Zespole Szkół Publicznych Nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej  ul. Widnichowska 4,  
  07-300 Ostrów Mazowiecka (czynny marzec - listopad),
 • Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Nurze ul. Łomżyńska 14,
  07-322 Nur (czynny marzec - listopad) ,
 • Zespole Placówek Oświatowych w Wąsewie ul. Szkolna 1, 07-311 Wąsewo
  (czynny cały rok od 8.00 do 22.00)

Wiele możliwości do uprawiania sportu na terenie powiatu ostrowskiego stwarzają boiska wielofunkcyjne znajdujące się w gminach. Obiekty te maja różne mają różne zastosowania, ściśle związane ze sportem, aktywnością fizyczną, rywalizacją a przede wszystkim wyśmienitą zabawą zarówno dla samych sportowców, jak i kibiców.

foto. Archiwum Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej


NOE Nadbużański Ośrodek Edukacji

ul. Szosowa 17
07-306 Brok
tel. 517-424-422
e-mail: noe@osrodekwbroku.pl
www.osrodekwbroku.pl

Park Linowy NOE w Broku to miejsce dla każdego kto lubi aktywny wypoczynek połączonej z nutką adrenaliny. Obiekt wyposażono w ok. 50 przeszkód linowych. Park Linowy stanowi wysokościowy system platform i przeszkód linowych zainstalowanych między drzewami.
Na każdym odcinku czekają na uczestników takie atrakcje jak: amazoński most, sky surfing, zjazd na trapezie, podniebna deskorolka, ścianka wspinaczkowa. Trasy zostały zaprojektowane tak, aby wszystkie osoby korzystające z parku niezależnie od posiadanej sprawności fizycznej, mogły przejść całą trasę ciesząc się niezwykłą przygodą i wyśmienitą zabawą.

foto. Urzad Gminy BrokSkwer w Andrzejewie

Skwer jest nie tylko miejscem, w którym można spędzić wolny czas, ale również upamiętniającym postać Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Dawniej zaniedbany staw zmienił się w piękny skwer z ławeczką nad wodą, który przyciąga wzrok przechodniów. Jest to doskonała wizytówka Andrzejewa. Nawet najmłodsi znajdą "kącik" dla siebie, gdyż z myślą o nich powstał tam również plac zabaw.

foto. Urzad Gminy AndrzejewoSielski Dom i Ogród
Stara Złotoria 4
07 – 323 Zaręby Kościelne
http://sielski.com.pl/

Zwiedzanie i edukacja na plantacji lawendy oraz ogrodach tematycznych: ziołowym, różanym, traw ozdobnych, preriowym oraz angielskim. Istnieje możliwość zrobienia grilla  i pikniku. W Sielskim Domu można nauczyć się:

 • elementarnych ćwiczeń jogi,
 • wyplatania wianków i robienia wrzecion (fusetek) z lawendy,
 • prac w ogrodzie.

można skosztować lawendowej lemoniady oraz pierogów i gofrów przygotowanych przez właścicielkę gospodarstwa.
20190729 sielski dom i ogrod gofry (Zmie)
 

20190729 sielski dom i ogrod gofry 1 (Zmie)      20190729 sielski dom i ogrod gofry 2 (Zmie)Plaża miejska w Broku

Rozległa plaża jest umiejscowiona wśród zacisznych zatoczek na rzece Bug i jest świetnym miejscem do podziwiania walorów okolicznej przyrody i odskocznią od miejskiego zgiełku. Przy plaży można wypożyczyć sprzęt wodny: łódki i kajaki. Miejsce jest często wykorzystywane do imprez plenerowych: dyskoteki, koncerty, festyny itp.
W okolicy znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych i gospodarstw agroturystycznych z różnymi atrakcjami: mini-zoo, nauka jazdy konnej, rajdy samochodami terenowymi, park linowy, itd.Lądowisko Grądy
Targor-Truck Sp. z o.o.

