Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju
w Powiecie Ostrowskim

Posadziliśmy kilkadziesiąt wierzb

Tak pierwszy dzień wiosny uczciło powiatowe Centrum Ekologii

W pierwszą rocznicę powstania Centrum Ekologii, 21 marca w Jasienicy, Centrum zorganizowało wspólnie z  Towarzystwem Przyrodniczym „Bocian" i Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Ks. płk Antoniego Warakomskiego w Jasienicy - warsztaty ornitologiczne w terenie i akcję „Dzień Wierzby”, polegającą na sadzeniu żywokołów wierzby.  Tzw. wierzba głowiasta zanika w polskim krajobrazie, a wraz z nią miejsca lęgowe i żerowiska dla kilku gatunków ptaków oraz wielu gatunków owadów.

Wierzba głowiasta to jedyny gatunek drzewa, który można ogławiać - czyli przycinać jego koronę - nie tylko bezkarnie, ale wręcz za zachętą przyrodników. Obecny na naszej akcji  Adam Tarłowski podkreślał, że wierzby głowiaste przez wieki wrosły w polski krajobraz. Rosną w dolinach rzek, na miedzach wśród pól i łąk oraz przy zabudowaniach. Na terenach zalewowych sadzili je często osadnicy z Holandii i Niemiec. Dostarczały opału, budulca na płoty zatrzymujące żyzne namuły podczas wylewów rzeki, a w czasie powodzi, posadzone wokół gospodarstw, zabezpieczały przed pochodem lodów czy niesionymi z nurtem rzeki powalonymi drzewami.
Nietypowe 30 sadzonek wierzby, czyli żywokołów, przywieźli członkowie Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian" aż z Puszczy Kampinoskiej - Adam Tarłowski i Przemek Kurdej. Obecny był również w-ce prezes Towarzystwa Mirek Rzępała.
Sadzenie wierzb poszło sprawnie, uczniom pomogli: starosta Zbigniew Kamiński, wicestarosta Jerzy Bauer, wójt Waldemar Brzostek i dyrektorka gimnazjum Marta Kamińska.
Wierzby posadzone zostały ok. kilometr od szkoły, wzdłuż drogi powiatowej w stronę Nieskórza.

Potem wszyscy uczniowie gimnazjum w pięciu grupach i pod opieką doświadczonych znawców ptaków poszli na wycieczkę ornitologiczną wyposażeni w lornetki i przewodniki ptaków. Podczas wyprawy dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy. Najcenniejszą informacją była ta, że bardzo popularny w okolicy ptak to nie wrona, lecz gawron.

Zwieńczeniem nietypowego pierwszego dnia wiosny w gimnazjum w Jasienicy był grill. Po takim wysiłku gorące kiełbaski z grilla zafundowane przez starostę smakowały wyśmienicie.

W I C E S T A R O S T A
       Jerzy Bauer