Potencjał Gospodarczy i Rolniczy

Dogodne położenie komunikacyjne powiatu ostrowskiego sprawia, iż jest on atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Obecny potencjał gospodarczy powiatu to przede wszystkim: przemysł meblarski, wełny mineralnej, urządzeń radiolokacyjnych, usługi, budownictwo  i przetwórstwo rolno–spożywcze. Blisko 60% potencjału przemysłowego powiatu znajduje się na terenie miasta Ostrów Mazowiecka.

Atuty powiatu doceniło wiele firm reprezentujących kapitał zarówno rodzimy,  jak i zagraniczny. Są to m.in.: Fabryka Mebli FORTE, Zakłady ZURAD, fabryki artykułów spożywczych, takie jak: KRÜGER, MIWEX, Zakłady Tworzyw Sztucznych ALPLA,  Firma  SCHNEIDER zajmująca się techniką samochodową i kontenerową, Natur Produkt PHARMA produkująca kosmetyki i farmaceutyki. Na terenie miasta Ostrów Mazowiecka funkcjonuje także znana firma ROLSTAL, która jest producentem hal sportowych  i wyposażenia budynków inwentarskich dla zwierząt hodowlanych. W Jelonkach koło  Ostrowi Mazowieckiej znajduję się INTERCHEMALL Zespół Młynów Jelonki Sp. z o.o. produkujący różnego typu mąkę, kasze, otręby pszenne.

Drugim ośrodkiem pod względem wielkości potencjału przemysłowego jest Małkinia Górna. Funkcjonuje tutaj znana Fabryka Wełny Mineralnej ROCKWOOL, Ajinomoto Poland  Sp. z o.o. – producent i dystrybutor zup błyskawicznych z makaronem oraz przypraw do dań japońskich. Firma zarządza markami takimi jak: SAMSMAK ®, OYAKATA®, YUMYUM® i YAKINOODLES®. Tutaj działa też Firma B.D. ART. należąca do grona największych  w świecie producentów listew ramiarskich, ram oraz luster.

Powiat Ostrowski to region przede wszystkim rolniczy. Gminy wiejskie posiadają nieograniczone możliwości dla rozwoju rolnictwa, przetwórstwa rolno–spożywczego i usług oraz rozwoju agroturystyki. Najatrakcyjniejsze gminy pod względem turystycznym  to gminy nadbużańskie: Nur, Zaręby Kościelne, Małkinia i Brok.

Powiat ostrowski ma charakter typowo rolniczy – 97% stanowią obszary wiejskie, które zamieszkuje około 70% ludności całego powiatu.

Ogółem grunty rolne liczą 91 262 ha, tj. ok. 75% powierzchni powiatu. Użytki rolne  75 987 ha, tj. 100% , w tym grunty orne 55 023 ha – 72%, zaś łąki i pastwiska 20 300 ha – około 27%. Głównymi użytkownikami powierzchni rolniczej są gospodarstwa indywidualne, których jest około 11 tys. Przeciętna wielkość gospodarstwa wynosi 8,2 ha.

Ogółem uprawa zbóż – 30 549 ha w tym najwięcej mieszanki zbożowej – 11 859 ha,  żyto – 9 295 ha, pszenica – 2 615 ha, pszenżyto – 2 387 ha, owies 3 540 ha, pozostałe uprawy to: jęczmień i rzepak. Pokaźną powierzchnię zajmuje także kukurydza – 8 788 ha. Uprawa ziemniaka około – 1225 ha, która jest niższa niż w latach poprzednich.

W powiecie ostrowskim o dopłaty unijne do gruntów rolnych ubiega się ponad 6600 gospodarstw, z czego 87% korzysta także z dodatkowych płatności z tytułu gospodarstwa  na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Ponadto 600 rolników z powiatu ostrowskiego realizuje w swoich gospodarstwach Program Rolnośrodowiskowy, co wiąże się również z dodatkowym wsparciem z tego tytułu. Jesteśmy w czołówce województwa mazowieckiego w zakresie liczby gospodarstw realizujących Program Rolnośrodowiskowy.

Ogólna liczba bydła w powiecie ostrowskim wynosi około 80 660 sztuk. Chów bydła prowadzony jest w 4 678 gospodarstwach, co daje średnią w województwie mazowieckim  pod względem liczebności bydła, natomiast produkcja trzody chlewnej wynosi około  31 372 sztuk i prowadzona jest w 2 316 gospodarstwach.

Powiat ostrowski położony jest na terenie tzw. ,,Zielonych Płuc Polski” oraz Nadbużańskiej Strefy Ekologicznej. W tej strefie znajduje się Nadbużański Park Krajobrazowy, który powstał dla ochrony unikatowych walorów przyrodniczych doliny Bugu oraz ich popularyzacji. Na terenie powiatu ostrowskiego, szczególnie w gminach nadbużańskich prowadzą działalność gospodarstwa agroturystyczne, które na bieżąco współpracują z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Ostrowi Mazowieckiej.

0102030405