20200615 Baner KK SW

Ks Kard Stefan Wyszynski 1

Ks. Kard. Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 r. w Warszawie).

Uważany za jednego z największych Polaków XX wieku. Polski duchowny, biskup diecezjalny lubelski, arcybiskup, metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski, kardynał prezbiter, zwany Prymasem Tysiąclecia.

Prezentacja - KS. KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI -
(do pobrania)

Prymas Wyszyński z Powiatem Ostrowskim był wyjątkowo związany. W Zuzeli - (gm. Nur) niewielkiej miejscowości, położonej pośród malowniczych pól nad rzeką Bug  - Prymas przyszedł na świat. To tutaj zaczynało kształtować się Jego życie, powołanie do kapłaństwa, do służby Bogu i ludziom, pobożność Maryjna i patriotyzm.

W Andrzejewie, kolejnej miejscowości położonej w powiecie ostrowskim, Kardynał Wyszyński spędził kilka lat swojego dzieciństwa. Tu otrzymał Sakrament Komunii świętej oraz Sakrament Bierzmowania. W Andrzejewie znajduje się pomnik matki Prymasa, która osierociła dziewięcioletniego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ks. Kardynał Stefan Wyszyński związany jest również z Prostynią (gm. Małkinia Górna).
Jego ojciec - Stanisław Wyszyński – był tu organistą i zawarł związek małżeński z Julianną Karp – matką Prymasa Tysiąclecia.

ZUZELA

MUZEUM LAT DZIECIĘCYCH KSIĘDZA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO

ANDRZEJEWO

ŻYCIORYS KS.KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO