Nowe terminy związane z rejestracją pojazdów !

Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych przypomina, że z początkiem Nowego Roku 2021 przywrócony zostaje 30 dniowy termin na zgłoszenie spraw związanych ze zbyciem, nabyciem bądź rejestracją pojazdów.

Z dniem 1 stycznia 2021 roku właściciele pojazdów będą mieli 30 dni na zgłoszenie zbycia bądź nabycia pojazdu zarejestrowanego w kraju a także na rejestrację pojazdu sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku w terminie, przewidziano karę  do 1000 zł.

Informujemy, że 30- dniowy termin obowiązywał już od początku 2020 roku, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa, za pośrednictwem „ustawy antycovidowej” został wydłużony do 180 dni.  Przepis art. 31i ustawy antycovidowej ma charakter epizodyczny i po okresie jego obowiązywania, tj. po dniu 31 grudnia 2020 r. powrócą dotychczas obowiązujące terminy – 30 dni na załatwienie wszelkich formalności.

Przypominamy, że dla pojazdów zakupionych czy sprzedanych w listopadzie bądź grudniu obowiązuje jeszcze termin 180 – dniowy.  Przykład – dla pojazdu sprzedanego 9 listopada 2020 roku termin na zgłoszenie zbycia pojazdu upłynie w pierwszych dniach maja 2021 roku.

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej zachęca do korzystania z alternatywnych form kontaktu z Wydziałem Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych w obecnym czasie pandemii. Zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu można dokonać za pośrednictwem platformy ePUAP lub pocztą tradycyjną (wypełniony wniosek wraz kopią dokumentu nabycia lub zbycia) Wniosek o rejestrację można złożyć za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej systemu POJAZD.

Formalności można dokonać również bezpośrednio w siedzibie Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych, ul. Brokowska 37 rezerwując wizytę zdalnie przez strony internetowe:

wybierając dostępny termin w aplikacji.

Potwierdzenie przybycia na umówioną wizytę należy dokonać na miejscu w Wydziale na około 10 minut przed wyznaczonym terminem korzystając z:

• aplikacji QMS.Everywhere na urządzeniach mobilnych bez wchodzenia do budynku,
  • bezpośrednio w biletomacie,

lub osobiście za pomocą biletomatu znajdujący się w wejściu do budynku, sprawdzając dostępność i stan kolejki interesującej operacji.

Po dokonaniu potwierdzenia wizyty i otrzymaniu biletu z numerem należy oczekiwać na wezwanie z informacją o stanowisku obsługi i nr biletu w aplikacji QMS.Everywhere lub na wyświetlaczu w budynku i nad wejściem do budynku.

Wszelkie niezbędne formularze można znaleźć stronie internetowe Powiatu Ostrowskiego w zakładce „Urząd – Jak załatwić sprawę w Urzędzie” lub na Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Ostrowskiego w zakładce „Poradnik interesanta - Karty Usług (jak to załatwić?) - Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych”. (lewe boczne menu)

Prośba o pilnowanie terminów załatwiania spraw.

Większość naszych interesantów pilnuje terminów, dbają by zgłoszeń i rejestracji pojazdów dokonać w ustawowym  terminie, niestety, nawet pomimo wydłużonego 180 dniowego terminu, który obowiązuje w tym roku, zdarzało się dosyć często, że mieszkańcy przekroczyli ustawowy termin, co w konsekwencji oznaczało konieczność nałożenia kary. Obecna sytuacja, z uwagi na bezpieczeństwo interesantów i pracowników, wymogła na nas ograniczenie przebywania w urzędzie. Apelujemy do mieszkańców by w czasie pandemii w Wydziale Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych załatwiać jedynie sprawy, które wymagają od nas osobistego stawiennictwa. Proszę dbać o bezpieczeństwo własne i innych.

Przywrócenie 30-dniowego terminu na rejestrację pojazdów od nowego roku to nie wszystkie zmiany dla interesantów Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych;

1. od 4 grudnia 2020 r. zniesiono obowiązek wymiany dowodów rejestracyjnych z powodu braku miejsca na kolejne wpisy potwierdzające przeprowadzenie badania technicznego. O dokonaniu przeglądu w pojeździe będzie świadczył obecnie wpis do bazy CEPiK oraz wydanie zaświadczenia potwierdzającego przeprowadzenie badania technicznego przez diagnostę. W przypadku kontroli na drodze, służby sprawdzą dane pojazdu oraz ważność badań w systemie CEPiK.
  2. od 5 grudnia zwolniono kierowców z posiadania i okazywania dokumentu prawa jazdy podczas kontroli na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy podczas kontroli również zostaną sprawdzone w elektronicznej bazie CEPiK. Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury zachęca wszystkich kierowców i właścicieli pojazdów do zainstalowania aplikacji mObywatel, dzięki której potwierdzimy swoją tożsamość i posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami, sprawdzimy punkty karne i aktualne dane swojego pojazdu (apikacja to elektroniczny portfel, w którym masz dowód osobisty, prawo jazdy, legitymację studencką i dzięki któremu zrealizujesz e- recepty bez podawania numeru PESEL).

Zgłoszenia zbycia i nabycia pojazdów oraz inne wnioski w sprawie pojazdów można składać za pośrednictwem:

lub pocztą na adres:

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
ul. 3 Maja 68,

Obecnie godziny pracy Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych są następujące:

od poniedziałku do piątku:

700 – 1200  oraz  1230 – 1700 (interesanci przyjmowani są do godz. 1600).

Wszelkich informacji z zakresu spraw prowadzonych przez Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych udzielają Państwu pracownicy pod numerami telefonów:

Dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych  - 29 6457161 w. 24

Transport drogowy, licencje, (Stacje Kontroli Pojazdów, Diagności) -  29 6457161 w. 23

Praw Jazdy (Instruktorzy, OSK) - 29 6457161 w. 22, 21, tel. komórkowy  -733 275 500

Rejestracja pojazdów- 29 6457160, tel. komórkowy -733 790 100.

Dyrektor Wydziału: Krystyna Kulesza

20200615 Baner KK SW