Lądowisko Grądy
Antoniewo 13
07-311 Wąsewo
tel. 501-052-643
e-mail: biuro@flight-club.pl
www.naszelotnisko.pl

GRĄDY to bajkowo położone lotnisko w samym sercu lasu. Znaleźć tu można spokój, pozytywne emocje i wytchnienie od pędu dnia codziennego. Nauka pilotażu, loty zapoznawcze, loty widokowe i skoki spadochronowe dla tych, co jeszcze nigdy nie byli w powietrzu i chcieliby w niezapomniany sposób spędzić swój wolny czas lub zrobić komuś oryginalny prezent. Dla pilotów i posiadaczy statków powietrznych Firma oferuje wynajem samolotów, doskonalenie umiejętności pilotażowych, profesjonalne zarządzanie samolotami i ich obsługę techniczną oraz nowoczesny hangar. Dla firm organizowane są konferencje, spotkania integracyjne, czy też tematyczny dzień z atrakcjami lotniczymi.

foto. Targor - Truck Sp. z o.o.

foto. Targor-Truck Sp. z o.o.
 


OŚRODKI JAZDY KONNEJ

 

WESTERN RIDING CENTER BRONCO
Michał Żarnawski

ul. Brzostowa 23, 07-306 Brok
tel. 604 453 150
e-mail: broncobrok@wp.pl

WRC BRONCO znajduje się 80 km od Warszawy w Broku nad Bugiem. Zajmuje się propagowaniem stylu western. Ośrodek prowadzi pensjonat dla koni, treningi sportowe i rekreacyjne, hodowlę i sprzedaż koni, transport koni. WRC specjalizuje się głównie w reiningu oraz konkurencjach z bydłem. Ośrodek prowadzi naukę jazdy konnej, organizuje rajdy konne, jazdę samochodem terenowym po bezdrożach (off-road), spływy kajakowe, wynajmuje rowery.
 

Janusz Szabłowski
Gospodarstwo Agroturystyczno – Rekreacyjne
„ZYGI RANCH”

ul. Podmiejska 17   Ugniewo  (gm. Ostrów Maz.)
07-300 Ostrów Mazowiecka
tel. 668-013-644
e-mail:zygiranch@zygiranch.pl
www.zygiranch.pl

Gospodarstwo agroturystyczno-rekreacyjne położone we wsi Ugniewo ok. 5 km od Ostrowi Mazowieckiej, prywatna stajnia. Gospodarstwo oferuje: naukę jazdy konnej, możliwość wynajęcia boksu dla konia, organizację spotkań przy ognisku dla dzieci i młodzieży, spotkania integracyjne i okolicznościowe dla dorosłych, kuligi.
 

Anna Kesler
„Mój Konik” Hipoterapia i Usługi dla Rolnictwa

Stare Lubiejewo
ul. Klonowa 13
07- 300 Ostrów Mazowiecka (gm. Ostrów Mazowiecka)
tel. 504 605 279
e-mail: kawka1018@w.pl

Firma prowadzi zajęcia hipoterapeutyczne dla osób z:

 • mózgowym porażeniem dziecięcym
 • niedowidzących i niewidomych
 • wadami postawy
 • zespołami genetycznymi
 • opóźnieniami psychoruchowymi
 • upośledzeniem umysłowym
 • autyzmem
 • zaburzeniami integracji sensorycznej
 • ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dzieci


Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną hipoterapeutkę z państwowym certyfikatem Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego mgr inż. Annę Kesler.
 

            Więcej wydarzeń

20200615 Baner KK SW


Kontakt z urzędem:

Starostwo Powiatowe
w Ostrowi Mazowieckiej
ul. 3 Maja 68
07-300 Ostrów Mazowiecka

Kancelaria:

tel. 29 645 71 00
fax: 29 645 71 01
email: 
starostwo@powiatostrowmaz.pl

Inspektor Ochrony Danych:
Iwona Hećko-Umińska
Zastępca Inspektora Ochrony Danych
Joanna Trusińska
e-mail: starostwo@powiatostrowmaz.pl


Prezentacja - powiat ostrowski

Wydarzenia w miesiącu

  Kalendarium

  NPP z na s

  Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
  Wszelkie prawa zastrzeżone
  Projekt, CMS, hosting - Maxus Net Communications 2015