Projekt: „Rozmawiajmy o uchodźcach”

04.05.201614:16

Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Kadry Kierowniczej Oświaty oraz z Fundacją Centrum im. Profesora Bronisława Geremka zaprasza do włączenia się w projekt „Rozmawiajmy o uchodźcach”. Program jest odpowiedzią na potrzeby nauczycieli, którzy mierzą się na co dzień w swoich klasach z pytaniami młodzieży, dotyczącymi uchodźców i procesów migracyjnych  oraz szukają sposobów na to, by otwarcie poruszać te tematy.

Projekt jest oparty na scenariuszu dwóch lekcji, które pomagają nauczycielom przeprowadzić z młodzieżą rozmowę opartą na faktach w atmosferze wzajemnego szacunku. Zależy nam na tym, aby kształtować u młodych ludzi umiejętność słuchania się, wyrażania własnego zdania i argumentowania w oparciu o rzetelne źródła informacji. W propozycji  CEO jest przestrzeń na podzielenie się swoimi obawami, pomysłami, a także na refleksję nad tym, czym jest dobra rozmowa i jak ją prowadzić – także w szkole. Wesprzyjmy młodzież w poszukiwaniu swojej obywatelskiej tożsamości i rozważaniach na temat postaw i wartości, jakimi kieruje się w życiu!
W jaki sposób szkoła może włączyć się w projekt „Rozmawiajmy o uchodźcach”?
•    Zapraszamy na stronę internetową: www.ceo.org.pl/migracje, gdzie znajdują się liczne scenariusze zajęć, które można realizować zarówno na lekcjach przedmiotowych w ramach podstawy programowej, jak i na zajęciach pozalekcyjnych czy w ramach projektów uczniowskich. Do pobrania są także materiały merytoryczne i metodyczne z zakresu edukacji globalnej i międzykulturowej.
•    Zachęcamy do zrealizowania w szkołach scenariusza dwóch lekcji pt. „Rozmowa o uchodźcach w Polsce” i dzielenia się wrażeniami z przebiegu zajęć. Relację można wysłać mailowo na adres: migracje@ceo.org.pl.
•    Zapraszamy do zapisania się na newsletter programu edukacji globalnej CEO, w którym polecamy wartościowe materiały edukacyjne oraz informujemy o aktualnościach projektu. Link do newslettera: http://eepurl.com/_iYPv.

info. Centrum Edukacji Obywatelskiej