Herb Powiatu Ostrowskiego

Herb i Flaga

Herb Powiatu Ostrowskiego

UZASADNIENIE HERALDYCZNE

Opis:
Herb powiatu ostrowskiego przedstawia:
na tarczy czwórdzielnej w krzyż, w polu pierwszym czerwonym orzeł biały (srebrny), w polu drugim zielonym ostrowa (ostrzew) złota, w polu trzecim zielonym 11 gwiazd złotych, w polu czwartym srebrnym smok skrzydlaty zielony.

Flaga powiatu :
na płacie prostokątnym żółtym z dwoma pionowymi pasami zielonymi na obu skrajach, widnieje herb powiatu umieszczony centralnie. Proporcje flagi 5:8 (pasy boczne szerokości 1/5 płata każdy).

Uzasadnienie
Prezentowany herb odwołuje się do historii i tradycji tych ziem. Orzeł biały (srebrny) w polu pierwszym nawiązuje do historycznego herbu Mazowsza (orzeł biały bez korony w polu czerwonym). Ostrowa (ostrzew) złota w polu drugim ma odniesienie do godła stolicy powiatu. Gwiazdy złote w polu trzecim symbolizują 11 gmin wchodzących w jego skład. W polu czwartym smok skrzydlaty o dwóch łapach nawiązuje do historycznego herbu księstwa czersko - warszawskiego, na którego dawnych terenach znajdują się obecnie ziemie powiatu (było to ostatnie 150 lat Mazowsza przed włączeniem do Polski). Pole pierwsze i pole czwarte tarczy herbu, z elementami na nich widniejącymi, są wzorowane na pieczęci Bolesława IV - księcia mazowieckiego, który nadał prawa miejskie Ostrowi i Nurowi w 1434 r. Czteropolowy herb z orłem i smokiem widniał na chorągwi księcia mazowieckiego w bitwie pod Grunwaldem. Później został niesłusznie zapomniany.

Flaga Powiatu Ostrowskiego

            Więcej wydarzeń

20200615 Baner KK SW


Kontakt z urzędem:

Starostwo Powiatowe
w Ostrowi Mazowieckiej
ul. 3 Maja 68
07-300 Ostrów Mazowiecka

Kancelaria:

tel. 29 645 71 00
fax: 29 645 71 01
email: 
starostwo@powiatostrowmaz.pl

Inspektor Ochrony Danych:
Iwona Hećko-Umińska
Zastępca Inspektora Ochrony Danych
Joanna Trusińska
e-mail: starostwo@powiatostrowmaz.pl


Prezentacja - powiat ostrowski

Wydarzenia w miesiącu

    Kalendarium

    NPP z na s

    Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
    Wszelkie prawa zastrzeżone
    Projekt, CMS, hosting - Maxus Net Communications 2015